Astronom Andrej Guštin iz Zavoda za promocijo in popularizacijo astrofizike Cosmolab je za povedal, da se bo delni mrk v slovenski prestolnici začel ob 11.45, končal pa ob 13.11. Za ostale kraje po Sloveniji se časi razlikujejo za kakšno minuto. V sredini mrka, torej okoli 12.32, bo mrk viden tudi s prostim očesom.
Kolobarjasti mrk se zgodi, ko sta Sonce in Luna v isti črti z Zemljo, a je navidezna velikost Lune manjša kot velikost Sonca. Sonce je torej videti kot zelo svetel prstan ali kolobar, ki obkroža temni Lunin disk.
Kolobarjast mrk nad Slovenijo sicer ne bo viden, viden pa bo delni mrk. Maksimalna zakritost Sonca bo 2 odstotka.
“Ker ležimo na robu območja vidnosti, bo mrk skromen. Pokritega bo le nekaj odstotkov premera sončeve ploskve, tako da tudi pri popolnoma jasnem vremenu nihče ne bi opazil, da je sončev mrk, ker je zastrtost sonca izredno majhna,” je za STA pojasnil Andrej Guštin.
V sonce nikar ne glejte s prostim očesom
Zaradi majhne pokritosti bo mrk viden le s primernimi pripomočki. Ob sredini pa bo mrk najverjetneje opazen tudi s prostim očesom.
Za gledanje v sonce bo treba uporabiti primerno zaščito. Astronom v ta namen priporoča čim temnejše varilsko steklo.
Današnji sončev mrk bo viden od sredine Azije do sredine Atlantika, najbolje pa bo viden na severu Grenlandije. V Sloveniji bo najbolj opazen v Kranjski Gori, najslabše pa v Beli Krajini.
Naslednja priložnost bo prihodnje leto
Nazadnje smo sončev mrk v Sloveniji videli 20. marca 2015.
Naslednji delni sončev mrk bomo lahko opazovali 25. oktobra prihodnje leto. Takrat bo zaradi 36-odstotne pokritosti bolje opazen tudi s prostim očesom.