Slovenija je Ukrajini predala 28 posodobljenih tankov M-55S ter dva učna tanka in strelivo zanje. Tanki so bili doslej v rezervi Slovenske vojske, zdaj pa bodo v vojni krepili ukrajinsko obrambo. V zameno za donacijo bo Slovenija od Nemčije po navedbah ministrstva za obrambo prejela 40 transportnih vozil.
Tenkovi M55S iz Slovenije krenuli za Ukrajinu pic.twitter.com/ZMsRJKGVjP
— Pluton (@Pluton45873221) October 30, 2022
Na ministrstvu za obrambo so za 24ur potrdili, da so tanke uspešno predali Ukrajini. Dogovor o zamenjavi tankov za transportna vozila je premier Robert Golob z nemškim kanclerjem Olafom Scholzem sklenil septembra. 24ur je sicer po navedbi srbskega portala Kurir že v torek, 22. oktobra, v večernih urah na celjski železniški postaji posnel reportažo o prevozu cistern. Na posnetku je videti tanke M-55S, naložene na terenske vagone pod ponjavami. Zgodbo pa so razkrili komaj, ko so tanki že prešli na Poljsko in jih predali Ukrajincem.
Sodelovanje Slovenije in Izraela zaradi embarga
Ena od velikih ovir v tem poslu pa je bil po navajanju Kurirja Izrael, ki sicer Ukrajini ne dobavlja težke vojaške opreme. Ko je namreč leta 1995 stekel projekt modernizacije tankov T-55, je veljal embargo na dobavo orožja vsem nekdanjim državam nekdanje Jugoslavije. Med njimi je bila seveda tudi Slovenija.
Slovenija se je zato obrnila na Izrael, s katerim je tukaj našla skupno točko, Izraela ne ovira noben embargo. Plodno sodelovanje je obrodilo dobre rezultate, toda zaradi nenaklonjenosti in pogostih menjav slovenskih vlad je bil projekt zaključen leta 2001, januarja 2002 pa so bili tanki prenovljeni in predani v operativno uporabo, kjer so ostali do leta 2005/2006, ko so bili umaknjeni v strateško rezervo.
Tanke Slovenija prodaja že nekaj več kot desetletje, zanje sta se zanimala Vietnam in neimenovana država. Prodaje ni bilo, razen enega tanka, ki so ga kot testni primerek prodali v Bangladeš, dva pa sta končala v vojaškem muzeju Pivka. Glavna uganka je tako bila, ali bo Izrael dal svoj blagoslov za dostavo teh tankov v Ukrajino. Elektroniko v tanku sta zagotovili izraelski podjetji Elbit in Tardian, reaktivni oklep na tanku pa izraelsko podjetje Rafael. Veliko vlogo je odigrala tudi izraelska letalska industrija IAI, ki se je prav tako preusmerila v kopensko tehniko in odigrala pomembno vlogo pri modernizaciji turških tankov M-60T. Izrael je torej moral dati svoj blagoslov, da so bili lahko tanki predani Ukrajini.
Kurir predpostavlja, da sta Nemčija na svoji strani in Slovenija na drugi strani uspešno lobirali, da bi šli tanki na ukrajinsko fronto. Ob tem se portal vpraša, v kakšnem stanju so prispeli, kar bomo lahko videli šele, ko bodo prispeli na fronto in bili vključeni v vojno.
“V tej zgodbi je zanimivo ironično norčevanje hrvaških vojaških analitikov, da Rusi nimajo tankov in da na ukrajinsko fronto vozijo prastare tanke. Na drugi strani so v Zagrebu analitiki zamolčali, da Ukrajina zdaj dobiva posodobljene tanke T-55. Predpostavka je, da je to posledica stopnje modernizacije in da ima tank zahodno pištolo, ne ruske,” navaja srbski portal.
V sodelovanju so modernizirali 30 tankov
Po odhodu JLA iz Slovenije je pri nas ostalo nekaj več kot 60 tankov tipa T-55. Večina teh tankov je bila v zelo slabem stanju in jim je grozil odpad. Prvi konkretni koraki so bili narejeni leta 1994, ko je na Hrvaškem in v Bosni in Hercegovini divjala državljanska vojna. Slovenija se je v sodelovanju z Izraelom odločila modernizirati 60 tankov T 55, s koncem vojn na Balkanu pa se je ta številka leta 1995 zmanjšala na 30 enot.
Slovenija je podpisala pogodbo o modernizaciji tankov z izraelskim podjetjem Elbit System, končni rezultat po dolgotrajnih testiranjih pa je bila uvedba tankov v operativno uporabo januarja 2002 in njihova upokojitev leta 2005 ter umik v strateško rezervo.
Tanki M-55S so po podatkih Slovenske vojske bojna gosenična vozila z reaktivnim oklepom in močno oborožitvijo, namenjena uničevanju nasprotnikove žive sile, oklepnih in drugih bojnih vozil. Gre za nadgradnjo tanka T-55, oborožen je s topom kalibra 105 milimetrov, mitraljezom in sovprežnim mitraljezom. Poleg oborožitve pa je opremljen tudi s sistemom za vodenje ognja, protipožarnim sistemom, JRKB zaščito in sistemom za detekcijo laserskega obsevanja. M-55S je tudi prvi tank, ki je bil pri nas nadgrajen po Nato standardih. Tanki M-55S so bili zdaj v rezervni sestavi SV. Slovenija je sicer modernizirala 30 tovrstnih tankov, navaja 24ur.
Z Izraelci, ki jih embargo na uvoz orožja in vojaške opreme ni pretirano obremenjeval, je Slovenija našla skupni jezik. Prvi koraki so bili narejeni z odrezom 100 mm cevi, peskanjem, nato pa se je začela posodobitev rezervoarja z vgradnjo nove opreme. Vsi testi so bili uspešno opravljeni, še posebej dobro pa se je odrezal top. Toda kot navaja Kurir, slovenski mediji, za razliko od vojske, temu tanku niso bili naklonjeni.
Slovenci so svoj M-55 S predelali na več področjih: ognjeni moči, oklepni zaščiti in mobilnosti. Z vztrajnim delom bi naj nastal tank, ki se lahko spopade s tanki, kot sta T-72 in M-84. Projekt je stal 53,3 milijona evrov. Tanki M-55S so nadgrajena različica T 55.