Kot pravijo meteorologi, bo imel nad našimi kraji največji vpliv El Niño. Še večji vpliv pa se bo poznal na drugih delih južne Evrope. To bi lahko na območjih Iberskega polotoka prineslo številne vetrolome in bolj izrazito vremensko dogajanje.
Vzhodni del Evrope bo hladen
Za razliko od območij, na katera vpliva Sredozemsko morje, ki bodo po napovedih ostala blizu ali celo za nekaj stopinj nad povprečno temperaturo, meteorologi Accuweather pravijo, da bodo notranji deli vzhodne Evrope v zimskem času zaviti v hladen zrak. “Če polarni vrtinec proti jugu sprosti nekaj hladnega zraka, se bo jedro tega mraza ustalilo v delih vzhodne Evrope,” je pojasnil Roys, eden izmed meteorologov pri Accuweather. Na spletni strani še opozarjajo, da bi povečane padavine z Balkana prinesle večje pošiljke snega na delih vzhodne Evrope, saj bi vlažna zračna masa trčila z zelo hladno.
Območje, ki bo to zimo najbolj temperaturno ogroženo, je območje od osrednje Ukrajine, proti severu do Latvije in Estonije ter zahodno do Slovaške in Poljske.
Južna Evropa s povprečnimi temperaturami
Meteorologi Accuweather predvidevajo, da bo to zimo iz Sredozemlja nad balkanski polotok, Italijo in v večji del Turčije prišlo veliko vlage. Zima bo najbolj mokra prav v teh regijah in čeprav lahko nevihtno vreme napolni izčrpane podzemne rezervoarje, se bo občasno verjetno pojavil še en manj zaželen vpliv. Potem ko so jeseni rekordno deževni dogodki že poplavili nekatera območja vzdolž Sredozemlja, vključno z južno Francijo in Italijo, bi lahko celo zmerne količine padavin povzročile slabše odtekanje in poplavljanje, ki bi lahko dosegle točko, ko voda enostavno ne more več odtekati dovolj hitro, kar bi lahko povzročilo poplave. Temperature bodo to zimo v večjem delu južne Evrope ostale povprečne. Se pa lahko temperature v delih Grčije, Italije in Balkana občasno povzpnejo nad povprečje.
Na severu bo stabilno
Severna Evropa se letos pozimi ne bo soočila z nestabilnim vremenom. “V tej sezoni ne pričakujemo, da bodo nevihte pogosto pometale od zahoda proti vzhodu, kar pomeni manjše vplive na dele Združenega kraljestva, Irske, Nemčije, Danske, Norveške in Švedske,” je pojasnil Roys. Suha zima je lahko dobrodošla novica za nekatere dele regije, ki so to poletje doživeli poplave brez primere.
Poleg tega meteorologi ne pričakujejo, da bodo temperature v prvi polovici zime nagnjene k ekstremnim nihanjem. To bi lahko pomenilo olajšanje za prebivalce po vsej Severni Evropi, ki jih to zimo skrbijo stroški ogrevanja.
V Alpah odlični pogoji za smuk
Meteorologi Accuweatherja so novo leto v letni zimski napovedi za Evropo pripravili tudi smučarsko napoved za določitev gorskih verig, ki bi jih lahko ta zima okrepila, pa tudi tistih, ki bi lahko zamudile obilno sneženje.
V Alpah naj bi to zimo doživele odlične smučarske razmere. Svež sneg na pobočjih bo pogost pojav.
“Čeprav imajo francoske, italijanske in južne avstrijske Alpe največjo možnost, da bodo to zimo pogosto zasnežene, se bo na teh območjih pozneje pozimi in v zgodnji pomladi razvilo večje tveganje za snežne plazove,” je opozoril Roys ter dodal, da so tudi Pireneji vključeni v nevarnost snežnih plazov.
Skupaj z večjo pogostostjo nevihtnega vremena v napovedi za Španijo in južno Francijo bodo Pireneji to zimo prejeli obilo snega. Predvidena obilica snega pomeni odlične smučarske razmere za obiskovalce smučišč v gorskem območju. Pogoji bodo dobri tako v Karpatih kot tudi na Škotskem.