Evropska unija je Kitajski, ki se po odpravi politike ničelne tolerance do covida-19 sooča s skokovitim porastom okužb z novim koronavirusom, ponudila donacijo cepiv proti covidu-19, so danes poudarili v Bruslju.

Že pred božičem ponudili cepiva in strokovno znanje

Evropska komisarka za zdravje Stela Kiriakides je “stopila v stik s kitajskimi oblastmi in jim ponudila solidarnost in podporo EU, vključno z našim strokovnim znanjem na področju javnega zdravja in donacijami evropskih cepiv, prilagojenih več različicam virusa,” je novinarjem v Bruslju dejal tiskovni predstavnik komisije Tim McPhie. Pri tem ni navedel števila odmerkov, ki bi jih lahko ponudila EU, kot tudi ne, iz katerih zalog bi jih črpali. Poudaril pa je, da bo natančna narava pomoči EU odvisna od odziva Kitajske.

EU spremlja dogajanje na Kitajskem, je dejala tiskovna predstavnica Evropske komisije Dana Spinant. Spomnila je, da je Bruselj Kitajski že pred božičem ponudil cepiva in strokovno znanje o covidu, in poudarila, da “ponudba še vedno velja”.

Kitajska je v začetku decembra ukinila politiko ničelne tolerance do covida-19, temu pa je sledil skokovit porast števila okužb z novim koronavirusom po vsej državi.

Zdravstveni ministri EU podprli testiranje potnikov s Kitajske

Velika večina držav članic EU podpira testiranje potnikov s Kitajske pred vkrcanjem na letalo, so sporočili iz Evropske komisije. Zdravstveni ministri so prišli do konsenza pred sredinim sestankom, na katerem bodo članice EU znova razpravljale o usklajenem odzivu na vstop potnikov iz Kitajske v EU, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Komisarka za zdravje Stela Kiriakides je prek Twitterja sporočila še, da so se ministri uskladili glede priporočil za okrepljen nadzor prisotnosti novega koronavirusa v odpadnih vodah na letih in letališčih. Strinjali so se tudi glede potrebe po okrepljenem notranjem nadzoru. “Enotnost ostaja naše najmočnejše orodje proti covidu,” je zapisala Ciprčanka, zadolžena za področje zdravja in varnosti prehrane v EU.

Oblasti v Pekingu so sicer danes kritizirale uvedbo obveznega testiranja za potnike, ki prihajajo iz Kitajske, in opozorile, da bi lahko sprejele protiukrepe. V zadnjih dneh se je namreč več držav odločilo, da bodo od potnikov iz Kitajske na letališčih zahtevale negativen izvid. Med njimi so Španija, Velika Britanija, Italija in Francija. A ker naj bi nekatere države članice tovrstnemu pristopu nasprotovale, je švedsko predsedstvo Svetu EU za sredo v okviru mehanizma za odzivanje na krizne razmere (IPCR) sklicalo še en sestanek.

Evropski center za preprečevanje in nadzor bolezni (ECDC) je medtem danes ponovil, da obvezno testiranje potnikov iz Kitajske ni upravičeno, saj ne verjamejo, da bo porast primerov na Kitajskem vplival na epidemiološke razmere v EU glede na večjo odpornost prebivalcev EU in predhodno pojavljanje različic, ki trenutno krožijo na Kitajskem.

STA