Nosečnice lahko imajo umetne nohte, vendar je treba biti pri postopku previden, saj se pri tem lahko uporabljajo kemikalije, kot so akrilati in kemikalije za utrjevanje, ki lahko oddajajo vonjave in hlape. Čeprav niso škodljive za večino ljudi, se lahko nosečnice, ki so občutljive na vonjave, počutijo neprijetno in jim povzročajo nelagodje.
Poleg tega lahko med postopkom umetnih nohtov pride do poškodb nohtne plošče, kar lahko poveča tveganje za okužbe.
Okužbe nohtov so lahko nevarne za nosečnico in nerojenega otroka, zato je pomembno, da nosečnice uporabljajo samo licencirane in usposobljene kozmetičarke ter zagotovijo, da so vsi uporabljeni pripomočki sterilni.
Vsekakor bi se nosečnice morale posvetovati s svojim zdravnikom ali babico o vseh vprašanjih in skrbeh, ki jih imajo glede svoje nosečnosti, saj bo le ta lahko ponudil najboljše nasvete in skrbel za njihovo dobro počutje.
Uporaba lakov brez toksinov je priporočena tudi takrat, ko nisi v pričakovanju, je pa seveda med nosečnostjo še toliko bolj pomembna.
Katerih sestavin lak za nohte ne bi smel vsebovati?
Netoksični standard je ‘3-Free’ (brez treh): brez formaldehida, toluena in dibutil ftalata (DBP). Te tri kemikalije tvorijo “strupeni trio” in lahko potencialno vplivajo na reprodukcijski sistem, dihala in imunski sistem.
Poleg strupenega tria pa obstajajo tudi druge sestavine, kot so formaldehidna smola (formaldehyde resin), kamfor (camphor), trifenil fosfat (TPHP), ksilen (xylene), tert-butil hidroperoksid (tert-Butyl hydroperoxide), parabeni in etil tozilamid (ethyl tosylamide), ki lahko vplivajo na naše zdravje v različni meri.
Nosečnice morajo biti še zlasti pozorne na etil tozilamid in TPHP, saj obstaja sum, da povzroča razvojno in reproduktivno toksičnost.
“Načeloma je nasvet o geliranju oziroma že navadnemu lakiranju nohtov odvisen od vsebine laka za nohte. Če ne vsebuje škodljivih snovi, potem ni zadržkov za uporabo,” je povedal Faris Mujezinović, specialist ginekologije in porodništva.
V primeru, da nohte lakirate sami, poskrbite za dobro prezračen prostor.
Kako škodljiva pa je UV-lučka?
Raziskovalci iz Bostona (natančneje iz bolnišnice Massachusetts General Hospital in Brown Univerze), so pregledali več UV-lučk in pri tem merili njihovo sevanje med približno 10-minutnim sušenjem nohtov. Ugotovili so, da je sevanje tako majhno, da bi potrebovali od 13.000 do 40.000 izdelav umetnih nohtov, da bi bilo zdravje ogroženo, kar pa pomeni okoli 250 let tedenske manikure.