V puščavskem mestu Dubaj lahko dnevne temperature zrastejo nad 40 stopinj Celzija, tudi padavin je malo. Na letni ravni zapade le 70 litrov dežja na kvadratni meter.
Take vremenske razmere se kažejo predvsem v količini pitne vode, ki jo imajo na razpolago. Da bi omilili vročinski val in preprečili pomanjkanje vode, so se znanstveniki odločili, da bodo s pomočjo letečih dronov ustvarili umetni dež.
S kemikalijami do padavin
Projekt, ki so se ga lotili znanstveniki, ni prvi. Združeni arabski emirati si že od leta 2000 prizadevajo ustvariti več dežja v puščavskih pokrajinah. Leta 2017 je bilo za projekte obljubljenih približno 15 milijonov ameriških dolarjev sredstev.
Doslej so uporabljali tako imenovano tehnologijo “sejanja oblakov”. Pri tem se kemikalije, kot je na primer srebrov jodid, streljajo v oblake. Tehnologija naj bi s kemičnimi reakcijami v oblaku spodbujala nastanek velikih dežnih kapljic. Velike dežne kaplje so izredno pomembne v puščavskih državah, ker manjše kapljice pogosto izhlapijo, še preden sploh pridejo do tal.
Nacionalno meteorološko središče Združenih arabskih emiratov je v sredini julija objavilo posnetke močnih ploh, ki so nastale prav s to tehnologijo.
View this post on Instagram
Nova metoda z električnim nabojem
Nova metoda “sejanja oblakov” z letečimi droni, ki uporabljajo električne naboje. Ta metoda je še posebej obetavna za lajšanje suš po celem svetu brez negativnih učinkov za okolje, ki so jih prinesle prejšnje kemične metode. Z novo metodo se vodne kapljice v oblakih napolnijo s sunki električne energije in se združijo. V skladu s teorijo naj bi dežne kaplje postale vse večje in težje ter padle na zemljo v obliki dežja.