Reševalci medtem že četrti dan nadaljujejo z iskanjem preživelih pod ruševinami več tisoč stavb, pri čemer jim delo otežuje hud mraz.

“Ta angel je včeraj delal vso noč in rešil 10 življenj,” so zapisali turški mediji.

Tudi Slovenci smo na teren poslali reševalne pse z vodniki

Potres je v ponedeljek stresel območje jugovzhodne Turčije in severne Sirije z magnitudo 7,8. Nekaj ur kasneje je udaril še en potres z magnitudo 7,5. Na območje je že začela prihajati mednarodna pomoč, v Turčijo pa se zgrinjajo reševalne ekipe z vsega sveta, tudi iz Slovenije.

Na pomoč Turčiji po ponedeljkovih močnih potresih je Slovenija med drugim poslala tudi skupino sedmih reševalnih psov z vodniki in štirimi spremljevalci. Vršilec dolžnosti direktorja Uprave RS za zaščito in reševanje (URSZR) Leon Behin je v izjavi za medije povedal, da bodo delovali v okviru mehanizma EU za civilno zaščito. Po ocenah bodo v Turčiji ostali največ štiri do pet dni, predvidoma do ponedeljka, saj po tem obdobju pride praviloma do izčrpavanja.

Reševalni psi so v naravnih nesrečah, kot so potresi, zrušitve stavb, večje ujme, izredno pomembni, ker z odličnim vonjem rešujejo človeška življenja. “Ta angel je včeraj vso noč delal in rešil 10 življenj. Tesno te objamem z utrujenostjo na obrazu in blatom na telesu,” so zapisali turški mediji in delili sliko labradorca, ki na terenu rešuje življenja.

Psi reševalci so podpora vsem reševalcem, ki so na terenu v Turčiji. Med iskanjem lahko zamenjajo tudi do dvajset ljudi. Ni stroja, ki bi lahko nadomestil voh psa ob reševalnih akcijah, zato so marsikje na terenu nepogrešljivi.