Na svetovni dan oceanov letos je organizacija WWF (Svetovni sklad za naravo) poudarila predvsem pomen čistega podmorskega okolja za ohranjanje Jadranskega morja. Čeprav so onesnaževanje s plastiko, naftnimi izlitji in množični turizem najbolj omenjane grožnje obalnemu in morskemu okolju, se pod morsko gladino skriva še ena, manj opazna nevarnost.

Ne škodi le plastika

WWF ob dnevu oceanov izpostavlja veliko grožnjo morskemu življenju – zapuščene ribiške pripomočke v morju. Izgubljene ali zavržene ribiške mreže druga oprema še naprej poškoduje in ubija morske organizme.

»Končno se posveča pozornost posledicam neurejenega ravnanja s plastiko, kar je zelo zasluženo. V WWF-u smo se osredotočili na del odpadkov, katerega vpliv je manj viden in razumljen. Gre za zapuščeno ali izgubljeno ribiško opremo, ki je najbolj smrtonosna oblika morske plastike, saj neprevidno ujame ribe, ujame morske sesalce, ptice, morske želve in morske pse. Te organizme izpostavlja počasni in boleči smrti zaradi izčrpanosti in zadušitve,« pravi Fabijan Peronja iz WWF Adria.

Na misijo iskanja ribiške opreme

WWF Adria prepoznava nujnost in pomembnost soočanja s tem problemom ter se skozi projekt “Ghost gear” (pozabljena ribiška oprema) intenzivno ukvarja z njegovim reševanjem. Kartiranje Jadranskega morja je pokazalo, da gre za globalni in hkrati nacionalni izziv, saj je morsko dno močno prekrito z izgubljenimi pripomočki, kar prispeva k degradaciji morskih habitatov in izgubi biotske raznovrstnosti.

Mnogi se ob omembi morskih globin spomnijo strahu pred morskimi psi, vendar je prava nevarnost in tihi morilec ravno omenjena zapuščena ribiška oprema. Smrtonosna je za kar 66 % morskih sesalcev in 50 % morskih ptic, medtem ko ima 90 % rib, ki se zapletejo vanjo in poginejo, tudi komercialno vrednost, kar pomeni neposredno izgubo tudi za ljudi.

Strokovnjaki WWF in poklicni potapljači izvajajo redna potapljanja za odstranjevanje ribiških pripomočkov iz izbranih območij, s čimer zmanjšujejo njihov vpliv na morske ekosisteme. Sodelujejo tudi z lokalnimi ribiči, oblastmi in organizacijami.

Jadransko morje, ki je del Sredozemskega morja, je del svetovnega oceana. Oceani in morja pokrivajo skoraj tri četrtine ali 71 % površine Zemlje.

Čist in ohranjen morski ekosistem je ključnega pomena za prihodnost Jadranskega morja in njegovega bogatega življenja. WWF in druge organizacije si prizadevajo za ozaveščanje ljudi o tej problematiki ter za izvajanje ukrepov za odstranjevanje zapuščene ribiške opreme. Le skupna prizadevanja lokalnih ribičev, vlade, organizacij in javnosti lahko pripomorejo k ohranjanju čistega in zdravega morskega okolja ter dolgoročni trajnostni prihodnosti Jadranskega morja.

Vir: Ekovjesnik, WWF