Člani največje vladne stranke Gibanje Svoboda so v Mariboru začeli četrti redni kongres. Udeležuje se ga več vidnih članov stranke, opaziti je tudi več ministrov vlade Roberta Goloba. Na kongresu, ki je v prvem delu zaprt za javnost, bodo obeležili združitev Gibanja Svoboda z LMŠ in SAB, v ospredju pa bodo predvsem priprave na lokalne volitve.
Na današnjem kongresu bodo tako simbolno storili še zadnji korak v združitvi strank liberalne sredine. Na zaprtem delu kongresa se bodo najprej seznanili z združitvenimi aktivnostmi s strankami nekdanjih premierjev Alenke Bratušek in Marjana Šarca. Slednji, sicer aktualni minister za obrambo, pred začetkom kongres izjav ni dajal.
Bratuškova, zdaj državna sekretarka na ministrstvu za infrastrukturo, pa je pred začetkom kongresa za STA dejala, da gre za zgodovinsko, pogumno potezo premierja Roberta Goloba, in vseh treh strank – Gibanja Svoboda, SAB in LMŠ. Združevanje na levi sredini političnega prostora lahko po njenem mnenju Sloveniji dolgoročno zagotovi politično stabilnost in levosredinsko vlado. “Zgodovinsko gledano so bile levosredinske vlade najboljše v Sloveniji in so sprejemale najpomembnejše odločitve v naši naši državi,” je dejala.
Tudi prvak Gibanja Svoboda in premier Golob pred začetkom kongresa izjav ni dajal, je pa v preteklih dneh za STA ocenil, da slovenski politični prostor z združitvijo omenjenih strank “dobiva močno politično silo“.
Prvič na lokalne volitve
Na zaprtem delu kongresa bodo v Gibanju Svoboda volili tudi še nekaj članov sveta stranke. Na delu kongresa, odprtem za javnost, pa bo zbrane nagovorilo več vidnejših predstavnikov stranke, ob predsedniku Golobu še podpredsednica stranke in predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič, minister za zdravje Danijel Bešič Loredan, evropska poslanca Klemen Grošelj in Irena Joveva ter kandidat stranke za župana mesta ob Dravi Vojko Flis.
Člani Gibanja Svoboda se sicer na kongresu sestajajo dober teden pred lokalnimi volitvami, na katere se stranka, nastala v začetku leta, podaja prvič. Današnji dan bo tako minil tudi v duhu povezovanja članstva in krepitve terenske mreže pred prvim nastopom na županskih volitvah, pozornost pa bodo namenili tudi referendumski kampanji o zakonih o vladi, Radioteleviziji Slovenija (RTVS) in dolgotrajni oskrbi, poroča STA.