Angleški dnevnik The Guardian je v ponedeljek objavil izsledke londonske raziskave za odkrivanje okužb s covidom. V njej je sodelovalo šest kužkov, rezultati pa so osupljivi.
Hitrejši kot PCR in natančnejši od hitrega testa
Posamezniki, ki so okuženi s covidom, oddajajo poseben vonj, je pokazala nedavna študija. Posebej izurjeni psi z izrazito razvitim čutom za voh ga lahko zaznajo že iz oblačil okužene osebe, pa tudi s kože posameznika. Moker pasji smrček z milijoni receptorjev ima poseben namen. Sluz raztopi molekule vonja iz zraka in jih prenese na vrh smrčka in če je med njimi tudi covid, trenirani psi vodnika na to takoj opozorijo.
Posamezniki, ki so okuženi s covidom, oddajajo poseben vonj, je pokazala nedavna študija.
V britanski študiji je sodelovalo šest psov, vsak izmed njih je bil za to nalogo urjen približno osem do deset tednov, so zapisali pri The Guardianu. Tudi sicer gre za pse, ki so bili za odkrivanje snovi šolani že prej. V raziskavi so ugotovili, da pri v manj kot sekundi prepoznajo prisotnost virusa. Odkrili so tudi primere, ko je bilo virusa zelo malo, celo pri povsem asimptomatskih osebah.
V britanski študiji je sodelovalo šest psov, vsak izmed njih je bil za to nalogo urjen približno osem do deset tednov.
Statistično gledano imajo PCR testi okrog 97 odstotno zanesljivost, medtem, ko je zanesljivost hitrih antigenskih testov bistveno manjša, v povprečju le okrog 60 odstotna. Pasji nos je v primerljivi študiji pokazal več kot 94 odstotno zanesljivost v manj kot sekundi.
Psi odkrivajo tudi raka
Podobne izsledke so pred časom spoznali že pri odkrivanju rakavih sprememb, ki pri bolnem človeku puščajo specifičen vonj, tega pa izurjeni psi zlahka in hitro prepoznajo. Nekatere pasme so za tako delo primernejše, spet druge malo manj, zatrjujejo strokovnjaki. Predvsem med španjeli, prinašalci in labradorci je najti veliko kandidatov za tako delo, kajti gre za pse z veliko energije, izrazitim čutom za voh, po naravi pa so prijazni ter pripravljeni na delo v množici.
Predvsem med španjeli, prinašalci in labradorci je najti veliko kandidatov za tako delo, kajti gre za pse z veliko energije, izrazitim čutom za voh, po naravi pa so prijazni ter pripravljeni na delo v množici.
Medtem, ko nekatere pse v ta “poklic” usmerijo tako rekoč že takoj, ko se skotijo, se pri drugih potencial pokaže kasneje, po navadi v osnovni šoli poslušnosti, kjer vaditelji prepoznajo njihov potencial in lastnika usmerijo v nadaljnje šolanje.
Bodo psi zamenjali PCR in hitro testiranje?
Kljub osupljivim rezultatom ni pričakovati, da bi psi zamenjali PCR teste. Njihova primernost se za zdaj kaže predvsem na letališčih in podobnih krajih. Samo urjenje je precej dolgotrajno, poleg tega pa so za zdaj še zmeraj potrebni tudi potrditveni testi. Kot pri hitrem antigenskem testu, bi bilo v primeru, da pes odkrije okužbo, potrebno zagotoviti karanteno do uradnega rezultata.
In kako je s službenimi štirinožci pri nas?
Po podatkih policije, je pri njih “zaposlenih” 29 psov za odkrivanje prepovedanih drog. Šolanje po navadi traja približno 9 mesecev. Programe psov za odkrivanje okužb s covidom poznajo, vendar v svojih vrstah takega psa še nimajo.
O delu psov na letališčih naj bi po njihovih informacijah razmišljali na Kinološki zvezi Slovenije, vendar ideje podrobneje ne poznajo, niti ne vedo, v kakšni fazi je.
S podobnimi raziskavami kot Angleži se trenutno ukvarjajo tudi drugod po svetu, denimo na Finskem, v Franciji ter v Libanonu, kar kaže na velik potencial, ki ga imajo službeni psi.