Evropska komisija je včeraj, 30. junija 2021, predstavila načrte za zakonodajni predlog, ki bo sprejet do konca leta 2023 in bo prepovedoval uporabo kletk za številne rejne živali. Gre za odziv na evropsko državljansko pobudo Končajmo dobo kletk, poroča STA.

Komisija je pobudo uradno prejela oktobra 2020. Kot so takrat sporočili iz Bruslja, je morala komisija po pogovoru s pobudniki in razpravi v evropskem parlamentu v šestih mesecih odločiti tako, da bo bodisi sprejela novo zakonodajo, da bo za dosego cilja pobude ukrepala drugače ali da sploh ne bo ukrepala.

Proti kletkam zbrali 1,4 milijona podpisov

Državljanska pobuda Končajmo dobo kletk je že šesta tovrstna pobuda, ki jo je prejela Evropska komisija. Z njo podporniki komisijo pozivajo k odpravi nehumanega ravnanja z rejnimi živalmi, ki večino življenja preživijo zaprte v kletkah. Podporniki pobude, ki je bila registrirana septembra 2018, so zbrali skoraj 1,4 milijona podpisov v 28 državah članicah, ki so jih preverili in potrdili nacionalni organi držav članic.

Te živali bo zajemala nova zakonodaja

Včeraj so iz komisije sporočili, da se bodo na pobudo odzvali pozitivno. Komisija se je v svojem odgovoru na pobudo zavezala, da bo do konca leta 2023 predložila zakonodajni predlog za postopno odpravo in končno prepoved uporabe sistemov kletk za vse živali, navedene v pobudi.

Predlog se bo nanašal zlasti na živali, ki jih zakonodaja že zajema, torej kokoši nesnice, svinje in teleta. Zakonodaja pa bo zajemala tudi druge živali, navedene v evropski državljanski pobudi, in sicer kunce, jarkice, plemenske kokoši nesnice, plemenske brojlerje, prepelice, race in gosi.

Kmetom bodo pomagali s finančno podporo

Poleg priprave zakonodaje si bo komisija prizadevala za posebne ukrepe, s katerimi bi olajšala uravnotežen in ekonomsko vzdržen prehod na kmetovanje brez kletk. Z novo skupno kmetijsko politiko bodo zlasti zagotovili finančno podporo in spodbude za pomoč kmetom pri prehodu na živalim bolj prijazne obrate v skladu z novimi standardi.

Podpredsednica za vrednote in preglednost Vera Jourova je ob tem poudarila: “Prisluhnili smo pomislekom milijonov ljudi glede življenjskih razmer rejnih živali in se bomo nanje tudi odzvali. Moje sporočilo državljankam in državljanom Evropske unije je preprosto: evropska državljanska pobuda vam je na voljo, izkoristite jo.”

Bi lahko kletke ukinili že leta 2027?

Komisija bo preučila tudi socialno-ekonomske in okoljske posledice ukrepov, ki bodo sprejeti, ter koristi za dobrobit živali. V začetku leta 2022 bo izvedeno tudi javno posvetovanje na to temo. Pri tem bodo ocenili, ali je izvedljivo, da bi predlagana zakonodaja začela veljati leta 2027.