V ospredju obiska so teme, pomembne za varno prihodnost obeh držav in njunih ljudi, EU in planeta. Posebno pozornost pa bosta predsednika posvetila tudi slovenski manjšini v Avstriji. Pirc Musar se je z Van der Bellnom prvič sešla decembra lani, ko je avstrijskega predsednika na uradnem obisku v Sloveniji gostil njen predhodnik Borut Pahor. Pred odhodom na Dunaj je poudarila, da se veseli srečanja z avstrijskim kolegom, ker v njem vidi iskrenega sogovornika o temah, ki ju povezujejo kot državnika in voditelja dveh sosednjih in prijateljskih držav.

Ena od pomembnih tem vojna v Ukrajini

Predsednika bosta spregovorila o podnebnih spremembah in z njimi povezane ukrepe za izpolnitev ciljev pariškega podnebnega sporazuma in evropskega zelenega dogovora, ohranitev biotske raznovrstnosti in dejavnosti na področju vodne diplomacije.

Ena od pomembnih tem bo vojna v Ukrajini in z njo povezan porast dezinformacij in lažnih novic. Dotaknila pa se bosta tudi Zahodnega Balkana, pri čemer bo Pirc Musar sogovorniku predstavila načrte za nadaljevanje in nadgradnjo sodelovanja z državami regije v okviru pobude Brdo-Brioni.

Posebno pozornost bosta namenila položaju slovenske narodne skupnosti v Avstriji. Predsednica se je v pripravah na obisk na Dunaju v četrtek sešla s predstavniki manjšine, ki so med izzivi, s katerimi se soočajo, kot najpomembnejša izpostavili prizadevanja za ohranitev slovenskega jezika.

V okviru uradnega obiska bo predsednica obiskala muzej Belvedere, kjer si bo ogledala razstavo Klimt. Obisk pa bo sklenila na sprejemu za Slovence, ki živijo, delajo in ustvarjajo na Dunaju.