Potem ko je država v začetku novembra izplačala energetski dodatek, do katerega so upravičeni prejemniki denarne socialne pomoči in varstvenega dodatka, nas je zanimalo, koliko tovrstnih upravičencev je na območju, ki ga pokriva Center za socialno delo Maribor, in kaj lahko storijo tisti, ki zaradi lastništva niso prejemniki denarne socialne pomoči in varstvenega dodatka, vendar spadajo med ranljivo skupino prebivalstva.
Na Centru za socialno delo Maribor denarno socialno pomoč prejema okoli 8 tisoč ljudi, slabih 4 tisoč varstveni dodatek
Marjana Bravc, mag.soc.del., spec., direktorica mariborskega centra za socialno delo, je pojasnila, da so energetski dodatek v višini 200 evrov prejeli prejemniki denarne socialne pomoči (DSP) in varstvenega dodatka (VD) ter invalidi. Slednji so do energetskega dodatka upravičeni v naslednjih kategorijah:
– upravičenci do nadomestila za invalidnost po Zakonu o socialnem vključevanju invalidov (izplačilo dne 10.11.2022);
– upravičenci, ki imajo pravnomočno odločbo o nezaposljivosti zaradi invalidnosti po 34. členu Zakona o zaposlitveni rehabilitaciji in zaposlovanju invalidov (ZRZI) in so upravičeni do DSP oziroma VD po zakonu (izplačilo dne 2.11.2022)
– upravičenci, ki so vključeni v proces zaposlitvene rehabilitacije in prejemajo prejemke iz naslova zaposlitvene rehabilitacije po četrti alineji prvega odstavka 17. člena ZZRZI in so upravičeni do DSP (izplačilo dne 2.12.2022 – ker bodo upravičenci prejemek iz naslova zaposlitvene rehabilitacije za oktober prejeli v novembru)
– upravičenci po Zakonu o vojnih invalidih, ki prejemajo družinski dodatek kot edini prejemek, in upravičenci, invalidi I. kategorije po Zakonu o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, ki nimajo pravice do invalidske pokojnine.(izplačilo dne 25.11.2022);
“Izplačila za energetski dodatek se izplačujejo direktno iz naslova Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, tako da natančnega števila oseb, ki so dobili izplačilo za energetski dodatek na območju, ki ga pokriva naš center za socialno delo nimamo. Na našem centru je trenutno okoli 8.000 prejemnikov denarne socialne pomoči in okoli 3.800 prejemnikov varstvenega dodatka,” je pojasnila Bravčeva.
Najranljivejši prejmejo energetski dodatek v različnih višinah
Na vprašanje, koliko znaša višina energetskega dodatka in od česa je odvisna, direktorica Centra za socialno delo Maribor odgovarja: “Višina energetskega dodatka za prejemnike denarne socialne pomoči oziroma varstvenega dodatka (na podlagi odločbe, veljavne kadarkoli v obdobju od 1.avgusta 2022 do 31.marca 2023), na podlagi 2.člena Zakona o začasnih ukrepih za odpravo posledic draginje za najbolj ranljive skupine prebivalstva (ZZUOPD), znaša: 200 evrov za samske osebe, 200 evrov za družine z enim staršem, povečan za 118 evrov za vsakega otroka ali za 59 evrov, če je otrok dodeljen v skupno varstvo in vzgojo. 314 evrov je višina dodatka za dvostarševske družine, povečan za 118 evrov za vsakega otroka ali za 59 evrov, če je otrok dodeljen v skupno varstvo in vzgojo, 314 evrov pa za osebi, ki sta v zakonski zvezi ali zunajzakonski skupnosti brez otrok. Energetski dodatek v višini 200 evrov so prejele tudi dohodkovno šibkejše kategorije invalidov.”
Tisti, ki niso prejemniki socialnih transferjev, lahko na centru podajo vlogo
Kaj pa lahko storijo tisti, ki zaradi lastništva niso prejemniki denarne socialne pomoči in varstvenega dodatka in spadajo me ranljivo skupino prebivalstva? “V kolikor samska oseba ali družina ni bila prejemnica denarne socialne pomoči ali varstvenega dodatka zaradi lastništva premoženja, lahko v obdobju od 1. oktobra 2022 (pravica od 1.11.2022) do 28. februarja 2023 (pravica do 31.3.2023) poda na pristojni center za socialno delo vlogo za denarno socialno pomoč oziroma varstveni dodatek. V navedenem obdobju se pri ugotavljanju materialnega položaja premoženje (razen denarnih prihrankov in vrednostnih papirjev) ne bo upoštevalo.”
Samo v prvih štirih dneh novembra je center za socialno delo prejeli 1600 novih vlog za socialne transferje, na osnovi katerih bodo tisti, ki bodo upravičeni do denarne socialne pomoči ali varstvenega dodatka, pridobili pravico do enkratnega energetskega dodatka.
Marjana Bravc pojasnjuje, da so samo v prvih štirih dneh novembra na center za socialno delo prejeli 1600 novih vlog za socialne transferje, na osnovi katerih bodo tisti, ki bodo upravičeni do denarne socialne pomoči ali varstvenega dodatka, pridobili pravico do enkratnega energetskega dodatka (seveda, če to pravico že niso pridobili v tem prvem izplačilu). “Pri ugotavljanju materialnega položaja se za vloge za uveljavljanje pravice do denarne socialne pomoči oziroma varstveni dodatek, vložene v obdobju od 1.oktober 2022 do 28.februar 2023, upoštevajo le prihranki nad zakonsko določeno višino in vrednostni papirji, drugo premoženje se ne upošteva. Za vloge, vložene v tem obdobju, tudi ne velja omejitev dedovanja (ni vračila prejete pomoči s strani dedičev). Pri ugotavljanju upravičenosti do denarne socialne pomoči se kot premoženje ne upoštevajo denarna sredstva samske osebe, če nima prihrankov, višjih od treh minimalnih dohodkov, ki pripadajo samski osebi oziroma treh minimalnih dohodkov, ki pripadajo družini, vendar največ do 2500 evrov. Pri osebah, ki so trajno nezaposljive, trajno nezmožne za delo ali so starejše od 63 let za ženske in 65 let za moške in niso zaposlene oziroma pri družinah s takšno osebo, se kot premoženje ne upoštevajo denarna sredstva samske osebe, če nima prihrankov, višjih od 2500 evrov, oziroma družina do 3500 evrov.”
Vlagatelj, ki bo v obdobju od 1. oktobra 2022 do 28. februarja 2023, podal na pristojni center za socialno delo vlogo za denarno socialno pomoč oziroma varstveni dodatek in mu bo pravica priznana, bo upravičen tudi do izplačila energetskega dodatka. Vlagatelj vlogo izpolni v skladu z navodili, navedenimi v vlogi, priloži bančne izpiske za vse račune za tri mesece pred podajo vloge za vse osebe, navedene v vlogi. V navedenem obdobju se pri ugotavljanju materialnega položaja premoženje (razen prihrankov nad zakonsko določeno višino in vrednostnih papirjev) ne bo upoštevalo.
Na voljo je spletni kalkulator
Oktobra je sicer na spletni strani gov.si zaživel spletni kalkulator za izračun energetskega dodatka, ki pa pride v poštev le za prejemnike denarne socialne pomoči in varstvenega dodatka, ne pomaga pa tudi tistim, ki mogoče izpolnjujejo pogoje, a niso prejemniki socialnih transferjev. Na ministrstvu za delo ne vedo, koliko bi bilo lahko takšnih upravičencev.