Surova nafta se še ceni. Cene črnega zlata so se v zadnjih dneh umirile in se oddaljile od večletnih najvišjih vrednosti, doseženih v oktobru, potem ko so pred tem več mesecev rasle. Trg kot enega od razlogov za padec cen vidi zahteve velikih držav porabnic nafte po povečanju ponudbe, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Cena nafte beležijo padec
Severnomorska nafta brent, ki bo dobavljena januarja, je zjutraj po evropskem času stala 81,63 dolarja, kar je 36 centov manj kot ob koncu trgovanja v sredo. Cena teksaške lahke nafte za dobavo decembra se je znižala za 60 centov na 80,26 dolarja.
Eden od razlogov za pocenitev nafte so zahteve velikih držav porabnic nafte, kot so ZDA, po občutnem povečanju ponudbe. V ozadju tega pa je občutna podražitev nafte v zadnjih nekaj mesecih, kar je obremenilo gospodarsko okrevanje po pandemiji koronavirusa.
Odziv na poziv malo verjeten
Trenutno je malo verjetno, da se bodo glavne države proizvajalke nafte odzvale na poziv po bistveno večji količini surove nafte. Strokovnjaki pričakujejo, da se bo razširjena skupina proizvajalk Opec+ danes odločila ostati na začrtani poti in da bo postopoma zmerno širila proizvodnjo. Po precej previdnem pristopu sta znani z nafto bogati Savdska Arabija in Rusija.