Včerajšnji večer je bil v Mariboru prav poseben. Mesto se je ob prižigu prazničnih luči zavilo v čarobno svetlobo, nedaleč od mestnega jedra pa je zažarela tudi odličnost – tista, ki jo uteleša štajersko gospodarstvo.

Slavnostna podelitev nagrad Štajerska gospodarska odličnost 2023, ki je potekala v prestižni Turnerjevi dvorani hotela Habakuk, se je kot nalašč ujela s sinočnjim mariborskim vrvežem in v ospredje postavila gospodarski uspeh, inovativnost, trud in predvsem odličnost. Dogodek je že drugo leto zapored izpostavil podjetja, ki s svojim delom pišejo navdihujoče zgodbe o uspehu.

Organizatorji Štajerska gospodarska zbornica, Regionalna gospodarska zbornica Celje in maribor24.si so z dovršeno izvedbo ponovno dokazali, da Štajerska ne slovi le po čudoviti pokrajini in dobrinah – čeprav so bile na inovativen način tudi te pod žarometi, temveč tudi po izjemnih podjetnikih in gospodarstvenikih, ki krepijo gospodarsko moč celotne Slovenije.

Slednje sta s svojimi besedami potrdila tudi oba vidna obraza Štajerske gospodarske zborniceDr. Roman Glaser, častni predsednik Štajerske gospodarske zbornice, je izpostavil pomembnost priznanj štajerske gospodarske odličnosti za podjetja in dejal, da smo lahko vsi ponosni na štajersko gospodarsko okolje.

Mag. Aleksandra Podgornik, direktorica Štajerske gospodarske zbornice, pa je dejala, da priznanja štajerske gospodarske odličnosti za podjetja, ki tekmujejo med seboj, predstavljajo veliko motivacijo.

Razkošen večer v znamenju odličnosti

Dogodek pa ni izpostavil le najboljših podjetij, temveč odličnost na vseh področjih. Tudi v športu. Govornik večera, ki se je na odru pogovarjal s povezovalko prireditve, Bernardo Žarn, je bil namreč Matjaž Kek, legendarni selektor slovenske nogometne reprezentance.

»Vsa energija, ki smo jo lahko občudovali in iskrice v očeh nagrajencev pričajo o neizmernem zanosu in prešernosti. Jasno je vidna povezanost med gospodarstvom in športom, kar je v današnjem času še posebej dragoceno. Športniki se tega sodelovanja zavedamo ne le skozi finančni vidik, temveč tudi kot izraz pripadnosti in vere – vere, ki je včasih trdna, drugič pa jo preizkušajo izzivi,« je na dogodku med drugim v svojem prepoznavnem slogu povedal Kek, ki je osvetlil tudi drugo plat uspešnosti in odličnosti:

»Res je, da ne sije vedno sonce. A če ne znaš dostojanstveno sprejeti porazov, ne moreš postati resnični zmagovalec. Prav porazi nam pogosto prinesejo ključne lekcije in nove ideje.«

Znanim imenom na odru hotela Habakuk se je s svojim glasbenim vrhuncem pridružila tudi Maja Keuc, ena najbolj prepoznavnih slovenskih pevskih, predvsem pa štajerskih zvezdnic, ki je le še poudarila sporočilo večera – Štajerska vsekakor premore odličnost.

[[image_8_article_72093]]

Tako v športu, glasbi, kulinariki, vinu … kot v gospodarstvu, ki so ga sinoči poosebili predstavniki zmagovalnih podjetij.

[[image_6_article_72093]]

Pet nagrad za pet izjemnih podjetniških zgodb

Med podjetji Štajerske je komisija strokovnjakov, ki so jih organizatorji povabili k sodelovanju, na podlagi analitičnih podatkov revizorske hiše PwC Slovenija, v zadnjih tednih izbirala najboljše leta 2023. Njihov izbor nominirancev in letošnjih velikih zmagovalcev je tako razkril prav sinočnji večer podelitve nagrad Štajerske gospodarske odličnosti.

