Kazensko so ovadili 53-letnika, ki ga sumijo 16 kaznivih dejanj ponarejanja denarja in je ob pridržanju pri sebi imel še 12 ponarejenih stoevrskih bankovcev, preiskovalni sodnik pa je zoper njega odredil pripor, so sporočili s PU Celje.

Celjski policisti so sicer v drugi polovici marca v obtoku zaznali več ponarejenih stoevrskih bankovcev, ki so jih storilci unovčevali na različnih lokacijah, tako v trgovinah, trafikah, gostinskih lokalih in drugje, so navedli na Policijski upravi (PU) Celje.

Kako prepoznati ponarejen bankovec?

Ob tem na policiji pojasnjujejo, da za prepoznavo ponarejenega bankovca v večini primerov zadošča, da ga dobro pogledamo, otipamo in obrnemo proti viru svetlobe, saj so ponaredki zaščitnih elementov tako opaznejši. Prepoznati jih je mogoče tudi na otip, torej po reliefu, saj ga ponaredki velikokrat nimajo.

Pri pregledu pristnega bankovca proti svetlobi sta vidna portretni vodni znak in varnostna nit, pri večjih vrednostih še portretno okence. Ob tem je pri nagibanju bankovca naprej in nazaj na srebrnem traku mogoče opaziti portret Evrope v prosojnem okencu, na zeleni številki pa svetlobni val, ki se premika navzgor in navzdol po številki.

V primeru, da se posamezniku bankovci zdijo sumljivi, na policiji svetujejo še, da jih o tem takoj obvestijo s klicem na najbližjo policijsko postajo ali telefonsko številko 113, ob tem pa naj si čim bolje skušajo informacije o tem kdaj, kje in od koga so bankovec prejeli. Te informacije so lahko namreč v nadaljevanju zelo koristne pri ugotavljanju storilcev kaznivega dejanja ponarejanja denarja oziroma drugih kaznivih dejanj, so še sporočili iz PU Celje.