Medtem ko v Sloveniji več kot 137 milijonov plastenk v letu dni ne pride do reciklaže, končajo namreč na sežigu ali na odlagališčih, so podatki o recikliranju v Litvi fascinantni. Zaradi učinkovitega sistema kavcije na leto zberejo okrog 600 milijonov kosov embalaže, poroča MMC.
Finančna motivacija je učinkovita
Okoljska obremenjenost z odpadno embalažo je zaskrbljujoča. Medtem se je finančna motivacija, torej vračilo kavcije, izkazala za izvrstno razbremenitev okolja. Gre za učinkovit sistem, ki spodbuja ločeno zbiranje plastenk, pločevink in steklenic. Ima ga že 10 evropskih držav, v osmih – po novem tudi v Avstriji – se vzpostavlja.
Kot primer dobre prakse so na spletnem mestu MMC izpostavili Litvo, ki so jo tudi obiskali in se o učinkovitosti kavcijskega sistema prepričali na lastne oči.
“V največji baltski državi v okviru kavcijskega sistema za zbiranje in recikliranje steklenic, plastenk in pločevink na leto zberejo približno 600 milijonov kosov embalaže. Finančna motivacija v obliki kavcije je učinkovit mehanizem: po tleh ni smeti,” so ugotovili.
Finančna motivacija v obliki kavcije je učinkovit mehanizem: po tleh ni smeti.
Sistem zbiranja embalaže je narejen uporabniku prijazno, zbirni avtomati so namreč nameščeni kar ob trgovinah. “V sistem je zajeta le embalaža pijač od piva, vode, fermentiranih alkoholnih pijač, nealkoholnih pijač do treh litrov, ne pa tudi žganih pijač in vina. Avtomati sami razvrstijo embalažo po materialu, jo stisnejo in izločijo steklenice za ponovno polnjenje, ki gredo v obrate za polnjenje. V državi imajo v obtoku 100 milijonov steklenic, od tega je 70 milijonov takih za ponovno polnjenje,” še poroča MMC.
Kaj pa Slovenija?
Društvo za naravovarstvo in okoljevarstvo Eko krog, ki je začelo kampanjo Zaprimo krog, s katero se zavzemajo za uvedbo kavcijskega sistema v Sloveniji, je med slovenskimi kupci izvedlo anketo, v kateri se je izkazalo, da bi kavcijski sistem podprlo več kot 99 odstotkov od več kot 1500 vprašanih.
Medtem, ko je kavcijski sistem podprt v sosednji Avstriji in naj bi zaživel leta 2025, pa pri nas takega načrta še ni.