Časnik Večer poroča o podrobnostih dopinške afere, ki je izbruhnila v Mariboru. Eden izmed osumljencev je po njihovih informacijah v priporu, drugi na zaključek preiskave čaka v hišnem priporu. V petek so policisti sicer razkrili nekaj podobnosti z večmesečno preiskavo s področja neupravičene proizvodnje in prometa z nedovoljenimi snovmi v športu.
Spomnimo …
Osumljena državljana Slovenije, starosti 36 in 52 let iz Maribora, sta bila pridržana in včeraj privedena k preiskovalnemu sodniku. Opravljeni so bili trije sklopi hišnih preiskav na območju Maribora in okolice. Osumljenca sta kazniva dejanja izvrševala na območju Slovenije in Hrvaške. V času preiskovanja, od meseca septembra 2017 do aprila 2018, sta storila 21 kaznivih dejanj Neupravičene proizvodnje in prometa s prepovedanimi drogami, nedovoljenimi snovmi v športu in predhodnimi sestavinami za izdelavo drog in Proizvodnje in prometa škodljivih sredstev za zdravljenje.
Novačenje športnikov s strani trenerja
Večer pa danes razkriva, kako je trgovina s prepovedanimi substancami delovala. Atletski trener naj bi bil tisti, ki je med športniki, iskal takšne, ki bi za boljše rezultate posegli tudi po prepovedanih substancah, zaposleni v UKC Maribor pa naj bi zdravila in prepovedane substance urejal in jih nekaj posameznikom celo sam vbrizgal.
Kot še razkriva Večer, naj bi zdravstveni delavec sporna sredstva vbrizgal tudi 15-letnemu fanta, ki je sicer treniral atletiko. Nanj se je namreč obrnila zaskrbljena mati in povedala, da ima njen sin v krvi premalo železa in da je zelo anemičen. Da je v šoli zaspan ter, da ima glavobole. Najstnika je peljala k osebnemu zdravniku, a mu ta zdravil ni predpisal.
Zdravilo, ki lahko ima hude stranske učinke
Osumljeni Mariborčan je mamo in sina naročil na obisk kar k sebi domov, so zapisali v Večeru. Ob naročenem dnevu je mati sina pripeljala na dogovorjeno lokacijo, Mariborčan pa naj bi mu bil vbrizgal iroprem. Zdravilo, ki se uporablja za zdravljenje, ko ima oseba pomanjkanja železa, a ima omejeno predpisovanje. Uporablja se namreč lahko le v javnih zdravstvenih zavodih oziroma pri osebah, ki opravljajo zdravstveno dejavnost.
Ob uporabi omenjenega zdravila morajo namreč biti prisotni tisti, ki so usposobljeni za prepoznavanje anafilaktičnih reakcij in znajo ustrezno ukrepati, saj so hudi stranski učinki pogosti. Kot so še zapisali pri Večeru je fantova mati nato osumljenega kontaktirala dan kasneje in mu pojasnila, da je fant zdaj bolje, po vbrizgu zdravila pa naj bi bil omotičen, opisoval pa je tudi pritisk v glavi. Kasneje sta se dogovorila za še en odmerek zdravila, čeprav je mati poudarjala, da jo omotica sina še zmeraj skrbi.
Mati zaupala Mariborčanu
A priprt Mariborčan jo je prepričeval, da naj je ne skrbi. Po drugem srečanju ga je tudi zanimalo, kako je s fantom, in mati je javila, da tokrat ni bilo nič narobe. Ko so žensko med preiskavo obiskali policisti, naj bi ta, po poročanju Večera povedala, da je bila prepričana, da je omenjeni zdravnik, saj ji je bil tako predstavljen, in da mu je popolnoma zaupala.