V petek, 19. marca, bomo obeležili 14. svetovni dan spanja. Potekal bo pod sloganom “Redno spanje, zdrava prihodnost” in bo poudarjal pomembno vlogo spanja kot stebra zdravja, povezanega tako z zdravim telesnim kot z duševnim stanjem. Svetovni dan spanja je vsakoletni globalni poziv k ozaveščanju širše javnosti o pomenu dobrega spanja za doseganje višje kakovosti življenja in izboljšanja zdravja ljudi po vsem svetu. Aktivnosti usmerjajo v seznanjanje javnosti s težavami spanja in bremeni, ki jih te povzročajo, ter si prizadevajo za preprečevanje in obvladovanje motenj spanja. Glavno sporočilo organizacije Svetovna družba spanja letos je, da je kakovost življenja mogoče izboljšati z zdravim spanjem. Nasprotno pa, ko spanje odpove, se zdravje poslabša in kakovost življenja se poslabša.
Kakovost spanja vpliva na naše zdravje
Kakovostno in redno spanje je torej izjemnega pomena in močno vpliva na naše zdravje. Raziskave kažejo, da urejeno spanje vpliva na boljše razpoloženje, boljše psihofizične lastnosti in uspešnost v šoli ali na delovnem mestu. Zato zdravstveni strokovnjaki in strokovnjakinje poleg spodbujanja telesne dejavnosti in uravnotežene prehrane vse bolj spodbujajo tudi kakovosten spanec. Trije elementi kakovostnega spanca so zadostna dolžina in neprekinjenost, spanje pa mora biti tudi dovolj globoko. Medtem ko so občasne spremembe spanja in sanjanja običajne, saj se spanec naravno odziva na nihanja okolja, lahko ekstremni dejavniki in travmatične izkušnje povzročijo hude spremembe v vzorcih spanja, vključno s spremenjeno vsebino sanj ali celo nočnimi morami. Težave s spanjem predstavljajo svetovno epidemijo, ki ogroža zdravje in kakovost življenja do 45 odstotkov svetovnega prebivalstva, navajajo v Svetovni družbi spanja. Večino motenj spanja je mogoče preprečiti ali zdraviti, vendar manj kot tretjina obolelih poišče strokovno pomoč.
Preprosti nasveti za boljše spanje
Zagotovo ste že slišali zanje, saj niso nobena skrivnost, niti niso preveč zahtevni, z njimi pa si lahko pomembno izboljšamo kakovost življenja.
1. Določite si reden čas za spanje in prebujanje.
2. Če imate navado dremati čez dan, naj to ne bo daljše od 45 minut.
3. Izogibajte se prekomernemu uživanju alkoholnih pijač štiri ure pred spanjem in kajenju.
4. Izogibajte se uživanju kave, čajev, čokolade šest ur pred spanjem.
5. Izogibajte se težji, mastni, začinjeni ali sladki hrani štiri ure pred spanjem.
6. Poskrbite za redno telesno vadbo, vendar ne tik pred spanjem.
7. Uporabljajte udobno posteljnino.
8. Poskrbite za primerno temperaturo in dobro prezračeno spalnico.
9. Blokirajte moteč hrup in poskrbite za dobro zatemnitev spalnice.
10. Spalnico si rezervirajte za spanje in je ne uporabljajte kot pisarno, delovno ali rekreacijsko sobo.
Projekt »Razvoj celovitega poslovnega modela za delodajalce za aktivno in zdravo staranje zaposlenih (Polet)« sofinancirata Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada ter Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Republike Slovenije.