Mestna občina Maribor je s strani Fundacije za šport prejela težko pričakovane rezultate razpisa Fundacije za šport, pri čemer je s šestimi prijavljenimi in štirimi potrjenimi projekti pridobila sofinancerska sredstva v skupni višini 176.393 evrov, so sporočili iz MO Maribor.

Maribor bo tako v naslednjih letih prejel delno sofinanciranje naslednjih štirih projektov: 

– Sanacija srednjega bazena v kopališču Pristan, celotna vrednost projekta brez DDV je 564.449,30 evrov (67.132 evrov sofinanciranje Fundacije za šport, prijavitelj: JZ Športni objekti Maribor);
– Umetna trava na nogometnem igrišču Športnega parka Tabor, celotna vrednost projekta brez DDV je 443.039,22 evrov (67.132 evrov sofinanciranje Fundacije za šport, prijavitelj: JZ Športni objekti Maribor);
– Ureditev poligona za vadbo tekmovalcev na Mariborskem Pohorju, celotna vrednost projekta brez DDV je 63.526,50 evrov (21.410 evrov sofinanciranje Fundacije za šport, prijavitelj: Urad za šport MO Maribor);
– Nakup opreme za fitnes v športni dvorani Tabor, celotna vrednost je 68.945,00 evrov (20.719,00 evrov sofinanciranje Fundacije za šport, prijavitelj: JZ Športni objekti Maribor).

Mestna občina Maribor je na Fundacijo za šport prijavila še naslednja projekta, ki pa nista bila potrjena:  

– Ureditev igrišča za ameriški šport in druge dejavnosti v objektu TAM;
– Ureditev poligona za vadbo začetnikov na Mariborskem Pohorju.

V preteklosti je bila Mestna občina Maribor s prijavami na Fundacijo za šport uspešna pri projektih: 

– Prenova atletskega stadiona na Poljanah v višini 72.000 evrov;
– Prenova igrišča z umetno travo pri Ljudskem vrtu v višini 75.811 evrov;
– Nakup kamnov za curling v višini 8.900 evrov.

Naslednji korak za izvedbo projektov (razen pri projektu nakupa fitnes opreme) je priprava investicijskega programa (IP) in projektne dokumentacije (za projekt Sanacija srednjega bazena v kopališču Pristan se že pripravljata projektna dokumentacija in IP). Sledi uskladitev zagotovljenega programa financiranja z odločbami Fundacije za šport. Predvidoma jeseni bodo stekla dela za večino sofinanciranih projektov, nekateri bodo zaključeni še v tem letu (npr. Pristan).

Ustrezni pogoji za trening

Mestna občina Maribor bo tako v naslednjem letu zagotovila obnovo in izgradnjo športne infrastrukture za izvedbo različnih športnih panog. Uredilo se bo vadbeni prostor in izgradilo nogometno igrišče z umetno travo v športnem parku Tabor. “MO Maribor se je odločila za izvedbo ureditve vadbenega prostora ter prenove travnate površine in podlage na trenažnem prostoru nogometnega igrišča v Športnem parku Tabor z namenom ponuditi ustrezne pogoje za izvedbo domačih in mednarodnih športnih prireditev; za zagotovitev ustreznih pogojev za trening; zagotovitev izboljšanja komercialnih aktivnosti upravljavca; zagotovitev in optimizacijo stroškov poslovanja kompleksa; zmanjšanje stroškov obratovanja in izpolnitev zahtev po trajnem zmanjšanju porabe energije za obratovanje tovrstnih objektov,” so pojasnili na občini.

NK Maribor Tabor se zadnje sezone redno uvršča v različna državna ligaška tekmovanja, predvsem mlajših in mladinskih kategorij. Iz tega izhajajo tudi obveze izpolnjevanja tehničnih in drugih pravil, predpisanih za vse udeležence teh rangov tekmovanj. Zdajšnje igrišče je bilo zgrajeno leta 1952. Travnata površina ni redno vzdrževana, ob igrišču ni ustrezne infrastrukture, velik problem predstavlja zalivanje površine. Pri investiciji gre za temeljito prenovo igralne površine s položitvijo umetne travnate obloge ter ureditev potrebne infrastrukture ob samem igrišču.

Lepši časi za Pristan

V sanaciji srednjega bazena v kopališču Pristan bodo ohranili obstoječo bazensko školjko, ki pa bo temeljito pregledana in konstrukcijsko obnovljena: “Sama bazenska tehnika se obnovi tako, da se modernizirata filtrski in črpalni sklop, ostali deli inštalacije pa se sanirajo in rekonstruirajo. Prav tako se obnovi zaključni sloj kompenzacijskega sistema, ob katerem se uredi tudi ustrezno varnostno prezračevanje. Pri prenovi inštalacije za pripravo vode in filtracije je predvideno tudi, da se ob tem sanira tudi del le-te, ki je namenjen otroškemu bazenu. Ob zelo natančni proučitvi investicije bi mogoče lahko uredili tudi zračno ogrevanje in prezračevanje prostora, kjer se nahaja sedanji bazen.”

Na občini so poudarili, da je predlagana konfiguracija talne linije bazena skoraj identična kot linija novega bazena na Fakulteti za šport v Ljubljani, predvsem pa, da je v celoti skladna tudi s Tehničnimi smernicami FINE za tovrstne bazene za program plavanja in skokov z višine do 5 metrov.

Nakup opreme za fitnes v športni dvorani Tabor

Prostor za fitnes v športni dvorani Tabor predstavlja eno od matičnih in standardnih športnih dejavnosti v okviru samega kompleksa dvorane. Obstaja že od začetka, ko je bila dvorana zgrajena. Fitnes se uporablja pretežno s strani redno vadečih športnikov, ki v dvorani ali njenih športnih prostorih izvajajo redno profesionalno vadbo. Oprema je žal zastarela, zato je treba pridobiti ustrezne pogojev za izvajanje fitnes vadbe po sodobnih principih nujno zagotoviti novo in sodobno ter tehnično brezhibno fitnes opremo, so pojasnili na MO Maribor.

Ureditev poligona za vadbo tekmovalcev na Mariborskem Pohorju

V luči razvoja zimskega turizma je želja upravljavca ureditev celotnega območja za namensko rabo. Na območju med zgornjo postajo Pohorske vzpenjače, starim objektom gondole, hotelom Bellevue, začetkom vseh smučarskih prog v smeri Arene ali Stolpa ter parkiriščem z avtobusnim obračališčem je nujno potrebno urediti zemljišče, povedo na občini in dodajo: “Zaradi veliko tehničnih razvojnih sprememb pri smučanju je treba na vsakem smučišču imeti primeren smučarski teren, ki omogoča začetnikom učenje pravilnega, strokovnega prilagajanja na smučarsko opremo in tudi varnih prvih zavojev, po drugi strani pa smučarski poligon za vadbo tekmovalcev.”

Tako bodo uredili poligon za tekmovalce, ki bo potekal po starem smučišču Bolfenk, ki je reliefno primerno in ločeno od smučišča za začetnike in rekreativce. Tako bi se lahko v regularnem delovnem času celovito uporabljalo smučišče za organizirano treniranje vseh alpskih smučarskih tekmovalnih disciplin, katere potrebujejo postavitev količkov in delovnih prog.