Stečajni upravitelj Športnega centra Pohorje Drago Dubrovski je za 1. februar 2017 razpisal dražbo, na kateri bo skušal najti kupca za žičniške naprave s pripadajočimi zemljišči, objekti in opremo na Areškem Pohorju ter delu Mariborskega Pohorja. Izklicna cena za premoženje v celoti je postavljena pri 11,4 milijona evrov.
Če ne bo ponudnika za paket bodo z dražbo nadaljevali ločeno
Kot je razvidno iz razpisa na spletni strani Ajpesa, bo šlo za dražbo z zviševanjem izklicne cene, morebitni interesenti pa morajo najpozneje dan pred dražbo vplačati 1,14 milijona evrov varščine. Če ne bo ponudnika za celoten paket, bodo z dražbo nadaljevali ločeno za Areško in Mariborsko Pohorje.
Mariborski del sicer predstavlja le nekaj manjših zemljiških parcel, garažo za teptalce ter opremo za sistem zasneževanja akumulacijskega jezera Arena, kar je skupaj ponujeno po izklicni ceni 674.770 evrov.
Z žičniškimi napravami tudi letos upravlja Marprom
Drugi sklop, ocenjen na skoraj 10,7 milijona evrov, pa zajema obe vlečnici Partizanka, vlečnice Areška, Ruška, Orel, Žigart, Vali, Kekec ter obe vlečnici Cojzarica in šestsedežnico Pisker prav tako s pripadajočimi zemljišči, objekti in opremo.
Z omenjenimi žičniškimi napravami sicer po propadu Športnega centra Pohorje tudi letos upravlja mariborsko javno podjetje Marprom, ki pa z občino Ruše kar nekaj časa ni uspel skleniti dogovora. Po pisanju Večera se je zapletlo, ker je občina za okoli pol milijona kvadratnih metrov svojih zemljišč na Arehu letos prvič zahtevala finančno nadomestilo.
Dolgoročna koncesija ni vsem po godu
Na koncu sta se obe strani po pisanju časnika dogovorili za najemnino v višini pet centov na kvadrat, kar pomeni, da bo upravitelj občini plačal okoli 25.000 evrov. V Marpromu so sicer menili, da je to preveč, a je ruški župan Uroš Razpet zagotovil, da bodo denar namenili investicijam na Arehu, kar je bilo očitno sprejemljivo tudi za upravitelja.
Razpet sicer ni bil preveč naklonjen podelitvi dolgoročne koncesije za upravljanje s pohorskimi smučarskimi napravami Marpromu, ker naj ta ne bi imel resnega načrta. Še eden od njegovih argumentov pa je bil, da dolgoročna podelitev koncesije na Areškem Pohorju sploh ni možna, saj da ni razčiščeno lastništvo naprav, ki jih občina ni izvzela iz stečajne mase, kot so to storili v Mariboru.
Na občini pričakujejo ugodno rešitev
Koliko bo ta poteza stala Mestno občino Maribor, ki se z Družbo za upravljanje terjatev bank (DUTB) in stečajnim upraviteljem Dubrovskim doslej ni uspela dogovoriti glede plačila, za zdaj še vedno ni jasno. Kot je znano, je slednji zahteval 17 milijonov evrov, ki jih občina nima od kje vzeti, zdaj pa že nekaj časa poteka mediacija.
Mariborska občina je pred časom naročila novo, že četrto cenitev, po kateri, če ne bo sprejela cene, Dubrovski napoveduje sodne postopke. Župan Andrej Fištravec je ta teden na vprašanje STA v tej zvezi povedal le, da konstruktivno sodelujejo z DUTB in z ministrstvom za gospodarstvo, zato verjame, da bodo v kratkem prišli do ugodne rešitve.
STA