Kot so napovedali vremenoslovci, se je v Sloveniji začel drugi vročinski val. V visokih temperaturah, pa lahko naši hišni ljubljenčki hitro začnejo trpeti, če zanje ne poskrbimo, kot je po potrebno. Živali naj imajo na voljo v vsakem trenutku pitno vodo in možnost umika v senco. Poskrbite, da je voda v vsakem trenutku sveža, saj se na soncu tudi voda hitro segreje.

Živali naj imajo obvezno na voljo tudi prostor, kamor se lahko umaknejo pred vročino in soncem, so nam pojasnili na Društvu za zaščito živali Maribor in dodali: “Veliko skrbnikov psov ne ve, da pasja hiška ni ustrezno zavetje, kamor bi se pes pred vročino lahko zatekel. Pasja hiška se na žgočem soncu dobesedno spremeni v savno. Nujno je, da živali niso izpostavljene direktnemu soncu.”

Živali naj imajo možnost izbire

Če ima žival svobodno možnost, si tako sama izbere, kje ji je najbolj optimalno, da se nahaja. Včasih boste videli na pašnikih konje in krave, ki imajo možnost umika v senco, pa se vseeno veselo nastavljajo sončnim žarkom. Največji problem tiči pri živalih, priklenjenih na ketne in zaprtih v bokse. Te živali se nimajo možnosti umakniti in so prisiljene trpeti na žgočem soncu, opozarjajo v mariborskem društvu: “Samo v zadnjih treh tednih smo naleteli že na 5 primerov, ko so se psi pripeti na verige, brez možnosti umika kamorkoli, dobesedno kuhali na soncu. Ljudje pa so bili na hladnem v hiši.”

Če imate voljo in možnost lahko poskrbite tudi za prostoživeče živali in tudi zanje nastavite vodo, živali ne morejo same do pipe, ter si naliti kozarec vode, kot ljudje, ki nam je to samoumevno. A v Društvu za zaščito živali opozarjajo: “Tukaj velja še opozorilo. Kunci veliko težje prenašajo vročino, kot mraz. Bodite previdni v teh vročih dneh, kuncev ne izpostavljajte soncu in visokim temperaturam.”

Pod nobenim pogojem ne puščajte živali v vozilu

Nikakor v teh vročih dneh ne puščajte živali v avtomobilih pod nobenim pogojem. Ko temperatura ozračja preseže 21 stopinj Celzija prepoved puščanja živali v avtu nalaga tudi zakon. Predstavljajte si, ko je zunanja temperatura “le” 21 stopinj Celzija je v avtu parkiranem na soncu v le nekaj trenutkih kar 71 stopinj Celzija. Vozilo se dobesedno spremeni v pečico in, da je čakanje v tako vročem avtu za živali usodno, verjetno ni potrebno poudarjati. V DZZŽ Maribor pojasnijo: “Če vidite žival, ki potrebuje pomoč, se ne obrnite vstran ampak ukrepajte in pomagajte! Tako lahko rešite življenje in ustavite trpljenje.”

Nasveti DZZŽ Maribor kako ukrepati če vidite žival, ki potrebuje pomoč: “Zadevo lahko prijavite na Veterinarsko inšpekcijo, obvestite lahko policijo ali prijavo podate Društvu za zaščito živali Maribor (oz. lokalnemu društvu na vašem območju).”

Znaki vročinskega udara:

– pospešeno dihanje
– sopenje
– povečano slinjenje
– odsoten pogled
– močno pordele vidne sluznice
– oslabljena koordinacija, omotičnost in zmedenost
– nezavest.

Prva pomoč pri vročinskem udaru:

Psa takoj premaknimo v dobro zračen prostor ali v senco in ga pričnimo postopoma ohlajati z ne premrzlo vodo. Najbolje je, da ga brišete mokro brisačo od blazinic na tačkah in navzgor proti telesu. Glavo naj ima dvignjeno.  POMEMBNO: Nikakor ne ohlajajte pregretega psa z mrzlo vodo, ne polivajte ga z vodo in ga ne namakajte v vodi! Psa čimprej odpeljite do najbližjega veterinarja.

Psi v pregretem avtu – kako pravilno ukrepati? 

V kolikor opazite psa v pregretem avtomobilu ravnate pravilno tako, da nemudoma obvestite policijo na 113, lahko tudi Center za obveščanje 112 in veterinarsko inšpekcijo (UVHVVR). V tem primeru obveščanje društev in zavetišča le podaljša reakcijski čas, zato TAKOJ pokličite policijo. Pomembno je tudi, da policiji sporočite registrsko oznako vozila v katerem se žival nahaja. Če imate možnost počakajte pri avtomobilu in spremljajte stanje psa, še pojasnijo v Društvu za zaščito živali Maribor.