S predsednikom uprave prepoznavne zavarovalnice Vzajemna smo govorili o preoblikovanju, ki čaka zdravstvene zavarovalnice, poslovanju Vzajemne, njenih produktih in drugih izstopajočih vidikih dela.
Kakšen je vaš vidik preoblikovanja zdravstvenih zavarovalnic, ki ponujajo dopolnilno zdravstveno zavarovanje in izpostavitev ponudbe kakovostnih zavarovalnih storitev in produktov?
Žal ima načrtovani prenos dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja v obvezni zdravstveni prispevek s 1. 1. 2024 neposreden negativen vpliv na poslovanje naše zavarovalnice. S tem prenosom bo naša zavarovalnica namreč ostala brez več kot 90 odstotkov prometa. Nekatere spremembe v našem poslovanju so zato neizogibne.
Zadnjih deset let smo se osredotočali na razvoj in ponudbo drugih zavarovanj in danes ponujamo širok spekter produktov, s katerimi želimo čim bolj slediti potrebam trga in poskrbeti za celovito zdravstveno varnost posameznika in družine.
Pa v prihodnje?
Tudi v prihodnje želimo kot družba za vzajemna zavarovanja in edina specializirana zdravstvena zavarovalnica svojim zavarovancem omogočati izkušnjo zdravstva na najvišji ravni. Verjamemo, da lahko prav kot vzajemna družba svojim članom ponudimo največ, saj je naše delovanje utemeljeno na vzajemnosti, solidarnosti.
Zato nasprotujemo prisilnemu preoblikovanju v delniško družbo, kot ga predlaga vlada. S sklepi, ki jih je sprejela skupščina, želimo ohraniti odločevalsko avtonomijo članov Vzajemne in preprečiti njihovo oškodovanje ter protiustaven poseg v njihovo lastninsko pravico.
Skupščina Vzajemne, ki je glas več kot 800.000 članic in članov, je upravi in nadzornemu svetu naložila izvedbo vseh potrebnih aktivnosti za preprečitev prisilnega preoblikovanja in neupravičenega vračila sredstev Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije.
Tudi to je namreč del vladnega predloga zakona o statusnem preoblikovanju. A Vzajemna je nastala z oddelitvijo premoženja prostovoljnih zdravstvenih zavarovanj, ki jih je zavod opravljal od leta 1992, zato ZZZS ni upravičen do sredstev ustanovnega kapitala Vzajemne.
Če bo zakon v takšni obliki tudi sprejet, bodo v prvi vrsti oškodovani naše članice in člani, pod vprašaj pa bo postavljeno tudi prihodnje delovanje Vzajemne. Statusno preoblikovanje v trenutku, ko družba zaradi prenosa dopolnilnega zavarovanja v obvezni zdravstveni prispevek ostaja brez 90 odstotkov prometa, namreč pomeni dodatne stroške, ki bodo občutno vplivali na prihodnje poslovanje Vzajemne.
Imate morda kakšno alternativno rešitev?
Namesto vladnega predloga zakona zato v Vzajemni predlagamo, da se sprejme zakonodajna rešitev, v skladu s katero se premoženje, ki bo na dan 31. 12. 2023 ostalo z naslova dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, razdeli med članice in člane Vzajemne z naslova dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja.
Takšna rešitev ne zahteva preoblikovanja Vzajemne iz družbe za vzajemno zavarovanje v delniško družbo in tako članice in člani ohranijo pravico odločanja o prihodnjem poslovanju družbe. Hkrati se zaščiti interes tistih članic in članov, ki bodo s prenehanjem izvajanja dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja na obstoječ način in posledičnim prenehanjem zavarovalnih pogodb izgubili vse članske pravice.
Predvidevamo, da ste svoje pripombe in rešitve v preteklosti že večkrat naslovili na pristojne …
Na predsednika Vlade Roberta Goloba smo pred časom že naslovili prošnjo za srečanje, da bi predstavili svoje pripombe in predloge rešitev, saj vladni predlog močno posega v nadaljnje poslovanje Vzajemne in s tem zavarovalniški sektor kot celoto. Vendar odgovora nismo prejeli. Ravno tako smo pozvali vse poslanske skupine na srečanja, da jim predstavimo neupravičenost predlaganega zakona.