V izboru Štajerska gospodarska odličnost so sodelovala podjetja, ki imajo registriran sedež v Podravski ali Savinjski regiji in so na podlagi javno dostopnih podatkov (AJPES) razvrščena v kategorije: mikro in majhna podjetja, srednje velika podjetja, velika podjetja in najperspektivnejša mlada podjetja, posebna komisija pa je izbirala tudi najboljšega štajerskega zaposlovalca. 

Letos so nagrade prejeli:

  • Zavarovalnica Sava d.d. – štajerski naj zaposlovalec leta,
  • ETNO KP d.o.o. – najperspektivnejše podjetje,
  • Prangl Slovenija d.o.o. – najboljše mikro in malo podjetje,
  • Container d.o.o. – najboljše srednje veliko podjetje in
  • Perutnina Ptuj d.o.o. – najboljše veliko podjetje.

Komisijo za kategorije nagrajevanja najboljših podjetij so sestavljali Jožica Planinšec Deržek (Obzorje d.o.o.), Zdenko Škraban (maribor24.si), Borut Bratina (UM EPF), dr. Roman Glaser (ŠGZ), Robert Pritržnik (PWC) in mag. Aleksandra Podgornik (ŠGZ), medtem ko so komisijo za izbor Štajerskega zaposlovalca leta sestavljali mag. Aleksandra Podgornik (ŠGZ), Peter Ladič (INTERA d.o.o.), Damir Battisti (Adecco H.R.), Tomaž Benčina (direktor RGZC), Vesna Reich (Agri Europe Cyprus Ltd), Alenka Gačanovič (Ptujska klet d.o.o.) in Helena Hošpel (Zavod Mastervita Maribor, psihoterapija in svetovanje).

Kako je komisija izbrala?

Naziv Štajerski zaposlovalec leta je osvojila Zavarovalnica Sava, ki se z odgovornostjo in nenehnimi izboljšavami uveljavlja kot zgled delodajalca.

Maruška Vihar, direktorica kadrovske službe Zavarovalnice Sava je ob prejemu prestižne nagrade izpostavila, da je ta potrditev njihovega dolgoletnega dela.

[[image_1_article_72093]]

Ob tem je spregovorila tudi o največjih izziv njihove branže, kamor med drugim spadajo ujme in izredni vremenski dogodki.

Komisija je odločitev utemeljila: 

»Prejemnik nagrade Štajerska gospodarska odličnost 2023 v kategoriji Štajerski zaposlovalec leta 2023 je Zavarovalnica Sava. Na razpis se je prijavilo 26 podjetij, ki so izpolnjevala vse predpisane pogoje. Komisija je vsa prijavljena podjetja tudi obiskala in se dodatno prepričala o izpolnjevanju njihovih pogojev. Izjemen interes za ta prestižni naziv dokazuje, kako ključno vlogo ima področje zaposlovanja in upravljanja kadrov v podjetjih, obenem pa dokazuje, kako eminentna je nagrada Štajerski zaposlovalec 2023. Zavarovalnica Sava je s svojimi inovativnimi programi in družbeno odgovornimi praksami postavila nov standard za skrb svojih zaposlenih in doseganje odličnih rezultatov. Njihov celovit pristop k razvoju, zdravju in dobrobiti zaposlenih jih uvršča med najbolj priljubljene delodajalce. S svojim pristopom so v vseh pogledih presegli pričakovanja odnosa do zaposlenih, kar se kaže v visoki stopnji zadovoljstva zaposlenih, izjemnih možnostih za profesionalni razvoj in odličnih rezultatih podjetja

V kategoriji Štajerski zaposlovalec leta so bili ob Zavarovalnici Sava nominirani še Perutnina Ptuj d.o.o., Ledinek Engineering d.o.o., TENZOR podjetje za varovanje premoženja, storitve in trgovino d.o.o. ter Terme Olimia d.d..

Poseben naziv za najperspektivnejše podjetje je šel v roke ETNO KP d.o.o., znanemu po kulinarični blagovni znamki Etno hiša Baščaršija, ki s svojo vizijo in inovativnostjo navdušuje tako goste kot širšo javnost.

Aljoša Marković, direktor ETNO KP, je ob tem izpostavil, da je celotna ekipa z nagrado zelo zadovoljna in tudi malce presenečena, saj je gostinstvo na takšnih prireditvah pogosto spregledana panoga.

[[image_2_article_72093]]

Ekipa bo ob prejeti nagradi nadaljevala s polno paro in podjetje še nadgrajevala.

Komisija je ob izbiri podjetja kot zmagovalca v svoji kategoriji zapisala:

»Prejemnik nagrade Štajerska gospodarska odličnost 2023 v kategoriji najperspektivnejše podjetje je ETNO KP d.o.o., znano po svoji blagovni znamki Etno hiša Baščaršija, je v preteklem letu izkazalo izjemno rast prihodkov, kar odraža priljubljenost njihove unikatne kulinarične ponudbe in premišljeno poslovno strategijo. Podjetje učinkovito izkorišča svoje vire in optimizira poslovne procese, kar potrjuje njihovo učinkovitost in poslovno zrelost. S svojim avtentičnim gostinskim konceptom Etno hiša Baščaršija nagovarjajo široko paleto gostov, od posameznikov, ki cenijo tradicionalne okuse, do tistih, ki iščejo edinstvena kulinarična doživetja v Sloveniji. Njihov uspeh kaže, da podjetje učinkovito zapolnjuje tržno nišo, kar jim omogoča stabilno rast in širitev zvestega kroga strank. Podjetje je pri svojem poslovanju usmerjeno v kakovost in nenehne izboljšave, s čimer se prilagaja sodobnim trendom in povpraševanju na slovenskem trgu. ETNO KP se s svojo vizijo in predanostjo vzpostavlja kot pomemben igralec v gostinski panogi, pripravljen na nadaljnji razvoj in rast. Zaradi teh dosežkov in njihove inovativnosti je podjetje ETNO KP prejelo priznanje za najperspektivnejše podjetje v letu 2023.«

V kategoriji najperspektivnejših podjetij sta bili ob ETNO KP d.o.o. nominirani še podjetji WOICE d.o.o in Marovt Group d.o.o..

Prangl Slovenija d.o.o. je s svojo poslovno učinkovitostjo in visokimi standardi za zaposlene izstopal kot najboljše mikro in malo podjetje.

[[image_3_article_72093]]

»Izjemno smo hvaležni za priznanje štajerske gospodarske odličnosti. Iskrena zahvala gre mojim sodelavcem ter našim zvestim in zanesljivim partnerjem – brez njihove predanosti in podpore tega dosežka ne bi bilo mogoče,« je ob prejemu nagrade dejala Helena Skrbič Sambolec, izvršna vodja v podjetju Prangl Slovenija, ki je nakazala še:

»Naša pot se širi po celotni Sloveniji, pri čemer nas vodi načelo dobre energije, ki prežema vse naše dejavnosti. Ta nagrada ni naš končni cilj, saj verjamemo, da vrha ni mogoče doseči – vedno so novi izzivi, vzponi in padci, ki nas ženejo naprej. Z optimizmom in predanostjo se veselimo prihodnjih priložnosti in priznanj.«

Komisija je odločitev utemeljila:

»Prejemnik nagrade Štajerska gospodarska odličnost 2023 v kategoriji mikro in mala podjetja je Prangl Slovenija d.o.o., ki je v preteklem letu doseglo odlične poslovne rezultate, ki odražajo njihovo prilagodljivost tržnim razmeram in uspešno poslovno strategijo. Podjetje izkazuje uspešnost pri ustvarjanju dobička iz osnovne dejavnosti, kar potrjuje njihovo poslovno učinkovitost. Poleg tega se odlikujejo po visoki dodani vrednosti na zaposlenega, kar kaže na produktivnost in kakovost njihovega dela. Prangl Slovenija skrbi za izboljšanje pogojev za zaposlene, kar se odraža v njihovem poudarku na strokovnem usposabljanju in razvoju kadrov. Kot del mednarodne skupine Prangl, specializirane za mobilna dvigala, dvižne ploščadi in prevoze težkih tovorov, podjetje z moderno opremo in strokovno usposobljeno ekipo zagotavlja celovite rešitve za premikanje ljudi in tovorov. Njihovi uspešno izvedeni projekti potrjujejo zanesljivost in strokovnost podjetja. Prangl Slovenija d.o.o. je s temi dosežki dokazal svojo odličnost in zasluženo prejel naziv najboljšega mikro in malega podjetja v letu 2023.«

V kategoriji mikro in malih podjetij sta bili ob ETNO KP d.o.o. nominirani še podjetji Primius gradnje d.o.o. in TCS d.o.o..

Med srednje velikimi podjetji je komisijo prepričalo Container d.o.o., ki se ponaša z večdesetletno tradicijo in stabilno rastjo, ob hkratnem prilagajanju sodobnim tržnim izzivom.

[[image_4_article_72093]]

Garibaldi Ravnak, direktor podjetja Container d.o.o., se je po prejemu nagrade zahvalil zaposlenim, ki so doprinesli k rezultatom. Med izzivi je omenil širitev na tuje trge, nadgradnjo procesov in rast zaposlenih, pri čemer je delaj, da si želi predvsem, da še naprej dihajo kot eno.

Komisija je ob izbiri nagrajenca zapisala:

»Prejemnik nagrade Štajerska gospodarska odličnost 2023 v kategoriji srednje veliko podjetje je podjetje Container d.o.o., ki je v preteklem letu doseglo izjemne rezultate, ki izkazujejo stabilno rast in učinkovito upravljanje poslovanja. Rast čistih prihodkov kaže na uspešno prilagajanje trgu, medtem ko visoka vrednost EBITDA in pozitivna donosnost sredstev poudarjata njihovo sposobnost ustvarjanja dobička in učinkovito rabo virov. S skoraj 50-letno tradicijo v proizvodnji kontejnerjev se Container d.o.o. uveljavlja kot zanesljiv ponudnik v svoji industriji, s širokim naborom izdelkov, ki vključujejo transportne in skladiščne kontejnerje ter rešitve za energetski in ekološki sektor. Njihova stalna vlaganja v tehnološke posodobitve in prilagajanje tržnim trendom jim omogočajo konkurenčno prednost in priljubljenost med strankami. Container d.o.o. tako s svojo zavezanostjo k rasti, kakovosti in trajnostnemu razvoju potrjuje svojo vlogo kot pomemben igralec v svoji panogi, kar je tudi prepričalo komisijo, da mu podeli priznanje za najboljše srednje veliko podjetje v letu 2023.«

V kategoriji srednje velikih podjetij sta bili ob Container d.o.o. nominirani še podjetji Amomont d.o.o. in Silkem trading d.o.o.

Perutnina Ptuj d.o.o. je bila zaradi svojih izjemnih poslovnih rezultatov in zavezanosti k stalnemu izboljševanju izbrana za najboljše veliko podjetje. Njihova sposobnost prilagajanja trgu, vlaganja v zaposlene in tehnološke inovacije odraža odličnost, ki si zasluži priznanje.

Predsednik uprave Perutnine Ptuj d.o.o. Enver Šišić je dejal, da je priznanje za najboljše veliko podjetje priznanje vseh zaposlenih. Pravi, da je vesel, da je bilo prepoznano to, kar v podjetju počnejo.

[[image_5_article_72093]]

Med izzivi je omenil možnost rasti na linijah in tudi pri strokovnih kadrih. Nadaljuje, da bodo uspeli tisti, ki bodo najbolj inovativni pri ustvarjanju primernega delovnega okolja, pri tem pa je izpostavil tudi formulo za uspeh, ki se glasi: "Znižaj stroške, zvišaj ceno in napravi preboj".

Komisija je v argumentaciji nagrade napisala:

»Prejemnik nagrade Štajerska gospodarska odličnost 2023 v kategoriji veliko podjetje je Perutnina Ptuj d.o.o. ki izstopa kot eno vodilnih podjetij v regiji po zaslugi impresivnih poslovnih rezultatov in zavezanosti k stalnemu izboljševanju. V zadnjem letu je podjetje doseglo stabilno rast, kar potrjuje njihovo prilagodljivost in trdno pozicijo na trgu. Kljub negotovostim na trgu so ohranili visoko EBITDA maržo, kar je pokazatelj učinkovitega obvladovanja stroškov in strateških poslovnih odločitev. Poleg finančne uspešnosti izkazujejo tudi odgovornost do zaposlenih, kar potrjuje rast dodane vrednosti na zaposlenega. Perutnina Ptuj kontinuirano vlaga v izboljšanje delovnih pogojev in nudi privlačne priložnosti za osebni razvoj zaposlenih, kar pozitivno vpliva na motivacijo in produktivnost delovne sile. Njihova stalna vlaganja v proizvodne tehnologije in standarde kakovosti jim omogočajo, da ponujajo konkurenčne izdelke, ki izpolnjujejo visoke zahteve trga. Tako finančna stabilnost kot tudi trajnostni pristop k rasti in inovacijam sta bila ključna dejavnika, ki sta prepričala komisijo, da Perutnina Ptuj zasluži naziv najboljšega velikega podjetja v letu 2023.«

