Doula je v zadnjih letih vse bolj priljubljena med nosečnicami in mladimi mamicami. Ta beseda prvotno izvira iz stare grščine in v približnem prevodu pomeni žensko, ki služi. Ne le pri porodu, ampak pri vseh prehodih, kjer potrebujejo pomoč in podporo zaupanja vredne ženske. Nudi čustveno, informacijsko in fizično podporo porodnici in njenemu partnerju v času nosečnosti med porodom in po njem. V Sloveniji poznamo adoulo – porodno doulo in poporodno doulo. O tej temi smo spregovorili z doulo, Mariborčanko Marino Frangež Popović.

Opora obema bodočima staršema in zagovornica pravic ženske

Porodnici in partnerju pomaga s svojim poznavanjem poroda ter jima pojasni kaj se dogaja, kako bo potekal porod, kakšni so možni zapleti in predvsem kje so rešitve do resnično lepega poroda. Je zagovornica pravic ženske, njenega partnerja in otročka v zdravstvenem sistemu. Po njenih besedah, je bistvo dela v ljubeči neprekinjeni podpori, ki temelji na znanju, izkušnjah in bogati praksi doul po svetu, izmenjavi mnenj in izkušenj in pridobivanju znanja na porodnih in poporodnih seminarjih.

Porodna moč ženske je temeljna osnova za lep porod

Kot nam pove, je stik doule z parom zelo pomemben, zato je priporočljivo, da se vsaj dva do trikrat pred porodom srečajo ali pa imajo poglobljene pogovore bodisi preko telefona, e-mailov, Facebooka,.. »Pomembno je, da par douli v polnosti zaupa vse svoje strahove in želje. Še pomembneje je, da par svojo doulo začuti in da z vprašanji najde ključne točke, ki bodo v oporo pri porodu. Zame je zelo pomembno, da med samimi srečanji odkrijem kje se lahko skriva porodna moč ženske, ki je zame temeljna osnova za lep porod.«

»Nekje v »kotu« sobe občudujem pravkar rojeno zgodbo«

Cena doule se giblje med 350 do 1000 evri. Kdaj »vstopi« je odvisno od dogovora para. Marina velikokrat porod spremlja že od vsega začetka, torej kot same pove, v varnem domačem okolju in nato se pot nadaljuje v porodnišnico. Zgodi se tudi, da se s parom sreča pred porodnišnico, naredijo kakšen pol urni sprostitveni sprehod in se nato odpravijo v prodno sobo, kjer je vsak trenutek z njima. Po porodu ostane toliko kolikor si mama želi, najmanj pa vsaj do vzpostavitve dojenja. Razen v primerih, ko se otrok iz kateregakoli vzroka nekaj ur po porodu ne more dojiti. »So pa trenutki po porodu resnično intimni in prav vsakič se mi zgodi, da je trenutek po rojstvu tako neprecenljiv za vso družino, da se sama izgubim v tišini in nekje v »kotu« sobe občudujem pravkar rojeno zgodbo.«

Vsaka porodnica lahko ima lepo izkušnjo

Dela v vseh porodnišnicah, kjer jo sprejmejo in v vseh ima lepe izkušnje.  Priznava pa, da je kdaj odnos na samem začetku napet ali nesproščen. Ob tem doda: »Ampak tako je pri skoraj vsakem novem odnosu kajne?« Ko spozna porodnišnico in ko spozna babico, ne le enkrat, ampak večkrat, se vzpostavi povezava in delati skupaj z dobro babico je čudovito. Odnos zdravstvenega osebja do nje je korekten in velikokrat čuten.

»Včasih so babice polne vprašanj, mnogokrat se mi je tudi zgodilo, da dejansko občudujejo kako lahko doula spremlja cel porod ene porodnice, ne glede na trajanje. Porod lahko traja tudi dva ali tri dni.« Zaveda se, kako neprecenljivo pomembno vlogo imajo babice pri porodu, ceni delo porodničarjev in vso njihovo znanje s katerim rešujejo urgentne primere. Poleg tega je prepričana, da v sodelovanju z doulo lahko pričaramo vsaki porodnici resnično lepo izkušnjo. Kot doula deluje celostno in velikokrat lahko najde vzrok »zastoja« poroda, ter s tem povzroči napredovanje poroda brez umetnih popadkov ali katerikoli drugih intervencij.

Najpomembneje je, da je glas ženske slišan

»Kadar sprejmem delo doule je zame najpomembneje, da je glas ženske slišan in da se, kolikor je le možno, približamo njenim željam. Da skupaj z njo neprekinjeno potujem skozi njeno rojstvo iz ženske v mamo in da ji ponudim podporo pri vseh njenih odločitvah. Največja prednost doule je ravno ta neprekinjena podpora in zavedanje, da nisi sama, ter da zmoreš,« zaključi Mariborčanka.