Po včerajšnjem incidentu na tekmi 21. kroga Prve lige Telemach med Muro in Mariborom so iz Policijske uprave Murska Sobota sporočili več podrobnosti. Danes so namreč prejeli informacijo, da je zaradi poškodbe na nogometni tekmi 18.2.2024 v Murski Soboti zdravniško pomoč iskal tudi otrok – pobiralec žoge, ki je bil lahko telesno poškodovan. Na tekmi je bilo skupaj poškodovanih 7 oseb, poleg otroka še 5 igralcev NŠ Mura in kondicijski trener (2 predvidoma huje in 4 lažje telesno poškodovani). Zaradi poškodb policisti zbirajo informacije o sumu storitve kaznivega dejanja povzročitve splošne nevarnosti po 314. členu KZ-1.
Gre za prve ugotovitve, saj policisti nadaljujejo z zbiranjem obvestil in ugotavljanjem dejanskega stanja zaznanih kršitev.
Policisti obravnavajo tudi 2 kaznivi dejanji poškodovanja tuje stvari po 220. členu KZ-1, kjer je bila poškodovana oprema na stadionu in parkiran osebni avtomobil. Obravnavali so še 2 kršitvi Zakona o proizvodnji in prometu s prepovedanimi drogami in 3 kršitve Zakona o javnih zbiranjih (2x zasežena pirotehnična sredstva in 1x kršitve organizatorja). Po tekmi so policisti obravnavali 1 kršitev Zakona o varstvu javnega reda in miru, so sporočili s PU Murska Sobota.
Viole: Posameznikovo dejanje obžalujemo in strogo obsojamo
Medtem so se odzvale tudi Viole Maribor. "Viole smo strogo proti "topovskim udarom" in ostalim podobnim pirotehničnim sredstvom z učinki poka! Zaradi dogodka na derbiju leta 2010, ko je eden izmed navijačev ostal brez prstov, smo pričeli naše člane opozarjati, naj ne uporabljajo omenjene pirotehnike. Nova poškodba, ki se je zgodila leta 2016, je našo teorijo le še potrdila, dokončno pa smo zavzeli stališče, da jih kot navijaška skupina tudi uradno ne uporabljamo, od leta 2017, ko je zaradi eksplozije delček stola zadel našega člana v oko. Od takrat naprej je takšne vrste pirotehnika med nami nezaželena in interno prepovedana," so zapisali v navijaški skupini.
Posameznikovo dejanje zato obžalujejo in strogo obsojajo, saj do 57. minute ni bilo uporabljeno nobeno pirotehnično telo podobnega učinka.
Ob tem so opozorili, da je izjemno nepošteno obsojati celotno navijaško skupino ali klub za incident, ki se je zgodil v nedeljo in ga je nedvomno storil le eden, neodgovoren posameznik.
"Ko smo prepoznali nastalo situacijo, smo takoj prostovoljno, brez zapletov in dodatne napetosti, zapustili stadion, kot smo bili pozvani s strani organizatorja. V primeru, da se izkaže, da je bil predmet vržen iz našega sektorja in v primeru identifikacije posameznika, bomo tudi primerno postopali, skladno z odločitvijo znotraj skupine. Kot smo omenili, smo absolutno proti eksplozivnim telesom na športnih prireditvah. Če se bo izkazalo, da je šlo za početje posameznika iz naše skupine, bi se radi opravičili vsem poškodovanim, kot tudi ostalim prisotnim na tej tekmi in verjamemo, da se kaj podobnega ne bo nikoli več ponovilo," so obljubili.
Morda vas zanima tudi: Policija identificirala dva ali tri osumljence, en nogometaš ostaja na opazovanju.
Kot smo poročali zjutraj, je zaradi različnih simptomov, ki so bili posledica odvrženega eksplozivnega telesa, pomoč v murskosoboški bolnišnici poiskalo pet nogometašev (Niko Kasalo, Tilen Ščernjavič, Žiga Laci, Robert Čakš in Luka Turudija) ter kondicijski trener Gal Ribič. Po pregledu v murskosoboški bolnišnici so bili napoteni na oddelek otorinolaringologije v UKC Maribor. Niko Kasalo je zaradi poškodb sluha moral ostati na opazovanju, da bi izključili morebitne trajne posledice sluha, ki so bile posledice močnega poka. Ostalih pet je bilo po pregledu odpuščenih iz UKC Maribor, danes pa so morali v Splošno bolnišnico Murska Sobota na dodatne preiskave.
Ministrstvo bo sklicalo sestanek s pristojnimi inštitucijami
Iz Ministrstva za notranje zadeve so medtem sporočili, da je minister Boštjan Poklukar preko Direktorata za policijo in druge varnostne naloge zahteval poročilo policije o njihovih ukrepih v povezavi z varovanjem nogometne tekme v Murski Soboti.
Minister Poklukar ob tem najostreje obsoja kakršno koli obliko nasilja, naj bo to v šport, kot je bilo v tem primeru, ali kjer koli drugje. Zato bosta predvidoma še v tem tednu minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar in minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han sklicala sestanek s pristojnimi inštitucijami, s katerimi bodo razpravljali, kako bi lahko tovrstna dejanja v prihodnje preprečili.
Dogodek obsodila tudi Golob in Han
Premier Robert Golob je izrazil ogorčenje in obsodil dogajanje na nedeljski nogometni tekmi med Muro in Mariborom, v katerem je bilo poškodovanih več ljudi. "Huliganstvo in nasilje nimata kaj iskati v športu," je dejal premier in izrazil svojo skrb in željo po čim prejšnjem okrevanju vseh poškodovanih.
Obsodbe dogodka prihajajo iz več strani. Dogodek so tako med drugim že obžalovali in ga obsodili tako v nogometnem klubu Maribor in Nogometni zvezi Slovenije, mariborski župan Saša Arsenovič pa se je v imenu mesta opravičil poškodovanim.
Tudi minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han je obsodil dogajanje na nedeljski nogometni tekmi med Muro in Mariborom, v katerem je bilo poškodovanih več ljudi. "Namesto praznika nogometa smo bili priča nedopustnem izbruhu huliganstva," je dejal. "Včerajšnji dogodek bi se lahko končal tudi bolj tragično. Na tekmi so bili tudi otroci in starejši. Ob takšnem ravnanju nihče ne more ostati ravnodušen. Zato pozivam vse pristojne institucije, da raziščejo nesprejemljivo dogajanje, ugotovijo napake pri zagotavljanju varnosti udeležencev na prireditvi ter odločno ukrepajo proti povzročiteljem," je poudaril Han.
Kot je še opozoril, šport v družbi predstavlja pozitivne vrednote, zato je edino prav, da se tudi navijači na športnih prireditvah obnašajo športno. "Pozivam navijaške skupine, športne klube, krovne športne ter druge organizacije, ki sodelujejo pri izvedbi in varovanju tekem v Sloveniji, da v okviru svojih pristojnosti in aktivnosti zagotovijo ustrezno varnost, predvsem pa naredijo več na osveščanju in dvigu kulture navijanja in športnega obnašanja."
O tem je minister danes že govoril z vodstvom Nogometne zveze Slovenije in Olimpijskega komiteja Slovenije. Inšpektorat za šport pa ga je obvestil, da je v skladu s svojimi pristojnostmi po uradni dolžnosti že začel z inšpekcijskim postopkom, v katerem bo preveril, ali je bila tekma organizirana v skladu z zakonodajo o organizaciji športnih prireditev. Inšpektorat v tem postopku sodeluje tudi s policijo, so zapisali na ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport.