Boksarska zveza Slovenije je na čelu z novim predsednikom Mariborčanom Robertom Reherjem, zabeležila izjemno uspešno leto za slovenski boks. Pravzaprav zgodovinsko leto. V Mariboru se je organiziral prvi turnir novega svetovnega pokala WBT pod okriljem IBA, prav tako je Zveza dosegla, da bo avgusta 2023 prav v Mariboru potekalo kadetsko evropsko prvenstvo.
Robert Reher, predsednik BZS, je letos postal tudi eden od članov tekmovalne komisije v EUBC in IBA in s tem še višje postavil Slovenijo na boksarski mapi. “Pomembno je, da smo prisotni. Biti izbran v tekmovalno komisijo tako EUBC kot IBA je izjemna čast, obenem pa kaže, da so vodilni ljudje svetovnega olimpijskega boksa prepoznali naš trud in željo, da dvignemo slovenski boks na višjo raven,” je uvodoma dejal Reher v prostorih Boksarske zveze Slovenije.
Prostori Boksarske zveze Slovenije se po novem nahajajo v City centru v Mariboru. V drugem nadstropju trgovinskega dela, nad knjižnico. “Pisarne imamo nove, dosegljivi smo za vse klube. Pomembno je, da smo odzivni, ker temu prej ni bilo tako. Kar se same zveze tiče, lahko rečem, da smo jo v enem letu postavili na nivo, kot zveza mora biti.” Klubi se morajo vsak na svoj način znajti, a kot pravi prvi mož slovenskega boksa, zveza mora in bo v bodoče maksimalno podpirala vse klube. “Zveza kot takšna mora podpirati vse klube. Lahko in bomo pomagali na različne načine. Klubom smo v prejšnjem letu pomagali veliko v obliki opreme. Razdelili smo številnim klubom rokavice, boksarske vreče in čelade. Akcije še nismo zaključili, nismo še prišli do vsakega kluba.”
Ideja oziroma ena od novosti v letu 2023 je tudi finančna nagrada za vse bodoče državne prvake. “To je v bistvu ena vrsta motivacije. Treningi so ena velika odrekanja in da z neko denarno nagrado dodatno motiviramo tekmovalce je še ena stopnička višje. Sestali se bomo z izvršnim odborom, govora bo tudi o tem. Verjamem in upam, da bomo to uvedli že v letu 2023.”
Veliko se je naredilo tudi na prepoznavnosti boksa. “Število članov se povečuje ravno zaradi prepoznavnosti. Zveza je tukaj naredila velik korak naprej. Telovadnice se polnijo, zanimanje se povečuje, ni kluba, kjer se ne bi povečalo število članov.”
Po drugi strani pa ostajajo izzivi, ki zaradi neenotnosti, kot pravi Reher, še niso zadovoljili vseh pričakovanj.
“Letošnja sezona Slovenske boksarske lige se ni iztekla najboljše. Predvsem zaradi trenj med klubi. Prišlo je do nesoglasij in so po domače povedano bojkotirali. Za drugo leto pripravljamo neke nove smernice, nova pravila, da pridemo vsi skupaj v stare tirnice, kot je bilo. Želim si, da vsi klubi sodelujejo, da čim več boksajo in da liga napreduje.”
Ena od težav zaradi katerih prihaja do trenj, pa je izbira selektorja in zaradi tega trpijo reprezentančni nastopi na velikih mednarodnih tekmovanjih. “Mi imamo v Sloveniji kar nekaj dobrih borcev, žal pa morem povedati, da tu ni neke enotnosti zato, ker prihaja do trenj med trenerji. V Sloveniji je bilo nemogoče izbrati selektorja. Izbereš selektorja, se najdejo štirje klubi, ki nočejo z njim sodelovati, nekateri izjemni borci, ki so sposobni vzeti medalje na večjem tekmovanju, se ne udeležijo priprav in ne gredo na tekmovanja.”
Zato se je Reher odločil za drugo pot. “Z izvršnim odborom BZS smo sklenili, da selektorja v Sloveniji ne bo,” in razloži. “Dogovorili smo se z IBA-inim inštruktorjem, da nam bo pri tem projektu pomagal. Gre za italijanskega strokovnjaka, ki pravzaprav dodeluje zvezdice trenerjem, uči najboljše druge trenerje na svetu. Napisal nam je program do leta 2028. Mesečno bo prihajal v Slovenijo, v kontaktih bomo tudi on-line. Spremljal bo naše lokalne borbe, pogledal si bo vse naše perspektivne borce in bo z njimi delal.”
Zanimalo nas je, kaj je ključen problem omenjenih trenj med trenerji, da v Sloveniji ne moremo imeti domačega selektorja. “Ego. To je glavni krivec. Žal. Gledam tudi druge države in imajo podobne težave. Napredka ni, ker vsak misli, da je najboljši. V bistvu pa se lahko vsak od vsakega nekaj nauči.”
V zadnjem delu pogovora smo se dotaknili največjega boksarskega dogodka v zgodovini Slovenije. World Boxing tour serije. Maribor je gostil prvi turnir, za uspešno izpeljan turnir pa s strani IBA prijel nagrado, da bo drugo leto turnir še stopničko višje, v ti. Gold seriji.
“Dokazali smo, da smo sposobni. Kljub temu, da smo majhna država z omejenim budgetom smo pokazali, da lahko organiziramo turnirje največjega svetovnega spektakla. Na IBA so bili zelo zadovoljni.”
Prebili so led, se naučili in videli, kje so bile pomanjkljivosti. Izboljšati se da še predvsem komunikacijo. “Pojavile so se določene pomanjkljivosti predvsem med nami in IBA. Tam je veliko ljudi zaposlenih in v določenih primerih se je izkazalo, da več sogovornikov ni dobro.”
Prav tako smo v Mariboru pričakovali več borcev. Reher pojasnjuje: “Definitivno. Moram pa povedati, da je takrat istočasno potekalo žensko evropsko prvenstvo v boksu v Budvi. To nas je stalo veliko število boksark.” Prav tako se je zgodila specifična situacija v moški konkurenci na katero BZS ni mogla vplivati.
“Res je, da so prišli mnogi najboljši. Olimpijski prvaki, svetovni in evropski prvaki, ampak manjkala je Poljska, Češka, pa še nekatere druge države, ki so se zadnji teden pred začetkom turnirja zaradi politične situacije med Rusijo in Ukrajino odločile bojkotirati. Mi smo imeli napovedanih več kot 400 tekmovalcev, brez deklet. Upam, da se to ne bo več ponovilo,” je dejal predsednik Boksarske zveze Slovenije.
Za konec pa dodal, da si želi v letu 2023 več sodelovanja, saj je ta ključ do uspeha.
View this post on Instagram