Čeprav je zrak v naših domovih ali na delovnem mestu videti v redu, lahko vsebuje škodljive spojine, ki jih oddajajo materiali, kot so iverne plošče in preproge. Nove raziskave kažejo, da bomo to kmalu lahko ugotovili s pomočjo majhnih svetlečih glist.

Znanstveniki s finske univerze v Turkuju so v študiji najprej uporabili dva transgena seva milimetrske gliste Caenorhabditis elegans. Posebnost teh glist je, da se na vonj ali okus strupenih bioloških ali sintetičnih spojin odzovejo tako, da v 24 urah proizvedejo zeleni fluorescentni protein (GFP). Višje so ravni teh spojin, več beljakovin proizvajajo gliste in zato bolj fluorescirajo, intenzivnost te fluorescence pa je mogoče objektivno izmeriti z mikroskopiranjem ali spektrometrijo.

Ideja ni popolnoma nova

Ideja pravzaprav ni nova, saj so se te vrste okoljsko občutljivih glist že prej uporabljale za spremljanje koncentracij onesnaženja s težkimi kovinami v zunanjem okolju, ta najnovejša študija pa je pokazala, da jih je mogoče uporabiti za detekcijo onesnaževalcev, ki se prenašajo po zraku v zaprtih prostorih.

Ugotovljeno je bilo, da gliste zanesljivo svetlijo, ko so izpostavljene škodljivim snovem, kot so črna plesen, zbrana v stavbah, poškodovanih zaradi vlage, agresivne kemikalije, ki se uporabljajo v čistilih in hlapne organske spojine, ki jih proizvajajo kemikalije v razgrajenih plastičnih preprogah. Poleg tega, da so črvi proizvajali več GFP, so postali tudi manj aktivni, nekateri med njimi so celo odmrli.

»Gliste nam sicer ne morejo povedati, katere strupene spojine so v zraku, lahko pa podajo »nepristransko mnenje« o zdravstvenih tveganjih, povezanih z zrakom v zaprtih prostorih in o potrebi po temeljitejših tehničnih preiskavah,” je dejal Päivi Koskinen, vodilni znanstvenik.

Članek o raziskavi, pri kateri so sodelovali tudi znanstveniki s finske univerze Aalto in helsinške univerze, je bil nedavno objavljen v reviji Pathogens.

Vir: t3tech