»Digitalni rubelj je predviden za uporabo v proračunskem letu 2023 in bo edinstveno orodje za nadzor porabe javnih sredstev, vendar ga je treba najprej regulirati,« je v lanskem letu dejal namestnik ruskega finančnega ministra Alexei Moiseev. Dodal je, da bo Ministrstvo za finance letos sodelovalo pri pilotskem projektu nove oblike nacionalne valute.
Digitalni rubelj bo tako državi omogočil, da poveča raven nadzora nad ciljno porabo denarja iz proračuna, izvede ciljna plačila in tudi optimizira postopek vračila neporabljenih sredstev.
Predlog zakona predan Dumi
Skupina poslancev ruskega parlamenta pod vodstvom Anatolija Aksakova pa je medtem v Dumi vložila predlog zakona o izdaji in uporabi digitalnih rubljev. Namen katerega je razširitev uporabe digitalnih rubljev, kontroliranih s strani centralne banke Rusije med poslovneži in državo.
Aksakov je zagotovil, da je namen zakona zagotoviti hitra, priročna in proračunu prijazna denarne nakazila ter kot pojasnilo zakona navedel: »Cilj predloga zakona je razširitev plačilne infrastrukture s širitvijo uporabe digitalnih tehnologij med državljani in podjetji, povečanje dostopnosti, hitrosti, udobja in varnosti plačevanja ter zniževanje stroškov z zakonodajno utrditvijo pristopov k prenosom digitalnih storitev rubljev.«