Agencija za energijo je z oktobrom spet začela objavljati mesečne analize cen toplote iz distribucijskih sistemov daljinskega ogrevanja. Dokumenti, ki bodo za vsak mesec na voljo na njihovi spletni strani, zajemajo primerjalno analizo stroškov oskrbe s toploto za namene ogrevanja stanovanjskih prostorov za značilnega gospodinjskega odjemalca toplote iz različnih distribucijskih sistemov v Sloveniji, katerih dejavnost se izvaja v obliki gospodarske javne službe (GJS).

“Primerjalna analiza stroškov oskrbe s toploto za potrebe ogrevanja stanovanjskih prostorov temelji na predpostavljenih odjemnih karakteristikah t. i. značilnega gospodinjskega odjemalca večstanovanjske stavbe,” so uvodoma zapisali v analizi za pretekli mesec.

Agencija primerja osem slovenskih občin, med njimi tudi Maribor

V osmih izbranih slovenskih občinah, v katerih se dejavnost distribucije toplote izvaja v obliki gospodarske javne službe (GJS) in se iz distribucijskih sistemov oskrbuje skoraj 75 odstotkov vseh oskrbovanih gospodinjskih odjemalcev GJS distribucijskih sistemov v Republiki Sloveniji, je utežena povprečna maloprodajna cena toplote za ogrevanje stanovanjskih prostorov in pripravo sanitarne tople vode za t. i. značilnega gospodinjskega odjemalca v oktobru 2022 dosegla vrednost 122,20 evrov/MWh in je 9,56 odstotka višja kot v oktobru 2021 oziroma 5,12 odstotka višja kot v januarju 2022.

V spodnjem grafu so prikazana povprečne maloprodajne cene toplote (PMPC) za gospodinjske odjemalce v izbranih slovenskih občinah v oktobru 2021 in oktobru 2022 ter utežena povprečna maloprodajna cena toplote za oktober 2022, ki je izračunana kot povprečje mesečne maloprodajne cene toplote v izbranih občinah v izbranem obdobju.

Povprečne maloprodajne cene toplote (PMPC) za gospodinjske odjemalce v izbranih slovenskih občinah v oktobru 2021 in oktobru 2022 ter utežena povprečna maloprodajna cena toplote za oktober 2022.

Iz grafikona je mogoče razbrati, da so se v letošnjem oktobru ceneje od povprečja greli v 4 od 8 občinah, in sicer v MO Celje, MO Maribor, MO Slovenj Gradec in MO Velenje. Več od povprečja pa so za ogrevanje plačali prebivalci MO Ljubljana, občine Jesenice, občine Ravne na Koroškem in občine Trbovlje. Posebej v slednji so morali prebivalci za ogrevanje plačati najvišjo ceno, in sicer 257,11 evra na megavatno uro.

Če si MO Maribor natančno ogledamo, lahko ugotovimo, da so se Mariborčani letos oktobra greli ceneje kot lani istega časa. Lani so za megavatno uro morali namreč odšteti 147,63 evra, letos pa 116,03 evra.

Sprememba povprečnih maloprodajnih cen toplote med obdobji (oktober 2022/oktober 2021).

Tri mesta so posebej občutila cenejše ogrevanje. Tako je bilo ogrevanje letos oktobra v Mariboru cenejše za 21 odstotkov, v Velenju za skoraj osem in na Jesenicah kar za četrtino.

Novembra se v Mariboru grejemo še ceneje kot oktobra

Po podatkih, s katerimi razpolaga Agencija za energetiko, je utežena povprečna maloprodajna cena toplote za ogrevanje stanovanjskih prostorov in pripravo sanitarne tople vode v novembru 2022 dosegla vrednost 117,50 evra/MWh in je 5,10 odstotkov višja kot v novembru 2021 oziroma 1,08 odstotka višja kot v januarju 2022.

Povprečne maloprodajne cene toplote (PMPC) za gospodinjske odjemalce v izbranih slovenskih občinah v novembru 2021 in novembru 2022 ter utežena povprečna maloprodajna cena toplote za november 2022.

Glede na predhodni mesec je utežena povprečna maloprodajna cena nižja za 3,85 odstotka.

Sprememba povprečnih maloprodajnih cen toplote med obdobji (november 2021/november 2020, november 2022/november 2021).

Zakaj prihaja do nihanja med občinami?

