Sonce poleg svetlobe in toplote oddaja tudi ultravijolično (UV) sevanje. UV-sevanje je elektromagnetno valovanje z valovnimi dolžinami, daljšimi od rentgenskih žarkov in krajšimi od vidne svetlobe.
Optiki priporočajo zaščito UV 400
Za zaščito oči pred UV-žarki je najbolj pomembna pravilna izbira sončnih očal. Pri nakupu očal bodimo pozorni na kakovost stekel, ki pa ni zmeraj povezana s ceno očal. Na območju Evropske unije velja predpis, ki zahteva, da vsa očala, ki so na trgu v EU, ustrezajo določenim varnostnim standardom, kar proizvajalci potrdijo z oznako „CE“. Ta očala lahko prepuščajo največ do 5 % UV- žarkov A in B. Večina optikov priporoča še višjo zaščito, ki jo proizvajalci označujejo kot „UV 400“ zaščito. Takšna očala nas pred škodljivimi UV-žarki ščitijo v celoti, običajno so dražja, strokovnjaki pa jih priporočajo predvsem za posameznike s sivo mreno ali tiste, ki so na očeh že imeli operativni poseg.
Za sončno vreme strokovnjaki svetujejo očala katergorije 3 ali 4
Zaščita pred UV-žarki ni odvisna niti od barve niti od zatemnjenosti stekel. Zatemnjenost stekel vpliva na to, koliko svetlobe prepuščajo posamezna očala. Glede na prepustnost svetlobe delimo očala na kategorije od 0 do 4. Kategorija 0 prepušča največ svetlobe in je zato primerna samo za večerno sonce. Za sončno vreme in zadrževanje na plaži strokovnjaki svetujejo očala kategorije 3. Očala kategorije 4, ki prepuščajo najmanj svetlobe, so priporočljiva za smučanje in vodne športe, zaradi prevelike zatemnitve pa niso primerna za vožnjo.
Poznamo tudi očala, katerih zatemnjenost se spreminja glede na moč UV-žarkov. Taka očala imenujemo fotokromna očala. Vsa očala s „CE“ oznako, ne glede na kategorijo oz. prepustnost svetlobe, nudijo zahtevano zaščito pred škodljivimi UV-žarki.
UV-žarki se odbijajo od različnih površin. Daleč največ UV-žarkov odbijata sneg in led, bistveno manj pa npr. voda in pesek. Pred tovrstnim bleščanjem nas zaradi posebnih filtrov ščitijo t. i. polarizirana stekla.
Očala naj bodo dovolj velika, da zaščitijo občutljivo kožo okoli oči
Očala, ki jih izberemo, naj bodo udobna in lahka. Pomembno je, da so dovolj velika, da zaščitijo občutljivo kožo okoli oči. Imajo naj tudi široke stranske ščitnike, ki preprečujejo vdor sončnih žarkov s strani. Pozorni moramo biti tudi na morebitne praske na očalih, saj opraskana očala prepuščajo UV-žarke. Poleg očal so ob močnem soncu priporočljiva tudi pokrivala s širokimi krajci. Ta znatno zmanjšajo izpostavljenost oči UV-žarkom in preprečijo vdor sončnih žarkov nad očali.
Ne smemo pozabiti tudi na zaščito oči otrok, ki prav tako potrebujejo kakovostna sončna očala in ustrezno pokrivalo. Za otroška očala izberimo stekla, ki so bolj vzdržljiva in nelomljiva.