Na sosednjem Madžarskem in v Italiji beležijo vedno več prašičev, ki so zboleli za afriško prašičjo kugo. Gre za nalezljivo bolezen, ki se širi preko izločkov, najbolj preko krvi, izdelkov iz mesa okuženih prašičev ali opreme ter drugih predmetov, ki so z virusom okuženi.

Bolezen je neozdravljiva, tudi cepiva proti njej ne obstaja, zato je toliko bolj pomembna preventiva. Pogin pri afriški prašičji kugi je lahko 100-odstoten. Bolezen za človeka sicer ni nevarna, a ima lahko velike ekonomske posledice.

V Sloveniji kuge še ni

V Sloveniji je pristojni zaenkrat še niso zasledili. Da bi ta status država obdržala, se je Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) odločila za preventivno akcijo, da rejce in lovce opozori pred nevarnostjo izbruha, poroča N1.si.

Uprava je za portal dejala: “Bolezen sicer ne predstavlja nevarnosti za zdravje drugih živalskih vrst in ljudi, vendar pa predstavlja njeno širjenje iz vzhoda Evrope proti zahodu vse večje tveganje tudi za populacije domačih in divjih prašičev v Sloveniji ter s tem potencialno veliko gospodarsko škodo”.

Kot piše N1.si so letos primere afriške prašičje kuge odkrili v Estoniji, Nemčiji, Poljski, Bolgariji, Grčiji, Romuniji, Italiji, Latviji, Litvi, Madžarski, Slovaški, na Češkem in v Severni Makedoniji.

Rejci lahko sami veliko naredijo

Na upravi so dejali, da lahko rejci veliko naredijo sami, v ta namen so pripravili nekaj letakov s preprostimi navodili, ki jim je dobro slediti.

“Vsakdo, ki opazi spremembe v zdravstvenem stanju prašičev, na podlagi katerih se lahko sumi na prisotnost afriške prašičje kuge, mora o tem takoj obvestiti veterinarja. Prav tako je obvezna prijava na telefonsko številko 112 vsakega najdenega poginulega ali povoženega divjega prašiča oziroma suma na prisotnost APK pri divjih prašičih,” so sporočili.

Znaki bolezni so povišana temperatura, cianotične spremembe po koži, nekoordinirano gibanje, težave z dihanjem, hemoragične spremembe na vseh
notranjih organih.