Volivci so na nedeljskem referendumskem glasovanju prižgali zeleno luč zakonom o vladi, o RTVS in o dolgotrajni oskrbi. V koaliciji so prepričani, da so s tem izrekli zaupnico vladi in nezaupnico opoziciji. V SDS, pobudnici referenduma, pa so ob rezultatih ocenili, da so bili volivci zavedeni in da se niso celoti zavedali vsebine svojih odločitev.
Spremembe zakona o vladi je na nedeljskem referendumskem odločanju po delnih neuradnih rezultatih podprlo 56,65 odstotka volivcev, proti jih je glasovalo 43,35 odstotka. Za uveljavitev sprememb zakona o dolgotrajni oskrbi je glasovalo 62,23 odstotka volivk in volivcev, proti pa glasovalo 37,78 odstotka. Novelo zakona o Radioteleviziji Slovenija (RTVS) je na referendumskem odločanju podprlo 62,8 odstotka volivcev, proti jih je glasovalo 37,20 odstotka. Volilna udeležba je bila 42,05 odstotna.
Največje odstopanje pri uveljavitvi sprememb zakona o dolgotrajni oskrbi
V volilni enoti Maribor so medtem na referendumih glasovali:
- Pri referendumu o noveli Zakona o vladi je za glasovalo 56,59 % volivcev v Mariboru, proti pa 43,41. Mariborčani so bili torej zelo blizu slovenskega povprečja in v večini opredeljeni ZA.
- Za uveljavitev sprememb zakona o dolgotrajni oskrbi je glasovalo 61,48 Mariborčanov, proti pa 38,53. Mariborčani so torej v primerjavi s slovenskim povprečjem glasovali bolj PROTI, toda še vedno so prevladovali glasovi ZA.
- Novelo zakona o RTVS je na referendumskem odločanju podprlo 62,12 % odstotka volivcev v volilni enoti Maribor, proti jih je glasovalo 37,88 %. V Mariboru smo bili spet zelo blizu slovenskemu povprečju in zelo naklonjeni noveli, v primerjavi pa smo bili malo manj naklonjeni ZA.
Volilna udeležba je bila sicer v Mariboru pod povprečjem. Če je bila v Sloveniji 42,05 odstotna, je bila v volilni enoti Maribor 37,5 odstotna.
V vseh mariborskih volilnih okrajih smo bili ZA
Pri vseh treh referendumih ni sicer v nobenem volilnem okraju v Mariboru prevladovalo glasov PROTI. Mariborčani so bili torej v vseh okrajih naklonjeni zakonom.
Največ odgovorov PROTI je sicer prejel referendum o noveli Zakona o vladi. Kot lahko vidimo na zgornji fotografiji, je v več volilnih okrajih blizu Maribora tudi prevladalo mnenje PROTI, med drugim v Lenartu, Ormožu in Slovenski Bistrici.