V kategoriji velikih podjetij sta bili ob Perutnini Ptuj nominirani še podjetji IMPOL 2000 d.d. in Pošta Slovenije.

Cepič Stare trte kot ponazoritev štajerskega gospodarstva in simbol za prihodnost

Posebna značilnost letošnje podelitve so bile unikatne nagrade, oblikovane iz lesa pohorskih gozdov in oplemenitene s cepičem Stare trte, najstarejše trte na svetu. Nagrada je namreč zasnovana ko simbol povezovanja preteklosti in prihodnosti, ki je nagrajencem dal dodatno sporočilno vrednost: trajnost in vztrajnost sta temelj uspeha.

[[image_7_article_72093]]

Zgodbo v srcu kipca ujetega cepiča najstarejše vinske trte pa je na samem dogodku še dodatno ponazorilo ekskluzivno predvajanje kratkega dokumentarca o tej mariborski znamenitosti, ki je v gostih prireditve gotovo še dodatno obudilo ponos na svojo regijo.

Mladi in njihova vizija

Dogodek je bil tudi priložnost za mlade, saj jih projekt Štajerska gospodarska odličnost že od samega začetka aktivno vključuje v dogajanje.

Tako je Štajerska gospodarska odličnost letos podprla tradicionalno tekmovanje poslovnih idej Mladi podjetnik na Srednji ekonomski šoli in gimnaziji Maribor, v okviru projekta pa je pod vodstvom Inštituta za medijske komunikacije FERI UM potekal tudi nagradni natečaj ustvarjanja kratkih filmčkov na temo gospodarstva. Ob tem se bo pod okriljem projekta v decembru odvila tudi posebna okrogla miza, ki bo še dodatno osvetlila pogled mladih na (štajersko) gospodarstvo.

Večer po »štajersko«

Svečano podelitev nagrad je zaokrožilo sproščeno druženje, v katerem so lahko gostje ob izbrani štajerski kulinariki in vrhunskih vinih nadaljevali pogovore, sklepali nova poznanstva in se veselili uspehov.

Kot so ob zaključku več kot uspešnega večera povedali organizatorji: »Večer, kot je bil ta, je opomnik, da uspehi ne pridejo sami od sebe. Za njimi so ljudje, ideje in trud, ki jih je treba ceniti. Štajerska ni le regija, je srce Slovenije, ki bije močneje z vsakim dosežkom naših gospodarstvenikov.«

Ob tem se je organizacijska ekipa še posebej poklonila vsem, ki so dolge mesece podpirali letošnjo izvedbo projekta in prispevali k temu, da je štajerska gospodarska odličnost zares zasijala.

»Tokrat se je v zaledju projekta s podporo zbralo več kot 20 izstopajočih slovenskih in lokalnih podjetij, šol in institucij, kot so Ledinek Engineering, Merel, AI KRPAN, SPIRIT, Trgovine Jager, Stela Haus, Štajerski avto dom, Geri Computer, Impol, Primius gradnje, Oljarna Fram, Vina Bakus, Vzajemna, Lunos, Perutnina Ptuj, Europark, OTP banka, Energija plus, Sava Turizem, Elektro Maribor, Selmar, Europlakat, Doorsen, Zavarovalnica Triglav …«

K razsežnosti projekta so prispevali tudi Srednja ekonomska šola in gimnazija Maribor, Srednja šola za oblikovanje Maribor ter Inštitut za medijske komunikacije Fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko UM, samo nagrajevanje pa vsekakor ne bi bilo mogoče brez strokovno-analitičnega partnerja, revizorske hiše PwC Slovenija.