Kot so za nas pojasnili v Agenciji za energetiko, so različne cene ogrevanja posledica različnih tehničnih lastnosti samih distribucijskih sistemov, tehnologij proizvodnje toplote ter posledično različnih cen energentov, emisij CO2 ipd., kar se vse odraža v upravičenih stroških, ki se pokrivajo s tarifami. “Ker se omenjeni stroški od sistema do sistema razlikujejo, so tudi cene distribuirane toplote na posameznih distribucijskih sistemih drugačne,” so dodali.

Napovedi gibanja cen toplote ni mogoče napovedovati, saj so cene odvisne od več dejavnikov, ki jih ob trenutni energetski krizi ni možno z gotovostjo napovedati.

V nadaljevanju so še dodali: “Ker posamezni distribucijski sistemi uporabljajo različne energente za proizvodnjo toplote, je mogoče opaziti podobno gibanje cen toplote iz tistih distribucijskih sistemov, ki uporabljajo enako gorivo (npr. plin, premog, lesna biomasa), seveda ob pogoju, da so nabavne cene energentov primerljive.”

Analize so pomembne predvsem za odjemalce toplote

Distributerji toplote uveljavijo spremembo variabilnega oziroma fiksnega dela cene toplote zaradi spremembe upravičenih stroškov. Ker se marsikateremu distributerju toplote upravičeni stroški, povezani z nakupom energentov, načeloma spreminjajo mesečno, distributerji toplote spremembo variabilnega dela cene toplote uveljavljajo mesečno.

“Zaradi skokovitih rasti cen energentov, emisijskih kuponov in drugih variabilnih stroškov, ki povzročajo rast cen toplote iz sistemov daljinskega ogrevanja, kjer se dejavnost distribucije toplote izvaja v obliki izbirne gospodarske javne službe (GJS), agencija zaradi informiranja javnosti, predvsem odjemalcev toplote iz teh sistemov, primerjalno analizo cen toplote objavlja mesečno,” so pojasnili v agenciji.

Gospodinjski odjemalci na omenjenih sistemih lahko s pomočjo objavljenih podatkov na preprost način primerjajo njim obračunane tarifne postavke s tarifnimi postavkami, ki jih agenciji priglasijo regulirani distributerji. Prav tako dobijo vpogled v mesečna gibanja cen toplote na določenem distribucijskem sistemu ali pa vpogled v cene toplote iz drugih distribucijskih sistemov. Mesečna primerjalna analiza prav tako omogoča odjemalcem iz reguliranih distribucijskih sistemov enostavno cenovno primerjavo oskrbe s toploto za potrebe ogrevanja prostorov s ceno toplote iz npr. potencialnega drugega vira ogrevanja.

Agencija bo tudi za november objavila analizo cen toplote in s tem omogočila pregledno nadaljnjo primerjavo cen iz različnih distribucijskih sistemov toplote.

Tako lahko kar sami varčujete

V času energetske krize je dobro vedeti, kako lahko tudi sami varčujete pri ogrevanju. Plinarna Maribor je v ta namen objavila nekaj koristnih nasvetov. Kot prvo je dobro, da temperatura v prostoru ni previsoka, znižanje temperature zgolj za 1 stopinjo pomeni 6 odstotkov nižje stroške ogrevanja.

Tako lahko znižate stroške:

  • Prostore v svojem domu ogrevajte le takrat, ko jih resnično potrebujete.
  • Bivalne prostore ogrevajte na temperaturo med 20
    in 21 stopinj, temperatura v spalnici naj bo med
    17 in 18 stopinj.
  • Ponoči ogrevanja ne izklapljajte, le znižajte temperaturo, na primer na 18 stopinj.
  • Kratkotrajno intenzivno prezračevanje pomeni
    bistveno manj toplotnih izgub, kot okna, ki so ves
    čas le priprta. Odprite okna na stežaj za 10 do 15
    minut, da ustvarite prepih.
  • Z zaprtjem rolet in žaluzij ter zastiranjem zaves
    lahko zmanjšate toplotne izgube tudi do 20 odstotkov.
  • Radiatorjem omogočite prosto kroženje toplega
    zraka v prostoru. Kakršnekoli ovire, kot so brisače
    ali zavese na radiatorjih, radiatorjem toplotno moč
    zmanjšujejo za petino.
  • Z uporabo termostatskih ventilov lahko
    privarčujete med 4 in 8 odstotkov energije, potrebne za
    ogrevanje.
  • Zatesnite okna in vrata, da preprečite uhajanje
    toplega zraka, zaradi česar lahko izgubite tudi do
    30 odstotkov energije.
  • Z rednimi pregledi in pravilnim vzdrževanjem
    ogrevalnih sistemov optimizirajte porabo energije
    in z njo povezane stroške.