Mariborsko sodišče tudi štiri mesece po priznanju Senada Softića, da je oktobra lani s streljanjem v križišču Titove ceste v Mariboru umoril 52-letnega Rada Mitrovića ter povzročil splošno nevarnost, storilcu še ni izreklo kazni. Sodnica Andreja Lukeš je ugodila obrambi, naj Softića pregledata še izvedenca psihiatrije in klinične psihologije.
Ne strinja se s predlagano višino kazni
Softić je dejanja priznal že na predobravnavnem naroku 4. januarja, ko mu je tožilec Darko Simonič v zameno za priznanje ponudil 26 let zapora za umor na izjemno zavržen način, ob tem pa še leto in pol zapora zaradi povzročitve splošne nevarnosti, kar je združil v enotno kazen 27 let zapora. Zapletlo se je, ker se obdolženi ne strinja s predlagano višino kazni.
Lukeševa je priznanje sprejela, njegov takratni odvetnik Martin Hebar in zdaj tudi zagovornica Tanja Kompara, pa sta zahtevala, da sodišče pred izrekom kazni zasliši več prič, ki so pričale glede osebnosti obdolženega. Ta ves čas zatrjuje, da naj ne bi bil tako okruten, kot mu očita tožilstvo, da pa se je v tistem obdobju zaradi izdaje s strani žene in otrok počutil psihično uničenega.
Danes je pred sodišče stopila Softićeva osebna zdravnica, ki ga je zaradi različnih težav, med drugim sladkorne bolezni, zdravila od leta 2015. Kot je povedala, ji je leta 2016 potožil tudi zaradi občutkov tesnobe, nespečnosti, potrtosti, kar je pripeljalo do suma prilagoditvene motnje.
Zavrnil antidepresive
Napotila ga je na specialista psihiatra, ki je njen sum potrdil in Softiću predpisal antidepresive, a jih je ta zavrnil. Pozneje ga je le prepričala, da jih je začel jemati in po njeni evidenci jih je v lekarni tudi dvigoval, ne more pa vedeti, ali jih je tudi resnično užival.
Je pa dejala, da je obdolženi bolehal le za blažjo obliko depresije, s kakršno se občasno in zaradi določenih težav spopada vsaj tretjina njenih pacientov. Ignoriranje težav bi po njenem sicer lahko vodilo v večje težave, a prej v obliki samomorilskih misli kot agresije nad drugimi.
Čeprav je zagovornica skušala zaslišanje peljati tudi v smeri možnosti, da se je psihiater zmotil pri obravnavi, sodnica Lukeševa takšnih vprašanj ob hkratnih protestih tožilca Simoniča ni dovolila, saj da zdravnica splošne medicine za takšne odgovore ni kompetentna.
Do umora prišlo lani oktobra
V nadaljevanju je pričal še Softićev bratranec, ki je spomnil na nesrečno otroštvo obdolženega, ki je ostal brez staršev, očeta so mu ustrelili, pa si je kljub temu ustvaril družino. Po njegovem vedenju je družina živela srečno življenje, dokler ga žena ni prijavila zaradi posedovanja orožja, takrat pa je pri bratrancu zaznal psihične spremembe.
Pred odločitvijo sodnice, da imenuje izvedenca, ki bosta svoje povedala predvidoma 6. junija, je 54-letni Softić znova obžaloval dogodek, hkrati pa povedal, da se je počutil izdanega s strani družine, krivdo za to pa je pripisal ustreljenemu Mitroviću. Slednji naj bi namreč po njegovem mnenju ženo nagovoril, da ga prijavi policiji, zaradi česar je pred časom pristal v zaporu.
Do umora je prišlo 4. oktobra lani, ko je Softić streljal na avtomobil, ki je čakal pred semaforjem, in tako umoril Mitrovića. Med streljanjem sta v avtomobilu sedela še dva potnika, enega od njiju je s pištolo zadel v roko. Eden od izstrelkov je priletel tudi v mimo vozeči avtomobil.
STA