Vzorci iz mikrobioloških preiskav in preiskav na prisotnost klostridijskega toksina – botulina na poginulih rečnih galebih, ki so jih našli v okolici Ptujskega jezera, so bili negativni. Histološke in kemijske preiskave vzorcev še potekajo, rezultati naj bi bili znani v sredo, so sporočili iz uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin.
Iz uprave so minulo sredo sporočili, da so bili vsi preiskani vzorci negativni na prisotnost paramiksovirusa 1 in virusa Zahodnega Nila. Nacionalni veterinarski inštitut je nato opravil še mikrobiološke preiskave, histološke in kemijske preiskave pa še potekajo.
Živali še naprej izpstavljene grožnji?
Galebi so poginili v začetku meseca, nekaj dni pozneje so poročali o novih primerih.
Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS) je pristojne službe pozvalo, da maksimalno pospešijo preiskavo o možnih virih zastrupitev, saj vse dokler ni jasno, kaj pogine povzroča in kje je vir zastrupitve, s sanacijo ni mogoče začeti. To pa po njihovem pomeni, da so lahko prostoživeče živali in morda celo ljudje še naprej izpostavljeni grožnji.
Rečni galebi so v Sloveniji ogrožena vrsta, saj gnezdijo samo na Ptujskem jezeru. Lani je na otokih na Ptujskem jezeru gnezdilo 853 parov rečnih galebov.
STA