Svet ustanoviteljic, v katerem sedijo župani – lastniki Mariborskih lekarn, je včeraj odločil, da hčerinsko družbo lekarn, Marifarm, prepustijo NoviKBM, ta pa bo sedaj prodajo podjetja izpeljala sama. Takšni odločitvi so danes sledili tudi člani sveta zavoda Mariborskih lekarn. »To pomeni, da Marifarm ne gre v stečaj. Banka bo začasno vstopila kot lastnik, vse dokler strateški partner od nje ne kupi podjetja,« je po seji povedala predsednica sveta zavoda Jelka Kolmanič. Kot je znano, je banka za odkup 17 milijonskih terjatev prejela dve zavezujoči ponudbi. Kako visoki ponudbi sta prispeli na banko ni znano.
Občine izgubile vloženo premoženje
Takšna odločitev pa tudi pomeni, da so občine izgubile celotno premoženje, ki so ga vložile v Marifarm; izračuni nekaterih županov govorijo, da od 40 do 50 milijonov evrov. »Odločali smo o dveh slabih možnostih. Ali stečaj ali predaja kapitala banki,« pravi župan Dupleka Mitja Horvat. »Tudi ni bila proizvodnja zagnana tako, kot je bilo mišljeno. In to je glavni razlog, da firma ni delovala tako kot je bilo pričakovati,« dodaja Kolmaničeva. Glavne odločitve o investiciji pa so se sprejemale v času županovanja Franca Kanglerja in nekdanjega direktorja lekarn, Milana Pukšiča.
S poslom je povezano še poroštvo Farmadenta do Marifarma. Prvi je do drugega izpostavljen v višini 2,5 milijona evrov, banka pa je tudi predlagala, da Farmadent ne rabi poplačati celotnega poroštva in znesek neuradno spustila na 1,8 milijona evrov. Nadaljevanje te zgodbe bodo ustanovitelji in svet zavoda obravnavali jeseni.
Delavci prejeli razliko plače, še vedno pa brez regresa
So pa zaposleni v Marifarmu prejeli razliko med minimalno in polno plačo, kar je direktorica Romana Fišer napovedala. »Do delavcem imamo, razen regresa, poravnane vse obveznosti.« O možnostih izplačila regresa pa se bo Fišerjeva z zaposlenimi pogovarjala še na enem sestanku.
Gospodarstvo