Čeprav je razmnoževanje prostoživečih živali še vedno pereča tema, še vedno ostaja veliko je lastniških živali, vse preveč pa jih je nesteriliziranih ali nekastriranih, kjer gre narava svojo pot. “Razlogov za to je kar nekaj. Še vedno je pogosto zmotno prepričanje, da bi morala samička imeti vsaj eno leglo, preden se jo lahko sterilizira. Spet drugim so všeč mladički, nato pa jih delijo in jim iščejo bolj ali manj ljubeče domove, pogosto pa pristanejo na cesti. Spet kdo drug meni, da samčka ni potrebno kastrirati, ker ne bo nič prinesel domov, ob tem pa se pozablja na spolno prenosljive bolezni,” razlagajo na Društvu za zaščito živali Maribor. Za nekatere lastnike pa je tudi strošek posega prevelik finančni zalogaj, še zlasti, če imajo več živali.
Dejstvo je, da se skoti več živali, kot jih lahko dobi ljubeč in skrben dom. Mnoge živali, ki jih ljudje ne morejo oddati, se znajdejo na cesti. Veliko jih pogine, nekatere pa imajo več sreče in pristanejo v zavetiščih za živali. Prestrašene in sestradane potrebujejo kar precej časa, da spet začnejo zaupati ljudem.
Največ zavrženih in zapuščenih mačjih mladičev
Daleč največ zavrženih in zapuščenih živali predstavljajo mačji mladiči. Za zavržene in zapuščene živali je pristojno zavetišče, nanje društva tudi napotujejo najditelje. “Društva smo zakonsko zelo omejena, živali ne smemo kar vzeti, loviti, nameščati v začasne domove. V primerih slabega ravnanja z živalmi je potrebno podati prijavo ustreznim institucijam,” še sporočajo v društvu.
Ena mačja samička lahko sproducira povprečno 12 mladičev vsako leto, če ni sterilizirana. Ko mačka doseže puberteto, po navadi med 5. in 9. mesecem starosti, se bo lahko začela razmnoževati. Nekatere mucke dozorijo že pri 3 mesecih in pol, po navadi ko dosežejo 2 kilograma. Nosečnost pri mačkah traja približno 65 dni, po tem pa lahko mačka takoj spet postane breja, še med dojenjem. Ena nesterilizirana mačka ima lahko v petih letih tudi do 20.000 potomcev.
V društvu tako redno ozaveščajo o odgovornem lastništvu, zlasti preko spletnih medijev. Najbolj učinkovit ukrep za nadzor nad razmnoževanjem mačk je sterilizacija samic in kastracija samcev. Prav to želi ozavestiti tudi Društvo za zaščito živali Maribor, ki od 1. oktobra do 30. novembra ponovno prireja akcijo sterilizacij in kastracij lastniških psov in mačk.
Akcija poteka vse do konca novembra
Ko se skrbnik oz. lastnik odloči za sterilizacijo oz. kastracijo psa ali mačke, se v izbrani veterinarski ambulanti predhodno dogovori za termin posega. Pri tem lahko uveljavi popust pri ceni storitve s kuponi, ki jih je izdalo naše društvo. Popust stranki nudijo sodelujoče veterinarske organizacije in znaša 20 % na ceno storitve posega. Kupone lahko dobijo pri sodelujočih veterinarskih ambulantah, pri našem društvu (pošljemo jih elektronsko ali po pošti), pa tudi v trgovinah Premium Pet in Mr. Pet v Mariboru.
V akciji letos sodeluje 21 podravskih in okoliških veterinarskih organizacij, ki bodo lastnikom oziroma skrbnikom živali nudile 20-odstotni popust na sterilizacijo oziroma kastracijo psa ali mačke po predhodno dogovorjenem terminu za sam poseg.
Sodelujoče veterinarske ambulante oktober – november 2022
- Kri&Za živinozdravniška ambulanta, Cirkovce
- Veterinarska ambulanta Vernik, Gorišnica
- Veterinarska postaja Gornja Radgona
- Ambulanta za male živali Damijan Peklar, Hajdina
- Veterinarius ambulanta za živali, Hoče
- Veterinarska ambulanta NemoVet, Lovrenc na Pohorju
- Veterinarska ambulanta Majšperk
- Ambulanta za male živali Pobrežje, Maribor
- Golob podjetje za veterino, medicino in trgovino, Muta
- Veterinarska postaja Ormož
- Veterinarska postaja Prevalje
- Veterinarska bolnica Ptuj
- Veterinarski center Mlakar, Ptuj
- Primavet veterinarska ambulanta Primož Šušterič, Rače
- Veterinarska postaja Radlje ob Dravi
- Veterinarska ambulanta Osterman, Slovenj Gradec
- Veterinarska ambulanta Žak, Slovenska Bistrica
- Veterinarska postaja Slovenske Konjice
- Veterinarska ambulanta Usar, Spodnji Duplek
- Veterinarska ambulanta Miran Zorin, Starše
V akciji do konca oktobra sodeluje še Veterinarska bolnica Lenart.
Lani so sterilizirali ali kastrirali 1751 živali, med njimi 185 psičk, 170 psov, 787 mačk, 607 mačkov, pa tudi 2 kunca.
“S sterilizacijo in kastracijo ljubljenčkov dosežemo, da je manj zavrženih živali, manj pobijanja mladičev, slabega ravnanja z neželenimi živalmi. Prav tako ima sterilizacija – kastracija ugoden vpliv na zdravje živali in na lažje sobivanje z njimi. Sterilizirane in kastrirane živali so varne pred spolno prenosljivimi boleznimi,” še dodajajo v društvu.
V času parjenja niso zvočno moteče za okolico, prav tako ne uhajajo od doma in ne “vasujejo” pred domom (največkrat nesteriliziranih psičk in mačk).