Kandidaturo za predsedstvo republike sta danes vložila poslanec SDS Anže Logar ter Nataša Pirc Musar. Kot je ob tem poudarila Pirc Musarjeva, se v kampanjo podaja brez bremen strankarske preteklosti, saj da nikoli ni bila in tudi ne bo članica nobene stranke, a se že več kot 25 let zavzema za človekove pravice, vladavino prava in pravno državo. Logar medtem obljublja, da se bo s svojim volilnim programom zavzemal za oblikovanje spodbudnega gospodarskega okolja, vključevanje mladih, zeleno preobrazbo ter vprašanje varnosti in zunanje politike, pri čemer bo po njegovem potrebno sodelovanje celotne slovenske politike.
Logar: Predstavljal bom stališča, ki jih sam zastopam
“Tudi če imamo svetovno nazorsko različne poglede, imamo zagotovo nekaj, kar nas povezuje, in v tem pogledu mislim, da moramo združiti ta pozitivna področja ter z velikimi koraki in samozavestno stopiti v jutrišnji dan, kjer bo Slovenija dihala s polnimi pljuči in uporabljala vse atribute, ki jih ima na voljo,” je v izjavi ob vložitvi kandidature poudaril Logar.
Prvopodpisana pod njegovo kandidaturo Romana Jordan, sicer nekdanja evropska poslanka, pa je ob tem izrazila prepričanje, da je Logar prav takšen kandidat za predsednika republike, kot ga Slovenija potrebuje, sama pa da ga pozna kot “razmišljujočega človeka, ki je odprt do različnosti, je strpen in deluje povezovalno“.
Kandidaturo je sicer poslanec SDS in nekdanji zunanji minister vložil s podpisi 5000 volivcev, a uživa tudi podporo matične SDS.
Ob vprašanju, ali se poskuša v kampanji distancirati od SDS, pa je Logar danes dejal, da namerava v kampanji, kot je to počel tudi do zdaj, “predstavljati stališča, ki jih sam zastopa“. Napovedal pa je, da sam podpisov za razpis treh zakonodajnih referendumov, ki jih zbirajo v SDS ne bo dal, a bo prisluhnil razpravi v času kampanje in se udeležil glasovanja, če bo do referendumov res prišlo.
Pirc Musar: Med ključnimi prioritetami zdravstvena in pokojninska reforma
“Nikoli nisem bila tiho, ko se je bilo potrebno oglasiti, predvsem zadnji dve leti, od nastopa zadnje vlade Janeza Janše sem se oglašala, ker nam je pravna država razpadala pred očmi,” je Pirc Musarjeva dejala ob vložitvi kandidature. Kot je še dodala, bi sicer morda bilo bolj modro biti tiho, a je kot pomembno ocenila, da se oglasi. Ob tem napoveduje, da se bo tudi v prihodnje zavzemala za iste vrednote in načela.
Med ključnimi prioritetami njenega programa bo usklajevanje rešitev na štirih področjih, ki jih ocenjuje kot ključna za razvoj in socialno povezanost države. To so zdravstvena in pokojninska reforma, podnebna nevtralnost in zagotavljanje celovite varnosti. Želi si tudi ohranjati izvajanje dobrih politik in projektov ne glede na to, kdo je na oblasti, so v sporočilu za javnost v volilnem štabu povzeli prioritete Pirc Musarjeve.
Njeno kandidaturo so sicer podprli tudi v Piratski stranki in Stranki mladih – Zeleni Evrope, kot je sama poudarila “brez pogojevanja, zgolj in izključno zato, ker verjamemo v iste in skupne vrednote“.
O morebitni podpori se ni pogovarjala z največjo vladno stranko Gibanje Svoboda, ki je na seji sveta v preteklem tednu sklenila, da bodo opravili pogovore z neodvisnimi kandidati. Kot je danes dejala, je v ozadju slišati, da potekajo pogovori o podpori evropskemu poslancu Milanu Brglezu.
Kandidaturo za predsednika republike je sicer napovedalo že več kandidatov, v medijih so se tudi že pojavile prve afere. Prav Pirc Musarjevo pa so v zadnjih dneh doletele obtožbe slovenskega kirurga Erika Breclja, da mu je pošiljala grozilna pisma, ko je sam opozarjal na kriminal in korupcijo v slovenskem zdravstvu. Kot je danes poudarila Pirc Musarjeva, je zadeva stara več kot dve leti, Brecelj pa da več kot očitno ne razume poslanstva odvetniškega poklica. “Delam po mandatu, v imenu in za račun stranke,” je izpostavila in dodala, da je kot odvetnica svoji stranki tožbo proti Breclju odsvetovala.
STA