V 50. letih prejšnjega stoletja je plastika doživela svoj bum in naenkrat je vse okrog nas postalo plastično. Sprva je bilo to nadvse priročno, lahko, enostavno za vzdrževanje, barvno, zabavno in predvsem poceni, a že kmalu so začele posledice naše nove obsesije kazati svoje ostre zobe. Vse od leta 1950 do danes se je proizvodnja sintetičnih kemikalij povečala za kar 50-krat, v prihodnjih treh desetletjih pa se bodo te številke glede na trenutne projekcije kar potrojile.
Produkti človeškega uma in rok uničujejo planet
Kar bo uničujoče, saj že podatki trenutkih raziskav kažejo, da smo s kemičnim in plastičnim onesnaževanje že sedaj presegli planetarne meje. Slednje še prav posebej izpostavlja nova študija, objavljena v priznani znanstveni reviji Envrionmental Science and Technology, ki pojasnjuje, da škodo planetu delajo predvsem nove snovi, torej take, ki jih planet prej ni poznal in sedaj z odlaganjem v okolju ekosisteme Zemlje precej ogrožajo. Mednje sodijo plastika, pesticidi, antibiotiki, industrijske kemikalije, farmacevtski produkti in podobno, v grobem lahko tako govorimo o večini sintetičnih produktov človeških rok, od katerih imajo številni celo še neznane, neraziskane učinke na planet.
Znanstveni članek z vsemi izsledki najdete na naslednji povezavi.
Trenutna rast proizvodnje ter odlaganje sintetičnih snovi in odpadkov v okolje je zastrašujoča zato, ker poteka prehitro, da bi jo bilo mogoče nadzorovati, spremljati in ocenjevati, po besedah znanstvenikov pa sta tako regulacija, predvsem pa zmanjšanje proizvodnje, nujno potrebna.
Presegli še peto od devetih planetarnih meja
S kemičnim in plastičnim onesnaževanjem smo tako presegli eno izmed planetarnih meja, pri čemer gre za znanstveni koncept devetih planetarnih meja, ki služijo za ocenjevanje škode, ki jo povzročamo planetu ter opomnik, česa ne smemo storiti. Kot so ob oblikovanju koncepta povedali znanstveniki: »Prečkanje teh meja poveča tveganje za nastanek velikih nenadnih ali nepopravljivih sprememb v okolju.«
Do sedaj je človeštvo prestopilo že pet planetarnih meja – globalno segrevanje, uničevanje naravnih, divjih habitatov, izguba biotske raznovrstnosti, prekomerno onesnaževanje z dušikom in fosforjem, sedaj pa še prekomerno onesnaževanje s plastiko in drugimi sintetičnimi kemikalijami.
Do sedaj je človeštvo prestopilo že pet planetarnih meja – globalno segrevanje, uničevanje naravnih, divjih habitatov, izguba biotske raznovrstnosti, prekomerno onesnaževanje z dušikom in fosforjem, sedaj pa še prekomerno onesnaževanje s plastiko in drugimi sintetičnimi kemikalijami. Zaenkrat so nam tako v varstvo zaupane še meje kislosti oceanov, izpustov aerosolov v ozračje, sprememb v rabi vode ter zlorabe zemljišč, čeprav se nam mejna črta tudi pri številnih od teh nevarno približuje.
Kljub temu znanstveniki upanja še niso dokončno izgubili, saj je mogoče procese kemičnega onesnaževanja ustaviti oziroma proizvodnjo vsaj zmanjšati ter izpuste in odlaganje odpadkov strogo nadzirati ter regulirati. Na tem področju se je tako že oblikovala pobuda za oblikovanje mednarodnega organa, ki bi se ukvarjal s kemikalijami in odpadki ter skrbel, da bi se pravil držale prav vse države sveta.