Sestanki z nekaterimi poslanskimi skupinami so bili izvedeni pred začetkom parlamentarne obravnave predloga zakona, seveda pa se trudimo kompleksno tematiko in neupravičenost predlaganega zakona razložiti vsem, ki nam namenijo čas. Tudi Sindikat in Svet delavcev Vzajemne sta na Vlado in Državni zbor v imenu vseh zaposlenih naslovila poziv k ustavitvi uničevanja Vzajemne, ki pa ni bil uslišan.
Čakamo še odločitev Ustavnega sodišča o naši pobudi za presojo ustavnosti in zakonitosti Uredbe o določitvi najvišje cene premije dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Našo pritožbo v zvezi z Uredbo obravnava tudi Evropska komisija, ki je potrdila, da navedeni argumenti zahtevajo dodatna pojasnila slovenske Vlade.
Ob vsem tem se poraja še vprašanje, zakaj se je Vlada odločila poseči le v eno od ponudnic dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Bojimo se, da bo v primeru sprejema tega zakona prišlo v prvi vrsti do nacionalizacije Vzajemne, v drugem pa do privatizacije.
To želimo preprečiti in zagotoviti, da članice in člani ohranijo svojo pravico do odločanja o Vzajemni, Vzajemna pa s svojim portfeljem ohrani in še okrepi svoj položaj na zavarovalniškem trgu. Verjamemo, da lahko to dosežemo, če bomo lahko še naprej delali na temelju vzajemnosti, ki zavarovancem zagotovo da največ.
Ali nam lahko predstavite vaše zavarovalne storitve in produkte, ki so namenjeni dvigu kakovosti storitev v zdravstvu, oziroma storitve in produkte pri zavarovanjih, ki posameznikom omogočajo višji nivo zdravstvene oskrbe?
V svoji ponudbi imamo širok nabor dodatnih zdravstvenih zavarovanj, ki jih ves čas prilagajmo in dopolnjujemo glede na potrebe in želje zavarovancev. Dodatna zdravstvena zavarovanja so del Vzajemnine ponudbe že več kot deset let. V zadnjih nekaj letih opažamo, da je zavedanje ljudi o tem, kako pomembno je, da poskrbijo za svojo zdravstveno in finančno varnost z ustreznim zavarovanjem, vedno večje.
Tako največ zanimanja beležimo pri zavarovanjih, ki omogočajo hiter dostop do specialističnih obravnav in operativnih posegov ter fizioterapije. Vse to je vključeno v naše zavarovanje Zdravstvena polica, ki si ga zavarovanec lahko oblikuje po svojih potrebah in željah.
Zavarovanja, ki so na voljo, so: Zdravstvena polica za specialistične zdravstvene storitve, Zdravstvena polica za operativne posege, Zdravstvena polica za otroke, Zavarovanje Specialisti senior. Trenutno je v teku akcija za mlade, v kateri mladim med 18. in 30. letom omogočamo sklenitev zavarovanja Zdravstvena polica Mladi pod posebej ugodnimi pogoji.
Strankam vsekakor priporočamo, da celovito poskrbijo za svojo zdravstveno varnost – rešitev za to nudimo v individualni, pa tudi kolektivni obliki zavarovanja Zdravstvena polica – za specialistične zdravstvene storitve in operativne posege.
Zavarovanci s sklenjeno Zdravstveno polico opravijo zdravstvene storitve v mreži izvajalcev Varuha zdravja, kjer so deležni vrhunske obravnave, takrat ko jo potrebujejo. Poleg tega bi želeli poudariti, da se tudi vedno več podjetij odloča za sklenitev Kolektivne zdravstvene police za svoje zaposlene. Večina se jih namreč zaveda, da v času čakanja na prvo specialistično obravnavno, diagnostični postopek ali operativni poseg bolezen ne miruje.
V svoji ponudbi imamo tudi druga zavarovanja, od nezgodnih zavarovanj do zavarovanj za težje bolezni ali raka, drugo mnenje ali pomoč na domu. Z našim najnovejšim Zavarovanjem za male živali smo naše poslanstvo skrbi za zdravje vseh generacij razširili še na štirinožne spremljevalce družin, pse in mačke, ki so pogosto obravnavani kot družinski člani – zdaj lahko tudi za njihovo zdravje poskrbimo na tako visoki ravni, kot za svoje.
Med našimi najbolj prepoznavnimi produkti velja omeniti še Zavarovanje za tujino, ki krije stroške zdravstvenih storitev v tujini in vključuje asistenco 24 ur na dan, vse dni v tednu. Njegove ključne prednosti so še storitev Dr. Posvet pri celoletnem zavarovanju Multitrip in visoke zavarovalne vsote – vse do 1.000.000 evrov.
