V treh dneh dogodka so organizirali skoraj tisoč 1:1 sestankov med startupi in scaleupi, investitorji in predstavniki uveljavljenih podjetij. Sodelovanje za vzpostavljanje partnerstev in srečanja, ki krepijo vlogo Maribora v rangu mest drugega reda, so vrhunci letošnje PODIM konference, že 39. po vrsti.

Poročilo pobude Startup Europe Partenership, lansirane novembra lani v Evropskem parlamentu, za 2018 razkriva, da naj bi v Evropi na področju inovacij v gospodarstvu v prihodnjih letih prevladalo približno 50 velikih mest, medtem ko naj bi manjšim mestom, tako imenovanim mestom drugega reda, grozila marginalizacija, vrzel med mesti prvega reda in mesti drugega reda pa bi se tako še povečala.

Katere bodo politične prioritete v prihodnosti Evrope?

Iniciative, kot je Startup Europe Partnership, ki naslavljajo politične prioritete za prihodnost Evrope, so nujne zato, ker pomagajo uresničevati idejo o enotni Evropi, kjer sta znanje in kapital lahko vzvod za vzpostavitev mreže, v katere so vključene države in tudi mesta. Strinjam se, da je potrebno spodbuditi razvoj podjetništva in s tem mislim tudi startup in scaleup podjetja ne le v glavnih mestih, ampak tudi v ostalih regijah in mestih,” je dejal mag. Aleš Cantarutti, državni sekretar na Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo (MGRT) in kot primer odličnega povezovanja v regiji s ciljem skupnih strategij omenil italijansko delegacijo, ki je na letošnji PODIM prišla prav na pobudo Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo. “Izpostavim lahko tudi intenzivno sodelovanje avstrijske Koroške in mrež Startup Europe Srednje in Vzhodne Evrope ter Startup Europe Zahodnega Balkana, ki se predstavljata na PODIM-u,” je še dejal državni sekretar.

Podpore za vsaj 300 novih in mladih podjetij v prihodnjih petih letih

“V drugi polovici leta 2019 bo ponovno po letu 2017 za mlada inovativna podjetja na voljo linija semenskega kapitala, ki omogoča mladim inovativnim podjetjem prodor in hitro širitev na trgu. Do leta 2023 bo v okviru linije semenskega kapitala mladim inovativnim podjetjem na razpolago okoli 13 milijonov evrov javnega kapitala, kar je enkrat več kot je bilo v prvi finančni perspektivi. Ta sredstva bodo investirana v podjetja skupaj s poslovnimi angeli, skladi semenskega kapitala in koorporacijami. Privatni investitorji bodo dodali še vsaj 13 milijonov evrov. Tako bo skupaj za celotno obdobje v okviru semenske linije na voljo okoli 26 milijonov evrov kapitala za vsaj 80 mladih inovativnih podjetij s potencialom globalne rasti,“ je napovedala direktorica Slovenskega podjetniškega sklada mag. Maja Tomanič Vidovič.

Z zagonskimi subvencijami, ki so namenjena novim podjetjem še pred semensko linijo, namerava SPS do leta 2023 podpreti tudi okoli 200 novih inovativnih startupov, ki bodo šele nastali.  Za prodor na globalne trge pa bo vsaj 35 milijonov evrov investiranih v mlada podjetja s potencialom globalne rasti s tveganim kapitalom, ki se izvaja preko Srednjeevropskega sklada skladov za tvegan kapital (CEFoF), v podjetja pa bodo investirali  izbrani skladi tveganega kapitala.

Novi sklad Silicon Gardens Fund II uradno predstavljen na PODIM-u

Krepitev ekosistemov v širšo regijo in tudi v Slovenijo pa prinaša svež kapital kar dveh novih skladov tveganega kapitala. Gregor Rebolj, Jugo Petković, Andraž Tori, Luka Renko in Luka Ferlan z ekipo Silicijevih vrtičkov so prav letošnji PODIM izkoristili za predstavitev novega sklada Silicon Gardens Fund II, skozi katerega se bo v domače startup okolje investiralo približno 5 milijonov evrov z možnimi dodatnimi investicijami posamičnih angelov.

