Evropska unija se počasi odmika od mikroplastike, a kako kaže v Sloveniji? Brina Staniša, praktikantka z misijo, je lani prečesala 202 kozmetičnih izdelkov, da bi odkrila skrite obraze mikroplastike in sintetičnih polimerov.

Mikroplastika ni le posledica razpada večjih plastičnih kosov, temveč je pogosto tudi namerno dodana v kozmetične izdelke. Uporablja se kot eksfoliant, emulgator ali cenovno ugodno polnilo.

Čeprav obstajajo trajnostne alternative, se zdi, da kozmetični lobi še vedno drži svojih pozicij, kljub zakonodaji, ki bi morala že davno začeti učinkovati.

Kaj pravi EU?

EU se sicer proti mikroplastiki bori že nekaj časa, a kot očitno, ne preveč učinkovito. Tako se potrošniki srečujejo z več kot 500 različnimi vrstami mikroplastike. Kako jo lažje zaznati in prepoznati? Ena od možnosti je uporaba aplikacije "Beat the microbead" - ta po skeniranju sestavin samodejno razkrije, ali je izdelek obremenjen z mikroplastiko.

Analiza 7704 izdelkov razkriva, da večina priljubljenih znamk vsebuje to neželeno sestavino.

Mikroplastika tudi na slovenskih policah

Brina je preiskala pet trgovin v Sloveniji in preverila sestavine 202 različnih kozmetičnih izdelkov. Skoraj četrtina izdelkov je bila problematična, saj so vsebovali mikroplastiko ali sintetične polimere. Zaskrbljujoče je, da so ti deli pogosto nejasno navedeni med sestavinami.

Kdo izstopa?

Med izdelki so bili največji krivci maske, kreme in dezodoranti. Izdelki za dojenčke so na srečo ostali brez mikroplastike. Med proizvajalci pa so izstopali Garnier, Max Factor in L'Occitaine, ki so se znašli v sivem območju glede prisotnosti neželenih sestavin.

Čeprav je skoraj četrtina pregledanih izdelkov v Sloveniji vsebovala mikroplastiko ali sintetične polimere, obstaja upanje, da se bo njihovo število zmanjšalo. Potrošniki lahko namreč sami preverijo vsebnost teh sestavin s pomočjo aplikacije in s svojim glasom spodbujajo proizvajalce k trajnostnim praksam.

Svet kozmetike na preizkušnji

Kozmetična industrija se mora z izzivom odpravljanja mikroplastike vsekakor nujno soočiti. Čas je, da proizvajalci stopijo korak naprej in prispevajo k okolju prijaznejši prihodnosti.

Ob tem je dobro vedeti, da imamo potrošniki v svojih rokah orodje, s katerim lahko zahtevamo spremembe - aplikacija "Beat the microbead" je le eden od načinov, kako lahko vsak prispeva k zmanjšanju vpliva mikroplastike na naš svet.

Vir: Ekologi brez meja

[[image_1_ge_565]]