V prihodnjih tednih je v Avstriji pričakovati uvedbo obveznega cepljenja za vse zaposlene v zdravstvu in zdravstveni negi. Na delo v Avstrijo se sicer po oceni Sindikata delavcev migrantov Slovenije vozi približno 35.000 delavcev iz Slovenije in med njimi je kar nekaj takih, ki so zaposleni v zdravstvu.
Gre za specifiko delovnega mesta
Informacije o obveznem cepljenju zdravstvenih delavcev imajo tudi na Sindikatu delavcev migrantov. Čeprav informacije niso uradne, jih na sindikatu ocenjujejo za precej zanesljive.
Delovno mesto v zdravstvu bo tako mogoče obdržati le ob prejetih predpisanih dozah posameznega cepiva.
Predsednik Sindikata delavcev migrantov Slovenije Mario Fekonja ocenjuje, da iz tega pravila čezmejni delavci, zaposleni v tej stroki niso izvzeti, kajti gre za specifiko delovnega mesta in ne državljanstvo. Delovno mesto v zdravstvu bo tako mogoče obdržati le ob prejetih predpisanih dozah posameznega cepiva.
Delodajalci glasno spodbujajo k cepljenju
Na sindikatu doslej niso prejeli pritožb glede morebitnega odrejanja obveznega cepljenja, niti ne beležijo odpuščanja v primerih, da delavec jasno pove, da se cepiti ne namerava. “Kakšnega porasta odpuščanja za zdaj nismo zaznali, bo pa to verjetno drugače, v kolikor se bodo za tiste, ki se niso mogli testirati, pričele izdajati odločbe o karanteni v Sloveniji,” je za maribor24 pojasnil Fekonja.
Kakšnega porasta odpuščanja za zdaj nismo zaznali, bo pa to verjetno drugače, v kolikor se bodo za tiste, ki se niso mogli testirati, pričele izdajati odločbe o karanteni v Sloveniji.
Za mnoge slovenske delavce, ki imajo zdravstveno zavarovanje urejeno v Avstriji, je testiranje s hitrimi antigenskimi testi za zdaj brezplačno tudi v Republiki Avstriji.
Po besedah Fekonje obstaja bojazen, da temu več ne bo tako, kajti z novimi pravili, ko delavec za vstop v Slovenijo potrebuje test, ki ne sme biti starejši od 48 ur, bi testirne centre obremenili za dodatnih 300 odstotkov, medtem, ko je za vstop v Avstrijo še zmeraj dovolj en test tedensko.
Neuradno smo prejeli informacije, da nekatera podjetja pri razgovorih za delo že dajejo veliko prednost cepljenim.
Kljub temu, da dodatnega trenda odpuščanja ni zaznati, Avstrijci stremijo k čim višji precepljenosti in je pričakovati, da bodo delo pogojevali s cepilnim statusom. “Neuradno smo prejeli informacije, da nekatera podjetja pri razgovorih za delo že dajejo veliko prednost cepljenim,” je še pojasnil Fekonja.