Študija je bila objavljena v znanstveni reviji The Lancet, stroka pa je še ni pregledala. Znanstveniki so znotraj študije celotne populacije analizirali, kako učinkovito je cepivo proti covid-19 in kako se učinkovitost cepiva sčasoma zmanjšuje, poroča portal Index.hr.
Študija je bila izvedena na kar 842.974 cepljenih in necepljenih (skupaj več kot 1,6 milijona ljudi), vključno s posamezniki, cepljenimi z dvema odmerkoma ChAdOx1 nCoV-19 (AstraZeneca), mRNA-1273 (Moderna) ali BNTfizer (Pfizer) in necepljenih posameznikov. Podatke so zbirali od 12. januarja do 4. oktobra 2021.
Kaj so pokazali rezultati?
Učinkovitost cepiva Pfizer proti okužbi se je postopoma zmanjševala z 92% med 15 in 30 dnevi po cepljenju na 47%, med 121 in 180 dnevi po cepljenju, od 211. dne naprej pa učinkovitosti v primerjavi z necepljenimi ni bilo mogoče določiti.
Na splošno je bila učinkovitost vseh cepiv proti okužbi manjša in hitreje oslabljena pri moških, starejših in ljudeh s sočasnimi boleznimi.
Učinkovitost je pri Moderni padala nekoliko počasneje in je bila ocenjena na 59 % od 181. dne po cepljenju naprej. Nasprotno pa je bila učinkovitost zdravila AstraZeneca na splošno nižja in se je zmanjšala hitreje, od 121. dne po cepljenju pa ni bilo mogoče zaznati nobene učinkovitosti proti okužbi v primerjavi z necepljenimi.
“Učinkovitost cepiva proti covid-19 sčasoma upada v vseh podskupinah, vendar z različnimi stopnjami, odvisno od vrste cepiva. Učinkovitost proti hudim potekom bolezni ostaja visoka 9 mesecev, čeprav hitreje upada pri moških, starejših, šibkih in ljudeh s sočasnimi boleznimi. To krepi utemeljitev, ki temelji na dokazih za uporabo tretjega odmerka,” so še dognali raziskovalci.