Vladimirja Rukavino vprašali tisto najbolj klasično mariborsko vprašanje: Lent bo? »Ja, v vsakem primeru!« zagotavlja direktor festivala, ki je predviden od 25. junija do 3. julija. Prizorišča bodo takšna kot lani, ko je bil festival uspešno prestavljen na konec avgusta.
Festival Lent bo, kakor tudi uradno že piše tudi na spletni strani, letos od petka, 25. junija, do sobote, 3. julija. Torej po lanski izvedbi, ko se je zadnji teden v avgustu izkazal kljub vsem omejitvam kot dobra (rezervna) opcija, spet v klasičnem terminu. Neizogibno vprašanje, nič manj klasično, pa ostaja. Letos toliko bolj. Torej… Lent bo?
»Ja, v vsakem primeru,« pravi direktor Narodnega doma in festivala Vladimir Rukavina, »v kakšnem obsegu, pa bomo videli, zaenkrat se pripravljamo, da bo izvedba takšna kot lani.«
Nimajo kristalne krogle
Zaradi epidemiološke situacije, ki je lani festival v 28. izvedbi prvič prestavila na konec avgusta na manjša prizorišča z okrnjenim programom in zelo omejeno kapaciteto (do 500 obiskovalcev), še vedno ne morejo razkriti programa. Vendar Rukavina pravi, da je program že pripravljen. Prav tako termin.
Čeprav so seveda dileme tudi okoli termina. »Nimamo namreč kristalne krogle, ki bi nam povedala, kako se bodo ukrepi sproščali,« pojasnjuje Rukavina. »Zavzemamo se za sodelovanje z epidemiološko stroko, da na podlagi izkušenj in znanja skupaj pridemo do prave rešitve. Mi menimo, da bi konec junija lahko izvedli festival v takšni izvedbi kot lani.«
Sredstva Mestne občine Maribor za Festival Lent
2019 – 300.000 evrov
2020 – 200 tisoč evrov
2021 – 200 tisoč evrov
2022 – 158 tisoč evrov
Posledično zato, kakor poudarja direktor festivala, do Narodnega doma že prihajajo pričakovana vprašanja. »Sprašujejo nas, češ, zakaj že junija, ko pa bo avgusta najbrž več precepljenih. Bo, ampak septembra jih bo še več in oktobra spet še več. Toda akcija Pet pred dvanajsto nam je dvakrat že dala vedeti, da smo na pravi poti.«
Da čimprej ponudijo izhod
V dveh izvedbah Pet pred dvanajsto, ko je zadonelo iz balkonov nad trgi in ulicami, sploh v četrtek, 29. aprila, je Rukavina namreč dobil potrditev, kako zelo ljudje potrebujejo kakršne koli vsebine.
Tudi če gledajo na balkone in zgolj z razdalje poslušajo živo glasbo na trgih in ulicah. »Kot je te dni povedal filozof Mirt Komel, če se navežem nanj: nahajamo se v brezciljnosti in resignaciji ter nezmožnosti združenja, zato se veselimo že majhnih trenutkov, ki bi naj bile vsaj malo ‘normalne’. Vedno več je namreč apatije in depresije.«
Zato torej tudi odločitev za junijski termin. »Ne glede nato, da bi čez kak mesec najbrž več ljudi lahko uživalo, je nujno, da čimprej ponudimo nek recimo temu izhod. Ljudje namreč čakajo prav na to.«
Zadnji rok za junijsko izvedbo? Čimprej
Obenem se pa kakopak v prvem tednu maja legitimno poraja vprašanje, kdaj je zadnji rok za junijsko izvedbo. Ponavadi je bila namreč v začetku do sredine maja novinarska konferenca, kjer se je predstavilo program. »Pogodbe sestavljamo tako, da bodo koncerti v takšnem obsegu kot so bili lanski. Mogoče bomo, če ne bo šlo drugače, šli v plan b in delali nemara koncerte iz balkonov. Toda zaenkrat se obnašamo tako, kot da bo, kakor je bilo lani.«
In kdaj je torej rok, ko bo dokončno znano, da/če bo Festival Lent v juniju? »Sproti ga bomo določili. Festival imamo pripravljen pod istimi pogoji kot lani, torej tudi za toliko obiskovalcev.« Lani je to pomenilo, da so za nekatera prizorišča lahko ponudili do 275 oziroma 300 vstopnic.
Festival Lent v 2020 (in 2019)
72.500 obiskovalcev (180.000)
240 prireditev (320)
710 dogodkov (825)
34 prizorišč (43)
1.240 izvajalcev (4.459)
18 držav udeleženk (34)
178 akreditiranih novinarjev (173)Vir: Narodni dom
Rukavina še poudarja, da ne bodo zgolj čakali na spremembo faz, kot je denimo zelena faza. »Faze nam kot organizatorjem namreč nič ne povedo, ker je bilo na kulturo tozadevno pozabljeno. Mi želimo, da nam povedo, kaj lahko in kaj ne. Pa ne z razrezanimi maskami in brisačo čez glavo za izvajalce, tega se ne gremo. Zato pa tudi zahtevamo, da nam čimprej povedo, kaj in kdaj je možno. Kdaj pa je rok? Čimprej, najkasneje pa čez štirinajst dni.«
Programa še ne želijo razkriti
Rukavina pa še ni želel razkriti programa. Če je lani festival našel novo-staro prizorišče na Rotovškem trgu, kamor je bil preseljen Večerov oder, in se je za popularnega izkazal Jurčkov oder, ki je imel oder ob Vodnem stolpu, sedeže pa čez zaliv na parkirišču.
»Program usklajujemo, obseg je takšen, kot je bil lani avgusta. Imeli bomo tudi letos nekaj tujih gostov, ampak se ti še vedno spreminjajo iz dneva v dan zaradi vseh ukrepov in omejitev. Nek cilj smo si pa vseeno morali dati in naš cilj je, da bi morale biti po zdravi pameti stvari takšne kot lani.«
Tako bo znova tudi Folkart, ki se je lani podal po ulicah in trgih, le da razumljivo ne bo vseboval čezoceanskih skupin. Nasploh bo fokus na lokalnih in domačih izvajalcih, vstopnice bodo pa v takšnem obsegu kot lani.
Avgust ostaja kot rezerva
Sicer pa bosta letos še finančna podpora občine in ministrstva za kulturo takšna kot lani, čeprav je občina napovedala, da bo prihodnje leto (158 tisoč evrov) namenila manj kot lani in letos (200 tisoč evrov), saj si želijo finančno samovzdržnost. »Zato računamo seveda tudi na zveste sponzorje, glavna naloga je, da skupaj z nami ljudem vlijejo optimizem,« še pravi Rukavina.
Ob koncu je poudaril, da so koncerti z balkonov v akciji Pet pred dvanajsto znova pokazali, kako so spet začeli prvi v Sloveniji, potem ko je že lani Tadej Toš maja prvi stopil na odru po prvem lockdownu. Za vsak slučaj pa rezerva junijskemu terminu ostaja avgust.