Klimatske spremembe niso samo povezane z ekstremnimi vremenskimi pojavi in naraščajočimi temperaturami. Imajo tudi presenetljive posledice za naše zdravje, pri čemer se nekateri učinki dobesedno zarežejo pod našo kožo – od bolezni, ki se prenašajo s klopi, do sezonskih alergij in pojavljanja “superbakterij”.

Podnebne spremembe postopoma razkrivajo svoje učinke na človeško zdravje. Medtem ko so dobro znani vplivi, kot so toplotni stres in slaba kakovost zraka, manj opazne zdravstvene posledice pogosto ostajajo neopažene. Kaj vse torej spada med manj omenjene posledice podnebnih sprememb?

Klopi in bolezni

Število primerov borelioze, bolezni, ki jo prenašajo klopi na ljudi, se po vsem svetu povečuje. Znanstveniki verjamejo, da so podnebne spremembe en dejavnik, ki prispeva k temu pojavu. Borelioza je krvna bolezen, ki jo prenašajo klopi na ljudi. Povzroča glavobole, vročino, utrujenost in izpuščaje na koži. Če se ne zdravi, lahko vpliva na srce, sklepe in centralni živčni sistem.

Nedavne raziskave so pokazale, da se tveganje za boreliozo vse bolj širi, kar znanstveniki pripisujejo globalnim spremembam in posledično večji primernosti okolja za klope.

Roji komarjev

Komarji lahko prenašajo smrtonosne bolezni na ljudi, kot so malarija, denga, Zika, virus Zahodnega Nila in čikungunja. S segrevanjem podnebja se širjenje nekaterih komarjem prenosljivih bolezni širi.

Raziskava iz leta 2014, objavljena v znanstveni reviji Science, je ugotovila, da se spreminjajoči se podnebni pogoji omogočajo komarjem, da se selijo v višje nadmorske višine in zemljepisno širino. Podnebno pogojene suše in ekstremni vremenski dogodki ustvarjajo nove žarišča za razmnoževanje komarjev, višje temperature pa omogočajo hitrejše razmnoževanje komarjev in daljše obdobje razmnoževanja.

Sezonske alergije

Ne boste verjeli, podnebne spremembe so krive tudi za slabšanje sezonskih alergij!

Po podatkih Ameriškega centra za nadzor in preprečevanje bolezni trpi za senenim nahodom približno 24 milijonov Američanov, za astmo pa približno 10 milijonov – številke so v svetovnem merilu še višje.

Krivec? Podnebne spremembe, ki prinašajo višje temperature, s tem pa tudi povečanje atmosferske koncentracije ogljikovega dioksida, kar spodbuja rast rastlin. To pomeni več cvetnega prahu v zraku in daljše sezone alergij.

Superbakterije

Podnebne spremembe vplivajo tudi na širjenje bakterij, ki so odporne na antibiotike, znane kot “superbakterije”. Bolj vroči podnebni pogoji namreč spodbujajo razmnoževanje bakterij, vključno z bakterijami, ki so razvile odpornost na antibiotike.

Zdi se, da se seznam posledic podnebnih sprememb kar ne konča in ne konča …

Vir: NASA