V izjavi za medije ob robu četrtkove podelitve priznanj najvplivnejšim pravnikom v letošnjem letu je napovedala, da si bo prizadevala za višjo udeležbo mladih na volitvah.
Po oceni Pirc Musarjeve je volilna udeležba v Sloveniji nizka. To še zlasti velja za lokalne volitve, kjer je bila volilna udeležba v prvem krogu manj kot 50-odstotna, za kar novoizvoljena predsednica republike pripisuje odgovornost tudi politiki.
Želi si večjo udeležbo mladih
“Zdi se mi, da politiki ne znamo prepričati ljudi, kako zelo pomembno je, da oddajo svoj glas,” je poudarila v kratki izjavi za medije. Udeležba na aprilskih parlamentarnih volitvah je bila po njeni oceni zelo visoka, pri predsedniških volitvah pa jo je presenetilo, da se je drugega kroga volitev udeležilo več volivcev kot v prvem krogu.
Ob tem napoveduje, da si bo kot predsednica republike prizadevala tudi za višjo udeležbo mladih na volitvah. “V svoji predsedniški kampanji sem se veliko pogovarjala z mladimi in sem jim rekla, da če na volitve ne bodo šli, nimajo pravice kritizirati,” je izpostavila. Po njenem mnenju morajo politiki mlade prepričati s temami, ki so del njihove prihodnosti, preteklost jih namreč zanima. Med temami, ki zanimajo mlade in ki jim bo zato pozornost posvečala tudi sama, je izpostavila podnebne spremembe.
Glede volilne udeležbe na nedavnem trojnem referendumu, ki je bila sicer višja od pričakovanj, Pirc Musarjeva meni, da je volivce na volišča zvabil ideološki naboj. A hkrati opozarja, da politika pretirano polarizira slovenski narod. “Vse, še tako strokovne teme, se spreobrnejo v ideološke teme. Tega si sama ne želim, zato toplo vsem, najprej pa sebi, polagam na dušo, da začnemo več razmišljati o prihodnosti. Seveda ne smemo pozabiti preteklosti. Na preteklih napakah se učimo, da jih v prihodnosti ne ponovimo, kar je izključno odgovornost politikov,” je še poudarila.
Novoizvoljena predsednica, ki bo predsedniški mandat nastopila 23. decembra, sicer že izbira člane svoje ekipe. Njihovih imen še ne želi razkrivati, poudarja pa, da se želi obdati s strokovnjaki, “ki na svojih področjih vedo več od mene, kar je tudi smisel kabineta in svetovalcev”.
STA