Vsakdo, ki se poslovno ali zasebno odpravlja čez mejo, lahko v širokem naboru paketov z različnimi zavarovalnimi vsotami, ki so prilagojeni destinaciji in načinu potovanja, najde nekaj zase. Tako si lahko vsak sam izbere paket po želji. Vsi naši paketi, z izjemo Hrvaške, nudijo kritje na območju celega sveta. V mnogih primerih se za najugodnejšo obliko zavarovanja izkaže Celoletno zavarovanje za tujino Multitrip.
To pomeni, da je zavarovanje sklenjeno za vse leto za večkratne odhode v tujino, krajše od 90 dni, in ga ni treba sklepati vsakič posebej pred odhodom v tujino. Pri tem zavarovanju je premija ugodnejša, kot če bi zavarovanje sklepali za vsako posamezno pot. Zavarovanec se lahko v primeru bolezni ali nezgode kadarkoli obrne na asistenčni center Varuha zdravja, kjer mu bodo svetovali in pomagali.
Zavarovanje za tujino lahko zavarovanec razširi še z dodatkom za nezgodo, ki bi se mu pripetila v tujini, če pa se čez mejo odpravlja na smučanje, priporočamo sklenitev dodatka za odgovornost na smučišču v tujini.
Kakšen je vaš pogled na način funkcioniranja zdravstvenega sistema?
V Vzajemni smo se ves čas zavzemali za stabilen in vsem dostopen javni zdravstveni sistem, v katerem bi bil pacient na prvem mestu. Spremembi financiranja zdravstvenega sistema nismo nasprotovali, saj smo dolga leta opozarjali, da trenutni sistem ni vzdržen in so za dolgoročno stabilnost potrebne spremembe.
Zanimivo je, da se v Sloveniji vedno vse vrti okoli financiranja zdravstva, okoli denarja in predvsem okoli denarja za državne izvajalce, vedno pa se premalo govori, kaj dobimo za ta denar. Moje mnenje je, da je denarja v slovenskem zdravstvenem sistemu veliko, upal bi si trditi celo, da ga je dovolj, vendar za ta denar dobimo mnogo premalo.
Mislim, da se bo preoblikovanje dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja iz prostovoljnega v obvezni zdravstveni prispevek izkazala za slabo odločitev – predvsem, kar se tiče proračuna, konec koncev pa tudi, kar se tiče zdravstvenih storitev.
Mislim, da se bo preoblikovanje dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja iz prostovoljnega v obvezni zdravstveni prispevek izkazala za slabo odločitev – predvsem, kar se tiče proračuna, konec koncev pa tudi, kar se tiče zdravstvenih storitev.
Kmalu se bo ugotovilo, da vreča za zdravstvo ni brez dna in da bo treba na tak ali drugačen način spet omejevati. Ponovno se bo omejeval dostop do zdravnika, namesto, da bi se ukvarjalo z organizacijo, vodenjem sistema, čeprav bi se prav na ta način za ta denar zagotovilo več koristi za bolnike.
Pravite tudi, da je sodelovanje javnih in zasebnih izvajalcev ključno …
Izkušnje ne le pri nas, temveč tudi v marsikje v tujini kažejo, da je sodelovanje javnih in zasebnih izvajalcev pri zagotavljanju pravočasnih zdravstvenih storitev za paciente zelo smiselno.
Seveda se zaradi dolgih čakalnih dob v javnem zdravstvenem sistemu marsikdo odloči tudi za dodatno zdravstveno zavarovanje, s katerim si zagotovi hitro obravnavo pri specialistu. Kot sem že omenil, na primer zavarovanci z našo Zdravstveno polico dobijo termin pri enem od zasebnih izvajalcev, ki so vključeni v Mrežo izvajalcev zdravstvenih storitev Varuha zdravja, v le nekaj dneh.
Še nekaj bi dodal: mnogokrat se pojavi očitek, da s tem zavarovanec preskoči čakalno vrsto ali vzame mesto nekomu z napotnico, ki na enak pregled čaka v javnem sistemu. To nikakor ne drži. Celo nasprotno, s tem, ko gre posameznik v povsem zasebno mrežo k našim izvajalcem in izstopi iz čakalnih dob v javnem zdravstvenem sistemu, tega celo razbremeni in sprosti mesto za nekoga, ki tega zavarovanja nima. Seveda je stvar vsakega posameznika, ali se za to možnost odloči.