Navkljub dejstvu, da jezero, nastalo po izkopavanju gramoza, nima statusa kopalnih voda, se ob vročih dneh kar drenja obiskovalcev od blizu in daleč, ki se veselo namakajo. Kako da ne, voda zelenega jezera je zelo čista in tako vabljiva, da se je nemoč upreti, kar pa se vsekakor sklada z imenom “Green lake”.

Zelena voda čistega jezera

Vodna površina jezera znaša kar 40 hektarjev, zaradi filtracije skozi zemeljske plasti pa o čistosti pričajo tudi ribe, ki plavajo v jezeru. Za vodo sicer po besedah vodstva parka redno skrbi Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano, šestkrat letno merijo čistočo vode, nazadnje so bile meritve, ki so ponovno potrdile čistost vode, opravljene 15. junija letos.

Nadvse urejeno pa je tudi okolje, a slednje ne gre šteti za samoumevno. Če ponekod gramoznice služijo za odlagališča smeti, je ob obali gramoznice zrasel Športno rekreacijski center (ŠRC) Green lake, ki je edinstven za Slovenijo, obenem pa nas ob bok postavlja urejenim avstrijskim kopališčem.

Predlog spremembe degradiranega območja gramoznice Pleterje v turistično atrakcijo je bil prvič predstavljen že leta 2014. Projekt je izjemno obsežen in skupna investicija občine ter koncesionarja, konzorcija treh podjetij (Cestno podjetje Ptuj, Betonarna Kuhar ter hrvaški Cablewake Systems), je vredna skoraj 2 milijona evrov.

Sprva je šlo za javno-zasebni partnerski projekt, kasneje pa je pri projektu ostal samo lastnik Betonarne Kuhar. Trenutno ima ŠRC v najemu Damjan Krumpak, ki skrbi za urejenost okolja in delovanje celotnega centra.

Damjan Krumpak

Konzumacija zaradi kupov smeti

Letošnje poletje je obiskovalce sicer zelo lično urejenega parka razburila uveljavitev konzumacije. Prej je bilo potrebno konzumacijo poravnati le med vikendi, letos poleti pa je ta obvezna tudi med tednom. Odrasli ob vstopu plačajo tri, otroci pa dva evra, za omenjen znesek pa lahko nato naročijo pijačo v lokalu ob plaži ali sladoled.

Da je razburjanje ljudi nesmiselno, saj ne gre za vstopnino in da je bila konzumacija vendarle uvedena zaradi obiskovalcev samih, pojasnjuje Krumpak: “Če so stvari urejene in z njimi upravljamo, je nekako logično, da se pobira konzumacija, saj z urejanjem nastanejo stroški. Sprva smo razmišljali o vstopnini, nato smo se odločili za konzumacijo, letošnje leto pa bo pokazalo, ali bo konzumacija dovolj za kritje vseh stroškov, ki nastanejo. Če to ne bo dovolj, bomo v naslednjem letu primorani uvesti vstopnino.

Če so stvari urejene in z njimi upravljamo, je nekako logično, da se pobira konzumacija, saj z urejanjem nastanejo stroški. Sprva smo razmišljali o vstopnini, nato smo se odločili za konzumacijo, letošnje leto pa bo pokazalo, ali bo konzumacija dovolj za kritje vseh stroškov, ki nastanejo. Če to ne bo dovolj, bomo v naslednjem letu primorani uvesti vstopnino.

Zaenkrat jezero nima statusa kopalnih voda, kar pomeni, da trenutno ne potrebujejo reševalca, ampak ga imajo vendarle. “Za nas je varnost na prvem mestu. V naslednjem letu bomo dobili status kopalnih voda, kar prinaša obveznosti, torej dva ali trije reševalci, slednje pa je tako visok strošek, da si brez vstopnine, kot je v vseh kopališčih, ne moremo privoščiti. Slaba volja ni na mestu, ker, če skrbimo za čistočo in varnost, je logično, da je potrebno določene stroške tudi pokriti,” še dodaja Krumpak.

Športno rekreacijski center je namreč zasnovan tudi kot kamp, saj nudi postajališče za avtodome, urejene sanitarije ter okolico. Odnos obiskovalcev do narave pa je, milo rečeno, ponekod vreden še kazni, ne le poravnane konzumacije. Kljub številnim vrečam za smeti ter košem, se na plaži ob jezeru, le streljaj od črne vreče za odpadke, v jutranjih urah, dobre tri ure po celovitem čiščenju plaže, znajde ves kup odpadnih steklenic in odpadne embalaže. “Za predstavo, na dva dni naročimo velik štirikubični odprt kontejner, torej smeti je res ogromno. Tudi zato smo bili primorani podaljšati konzumacijo ne le med vikendom, ampak med tednom,” razlaga Krumpak.

Ob pol petih zjutraj pričnejo s čiščenjem celotnega parka, saj veliko smeti po obisku kopalcev ostane na plaži, ob šestih sledi čiščenje sanitarij, ob devetih pa prične ekipa z gostinskim delom.

