V trčenju potniškega in tovornega vlaka blizu mesta Larisa na severu Grčije je pozno v torek umrlo najmanj 36 ljudi, 66 jih je po zadnjih podatkih oblasti utrpelo poškodbe. Vzrok trčenja še ni znan, po poročanju grških medijev pa gre za najhujšo železniško nesrečo v državi doslej. Po nesreči so aretirali železniškega uradnika, odgovornega za progo. Vlaka sta trčila malo pred polnočjo, ko je potniški vlak s približno 350 potniki peljal iz Aten proti Solunu, tovorni pa v nasprotni smeri. Po trčenju se je več vagonov iztirilo. Na videoposnetkih, ki jih je predvajala lokalna televizija, je videti več razbitih vagonov.

Po trčenju je v potniškem vlaku izbruhnil požar, je za grško državno radiotelevizijo ERT povedal eden od preživelih. “Nastal je kaos in neverjeten hrup,” je dodal.

Na prizorišče so napotili približno 150 gasilcev in 40 reševalnih vozil. Pri odstranjevanju razbitin in obračanju prevrnjenih vagonov uporabljajo težko mehanizacijo, kot so žerjavi, sodelujejo pa tudi reševalni psi.

Reševanja se nadaljujejo

Po najnovejših podatkih, objavljenih na spletni strani grških gasilcev, je v trčenju vlakov umrlo najmanj 36 ljudi, med 66 poškodovanimi jih je šest v kritičnem stanju. V trčenju sta po poročanju francoske tiskovne agencije AFP izgubila življenje tudi strojevodji obeh vlakov.

Nadaljujejo se prizadevanja za rešitev tistih, ki so še ujeti v razbitinah vlaka, pri čemer se reševalci po navedbah britanskega BBC osredotočajo na prve tri vagone potniškega vlaka.

“Število smrtnih žrtev bo verjetno zelo visoko,” je za grško televizijo Skai dejal guverner regije Tesalija Kostas Agorastos in dodal, da prvih dveh vagonov sploh ni več.

“V svojem življenju nisem še nikoli videl česa takega. Tragično je. Še po petih urah smo našli nova trupla,” je po poročanju AFP dejal eden od reševalcev. Večino potnikov so sicer že uspeli spraviti na varno.

Pretreseni potniki, ki so nesrečo preživeli, opisujejo dogajanje ob trčenju. “Slišali smo velik pok,” je za tiskovno agencijo Reuters povedal Stergios Minenis. “Bilo je grozljivih deset sekund. Preobračali smo se v vagonu, dokler nismo obtičali na boku,” je dodal. Opisal je še, da je nato zavladala panika, med prevračanjem vagona pa je izbruhnil požar. Sam se je iz vlaka rešil tako, da je iz vagona skočil okoli dva metra globoko.

“Ljudje so začeli razbijati okna, da bi prišli iz vagonov, kričali so. Bila je popolna panika,” je eden od potnikov povedal za televizijo Skai. Drugi mladenič je za lokalni novičarski portal ThessToday dejal, da je “še vedno v šoku”. “Slišali smo potnike, ki so kričali na pomoč,” je dodal.

Vlak je bil poln študentov, ki so potovali med Atenami in Solunom. Po besedah župana mesta Tempe Jorgosa Manolisa so se vračali na univerzo po podaljšanem koncu tedna zaradi državnega praznika v Grčiji.

Na železniški postaji v pristaniškem mestu Solun na severu Grčije so se ponoči v pričakovanju novic o bližnjih zbrali svojci potnikov. Za pomoč svojcem so pristojne oblasti vzpostavile posebne telefonske linije.

Potnike, ki niso bili poškodovani ali so bili le lažje poškodovani, so v 150 kilometrov oddaljeni Solun prepeljali z avtobusi, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Vzrok nesreče še ni znan. Številni od železniške družbe zahtevajo pojasnila, zakaj sta se na progi, ki je sicer dvotirna, istočasno znašla dva vlaka na istem tiru. Na prizorišču trčenja so lokalni preiskovalci, na poti pa so že tudi strokovnjaki iz Aten in Soluna, ki jim bodo pomagali razjasniti dogajanje.

Po nesreči so aretirali železniškega uradnika, odgovornega za progo, je poročala ERT. Nesreča se je zgodila na progi, ki povezuje Atene in Solun in je bila v zadnjih letih posodobljena. Kljub temu so bile po navedbah grškega sindikata strojevodij na njej velike težave z električnim usklajevanjem nadzora prometa, poroča AFP.

Zaradi železniške nesreče razglasili tridnevno žalovanje

Zaradi nesreče je grška vlada odpovedala vse javne proslave, zastave na javnih zgradbah pa bodo do petka plapolale na pol droga, poroča britanski BBC.

Predsednica države Sakelaropulu je skrajšala uradni obisk v Moldaviji. “Žal moram prekiniti obisk, da bi bila blizu svojim ljudem in podprla tiste, ki to potrebujejo,” je dejala grška predsednica po poročanju tiskovne agencije Reuters. Dodala je, da poteka operacija za reševanje življenj, da bi pomagali tistim, ki so na vlaku smrti.

Po doslej znanih informacijah grškega zunanjega ministrstva med smrtnimi žrtvami nesreče ni tujih državljanov, je tvitnilo slovensko ministrstvo za zunanje in evropske zadeve. “Ker je več ljudi ujetih v prvih vagonih potniškega vlaga, predvidevamo, da se bo število žrtev še povečalo,” so še zapisali.

Sindikat železničarjev je sporočil, da je bilo čelno trčenje vlakov v torek pozno zvečer najhujša železniška nesreča v zgodovini države. Zaradi trčenja se je iztirilo več vagonov, na nekaterih med njimi je nato izbruhnil požar. Večino žrtev je bilo mogoče identificirati le z analizo DNK.

Vzrok nesreče še ni znan, a prve domneve kažejo na človeško napako. Po poročanju grških medijev elektronski nadzorni sistem na progi, ki je bila sicer nedavno obnovljena, ni deloval, in sicer so bile težave z njim že dlje časa. Zato so bili za pravilno usmerjanje vlakov odgovorni posamezni predstojniki postaj. Preiskovalci domnevajo, da so potniški vlak s postaje Larisa usmerili na napačen tir, na katerem je že bil tovorni vlak. Na odseku, kjer sta trčila vlaka, je sicer dvotirna proga.

STA