Projekt Živa knjižnica je razvila danska mladinska nevladna organizacija »Ustavi nasilje« (Foreningen Stop Volden), kot del aktivnosti, ki jih je organizacija nudila obiskovalcem glasbenega festivala Roskilde leta 2000. Trenutno se Živa knjižnica izvaja v 60 državah po svetu, v Sloveniji pa je bila prvič izvedena v leta 2007. Mladinski kulturni center Maribor ta projekt organizira zadnja tri leta, v tem času pa so jih organizirali že pet. V okviru intenzivnega treninga bo tako potekala že šesta mariborska Živa knjižnica.
V Živi knjižnici so knjige ljudje, posamezniki in posameznice z zanimivimi, nenavadnimi življenjskimi zgodbami
Živa knjižnica je knjižnica kot vsaka druga: ima čitalnico, knjižnični pult, knjižničarja/knjižničarko, izposoja poteka za določen čas in se zabeleži na knjižnično izkaznico, bralci in bralke pa si lahko, potem ko knjigo preberejo in jo vrnejo, če želijo, izposodijo novo.
Kljub temu pa se Živa knjižnica od ostalih knjižnic razlikuje v eni pomembni stvari, in sicer v Živi knjižnici so knjige ljudje, posamezniki in posameznice z zanimivimi, nenavadnimi življenjskimi zgodbami, ki so jih pripravljeni deliti z drugimi.
Kljub temu pa se Živa knjižnica od ostalih knjižnic razlikuje v eni pomembni stvari, in sicer v Živi knjižnici so knjige ljudje, posamezniki in posameznice z zanimivimi, nenavadnimi življenjskimi zgodbami, ki so jih pripravljeni deliti z drugimi. To pomeni, da branje poteka v obliki pogovora, skozi katerega odkrivajo realnosti živih knjig ter spoznavajo njihove načine za spopadanje s predsodki in stereotipi, ki jih ljudje nalepijo nanje kot pripadnike družbeno ogroženih, stigmatiziranih skupin.
Na treningu bodo skozi teorijo in prakso predstavili celoten koncept metode Žive knjižnice
Na treningu vam bomo skozi teorijo in prakso predstavili celoten koncept metode Žive knjižnice, v želji razširiti metodo po Sloveniji, saj menijo, da lahko z njo uspešno in na zanimiv način ozaveščajo ter izobražujejo o vrednotah, človekovih pravicah kot tudi spodbujajo razpravo o predsodkih in stereotipih v naši družbi.
Trening je namenjen vsem organizacijam in posameznikom, ki:
se želijo seznaniti z metodo Žive knjižnice in jo vključiti med svoje aktivnosti,
želijo izboljšati izvajanje metode Žive knjižnice,
iščejo način, metodo za vzpostavitev prostovoljstva v organizaciji,
iščejo način, metodo za vzpostavitev aktivnosti, ki obravnavajo teme, povezane s človekovimi pravicami, predsodki, stereotipi.
Kako se prijaviti?
Dodatne informacije o treningu in sami metodi ter prijavna dokumentacija se nahajajo spletni strani Banke idej (www.banka-idej.si). Če vas torej zanima, iz kakšnih koščkov je sestavljena Živa knjižnica in kakšni so njeni koščki, ko so zloženi v sestavljanko, vas vabimo, da se odzovete njihovemu vabilu in do 14. novembra 2014 na elektronski naslov [email protected] pošljete izpolnjeno prijavnico za udeležbo na intenzivnem treningu.
Nekaj mnenj udeležencev, bralcev in bralk in žive knjige o preteklih Živih knjižnicah v Mariboru:
»Super, vse pohvale, še več takšnih dogodkov. Izplačalo se je pripeljati 70 km.«
»Bilo je super in mislim, da bi bilo potrebnih več Živih knjižnic po različnih krajih v Sloveniji.«
»Pri tem projektu mi je najbolj všeč to, da srečamo veliko število ljudi z različnimi izkušnjami, z različnimi življenjskimi situacijami, pogledom na življenje. In res se lahko marsikaj drug od drugega naučimo, spoznavamo nove stvari …«
Kultura