Ali je na tovrstnih kopališčih mogoče zaračunavati vstopnino oziroma konzumacijo, smo preverili na Ministrstvu  za okolje in prostor, kjer so nam pojasnili, da je prepovedano le postavljanje stalnih ali začasnih objektov ali drugih ovir, ki bi preprečevale prost prehod ob vodnem ali morskem dobru.

Z ministrstva obenem pojasnjujejo, da so pred leti (2013, 2014) prejeli nekaj informacij o zaračunavanju in omejevanju dostopa do vode in o pobiranju vstopnine v naravnih kopališčih, vendar v zadnjih letih ne beležijo prijave tovrstnega oviranja dostopa do javnega dobra.

Za izvajanje vodne pravice na naravnem kopališču za rabo voda se praviloma ne more zaračunavati in pobirati vstopnine. Splošna raba morja in celinskih voda in vodnega zemljišča morja in celinskih voda zajema splošno rabo za kopanje in izvajanje drugih podobnih rekreativnih dejavnosti. Pravila urejata tako Ustava RS kot tudi Zakon o vodah. Upravljavci morajo ljudem zagotoviti najmanj prost dostop do morja/celinske vode in jim omogočiti zadrževanje na priobalnem zemljišču, da se lahko kopajo,” pojasnjujejo na ministrstvu, a v omenjenem primeru ne gre za naravno kopališče, temveč gramoznico brez statusa kopalnih voda, torej je zakonsko izvzeta in konzumacija ni zakonsko sporna, temveč o uvedbi le-te lahko odloča upravitelj.

Okoli gramoznice so prav tako nameščene table, ki kopanje prepovedujejo, zato smo na Inšpektoratu za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami preverili, ali je za kopanje mogoče prejeti kazen. Kljub prepovedim je namreč v pleterski gramoznici mogoče opaziti tudi nemalo kopalcev. Odgovorili so nam, da “nimajo pristojnosti nadzora kopanja na gramoznicah, ker gramoznice niso opredeljene kot naravna kopališča, na katerem bi se izvajala kopališka dejavnost. Predpisi, ki jih nadzira inšpektorat na tem področju se nanašajo na urejena kopališča, kar pa gramoznice zaenkrat še niso“. Iz tega razloga tudi niso beležili nobenih kršitev na območju pleterske gramoznice.

Lahko pa bi v skladu z Zakonom o varstvu pred utopitvami lokalne skupnosti, na območju katere je posamezna gramoznica, ki jo ljudje uporabljajo tudi za kopanje v naravi, določila poseben ukrepe za varstvo pred utopitvami. Nadzor nad morebitnimi predpisanimi ukrepi v posamezni lokalni skupnosti pa bi nadzirali občinski inšpektorji.

Preplet športnih in kulturnih aktivnosti

Nemalo razburjanja pa je tudi na družbenih omrežjih povzročila prepoved vnašanja večjih količin hrane ter odprtih žarov na območje Green Lakea. A tudi na tem mestu je potrebno dodatno pojasnilo.

Moram poudariti tudi, da sicer prepoved vnosa večjih količin hrane in pijače ne pomeni, da s seboj obiskovalci ne smejo prinesti sendviča, prigrizkov ali pijač, ampak je prepovedan vnos žarov ali večjih količin hrane in pijače. Tukaj je bilo namreč priljubljeno mesto za piknike, nato pa so v naravi ostajali veliki kupi smeti. Zato smo se odločili, da se to ne sme. Gre samo za našo željo, da bi spoštovali naravo in čisto okolje,” še razlaga Krumpak.

Za razliko od ostalih jezer, kot sta denimo dolenjsko in murskosoboško, gre za destinacije, ki so v občinski lasti, torej zanje skrbi občina, v primeru gramoznice Pleterje pa za zasebno lastnino, je razložil Krumpak.

Ob gramoznici, kjer so postavili tudi “Wake park”, pa je sicer avditorij, kjer gostijo glasbenike in različne ustvarjalce. Nazadnje je nastopil Tadej Toš, pred njim pa so oder preizkusili tudi Dan D, a Krumpak obljublja, da bo tovrstnih dogodkov še več.

Tudi sicer ima lastnik gramoznice velikopotezne načrte, ki vključujejo zeleno jezero. Omenjena destinacija je že priljubljena med domačini, sem pa zahajajo tudi tujci, predvsem Avstrijci in Nemci, v prihodnje pa bi lahko bilo tujih gostov še več. “Gre za načrte lastnika, v naslednjih letih naj bi na drugi strani separacije premaknili proti notranjem delu in bi v delu, ki je najbližje plaži, postavili več kot dvesto bungalovov. Ta del bo turistično urejen. Obiskovalci vidijo, da se stvari odvijajo, da jih pripravljamo in da drugače, kot da uvedemo določena pravila, ne gre,” še doda Krumpak.