Med vsemi žuželkami se najmočneje oglašajo škržati. Zaradi svojih značilnih melodij so med najopaznejšimi žuželkami na svetu. S svojo zapleteno cvrčalno napravo na zadku cvrčijo samo samčki in si tako poiščejo svojo nevesto.
Škržati so žuželke, podobne kobilicam. Živijo na vseh kontinentih, razen na Antarktiki. Po svetu živi več kot 1.500 vrst škržatov.
Nekateri škržati v Ameriki pod zemljo preživijo 17 let
V severovzhodni Ameriki živijo nekateri škržati, pri katerih je razvojni ciklus od ličinke do odrasle živali zelo dolg. Pri nekaterih vrstah traja 17, pri drugih pa 13 let. Po tolikšnem času ličinke zlezejo iz zemlje na grm ali drevo, oklep jim poči in izvije se odrasla žuželka.
V Združenih državah Amerike se spomladi nenadoma pojavi na milijone škržatov, a le za nekaj tednov. Njihova naslednja generacija na plano pride šele 13 do 17 let kasneje.
Nekaj dni po tem, ko odrasle žuželke pridejo na plan, se parijo. Vsaka samica v drevesne veje odloži več sto jajčec, kmalu zatem pa odrasle žuželke poginejo. V naslednjih mesecih se iz jajčec izvalijo nimfe, ki se zarijejo v zemljo. Tam sesajo sokove iz korenin rastlin. Čez 13 oziroma 17 let pridejo na plano.
Izbira števil ni naključna
Biologi in matematiki so ugotovili, da izbira cikla 13 ali 17 let ni naključna. Obe števili sta praštevili, torej deljivi samo s številom ena in s samim seboj. Zakaj se torej škržati ne pojavijo vsakih 14, 15 ali 16 let? Znanstveniki so ugotovili, da imajo na ta način evolucijsko prednost pred drugimi živalmi, ki prav tako imajo določeno periodno vedenje.
Primer. Če bi se plenilci škržatov na primer pojavili vsakih šest let, bi se škržati, ki bi se pojavljali vsakih osem ali devet let, pogosteje srečali z njimi kot tisti, ki se pojavijo vsakih sedem let.