“Denar, ki smo ga zagotovili za sklad SGF II, izhaja iz uspešnih slovenskih podjetniških zgodb. Velika prednost našega sklada je dobra vpetost v startup skupnost in izkušnje z izzivi, s katerimi se srečujejo podjetniki,” je dejal Gregor Rebolj o skladu, s katerim podjetniki z lastnim denarjem pomagajo drugim podjetnikom na njihovi podjetniški poti. Partnerji so v preteklosti med drugim ustanovili podjetja Cosylab, Flaviar, Iconomi, Klika/Sportradar, Mimovrste, Outfit7 in Zemanta.

Izredni uspehi za mariborski startup

Sergej Prosen, soustanovitelj in direktor podjetja Biometrika, inkubiranega v Tovarni podjemov, podjetniškem inkubatorju Univerze v Mariboru, je zadovoljen predstavil investicijo madžarskega investicijskega sklada SmarWare.tech v svoje podjetje, ki razvija Armbeep, analitično platformo za igralce tenisa.

Nova investicija nam bo omogočila dokončni razvoj produkta in lansiranje na trg, PODIM pa ima za nas še toliko večji pomen, saj smo stik do svojega investitorja v preteklosti našli prav na PODIM-u,” je dejal Sergej Prosen, čigar podjetje je bilo tudi prejemnik zagonske spodbude za inovativna mlada podjetja s potencialom rasti P2 Slovenskega podjetniškega sklada. Biometrika se je kot udeleženka v okviru projekta MyGateway, katerega partner v Sloveniji je kot član ustanovnega konzorcija Start:up Slovenija, predstavila tudi na letošnjem Startup Olé v Salamanci.

Nova investicija nam bo omogočila dokončni razvoj produkta in lansiranje na trg, PODIM pa ima za nas še toliko večji pomen, saj smo stik do svojega investitorja v preteklosti našli prav na PODIM-u.

Vrhunci letošnjega PODIM-a

Urban Lapajne, član ekipe PODIM-a in koordinator skupnosti Start:up Slovenija, je izpostavil vrhunce letošnje konference za startupe in scaleupe, investitorje ter predvsem predstavnike velikih podjetij, s katerimi PODIM odgovarja na vse močnejši trend sodelovanj med startupi in uveljavljenimi podjetji. “Izjemne koristi uspešnih sodelovanj prepoznavajo tako uveljavljena podjetja kot startupi, zato smo vzpostavili odlične pogoje za spodbujanje tovrstnega sodelovanja,” je dejal Lapajne.

Uveljavljena podjetja si lahko od sodelovanja s startupi in scaleupi obetajo izboljšanje osnovnega posla z zmanjševanjem stroškov, povečevanjem dodane vrednosti, krepitvijo tržnega deleža s trženjem izboljšanih obstoječih in novih produktov, izkoriščanje novih tehnologij, izboljšanje obstoječih poslovnih modelov ter dvig podjetniške kulture, ki je že vgrajena v startupovski DNA.

Že več kot 150 podjetij

Na letošnji konferenci v Hotelu Habakuk se mreži več kot 150 startupov & scaleupov iz 33 držav, katerih stopnja zrelosti pozitivno odstopa od preteklih let, saj jih kar polovica med njimi že uspešno trži delujoče produkte in so doslej pridobili že za 45 milijonov evrov investicij. Poslovno srečanje z njimi predstavlja odlično priložnost za slovenska in regijska uveljavljena podjetja, da prav v Mariboru najdejo svojega vitkega in agilnega poslovnega partnerja, ki bo v njihovo poslovanje vnesel sveže poglede na posel in lahko predstavlja možnost za njihovo digitalno transformacijo.

Vsako leto, tokrat bo to že 12. leto zapored, pa je PODIM tudi prizorišče zaključne prireditve in podelitve nagrade Slovenski start-up leta, ki izpostavi najboljše slovenske startupe. Sileo, Ollo, Lake, Hurra Studios in Hopalai so tista startup podjetja, ki se letos kot finalisti potegujejo za prestižni naziv Slovenski start-up leta 2019, katero podjetje ga bo osvojilo, pa bo razkrila večerna podelitev, ki bo zaključila uradni del prvega dneva konference v torek, 21. maja, ob 19. uri.