Sodeč po prvih dveh treningih, se slovenskim alpskim smučarjem na nedeljskem olimpijskem smuku ne obeta nič dobrega. Čeprav vsi specialisti za to disciplino zatrjujejo, da jim je proga všeč, da jim ustreza, pa so na treningih daleč od najboljših. To velja tudi za prvega slovenskega aduta Boštjana Klineta. Zanj je značilno, da na treningih ne pokaže vsega, a to ne pomeni, da se ne trudi in ne poskuša biti kar se da hiter.
Skušal bo popraviti napake
“Ne najdem pravega občutka, upam, da ga bom vsaj na jutrišnjem treningu in tekmi. Poskušal bom popraviti napake, ki se mi pojavljajo, z zgornjega dela bom poskušal prenesti čim več hitrosti in jo ohraniti do cilja. Ne glede na treninge, se ne bom predal, pomembno je, da si najboljši na tekmi. Meni je to dostikrat uspelo, zakaj mi ne bi še zdaj, se pa z uvrstitvijo ne obremenjujem, želim samo pokazati vrhunsko predstavo, z njo je mogoče vse. To so le olimpijske igre,” Mariborčan nima posebnih rezultatskih pričakovanj.
Proga v Jeongseonu mu ustreza, lani je bil na njej dvakrat 11., kar mu vliva optimizem. Ponuja vse, kar to disciplino dela atraktivno, od tehničnih do dolgih zavojev, skokov in velikih hitrosti. “Ta proga se ne da primerjati z nobeno klasično v svetovnem pokalu. Mogoče je malo podobna tisti iz Sočija, vseeno pa je nekoliko manj zahtevna. Mislim, da je edinstvena. Sneg je bolj ameriški, agresiven, z malimi kristali. Temperature in vlaga so podobne ameriškim, zato enako velja za snežno površino,” je progo opisal Kline.
Kosi uživa, a ni hiter
Nad progo je navdušen tudi Klemen Kosi, a mu na treningih to ni prav nič pomagalo. “Uživam, ampak hiter pa nisem. Na taki snežni površini nikoli nisem blestel, zame je zelo zahtevna. Uživanje je najbrž posledica dobro pripravljene proge, ki pa se zna do tekme nekoliko spremeniti. Jaz lahko obljubim le, da bom v vseh treh disciplinah, na katerih bom nastopil, dal maksimum od sebe, za uspeh v vseh bi štel uvrstitve med najboljših 15,” je dejal Kosi.
Martin Čater se zaradi slabših dosežkov na treningih ne obremenjuje, meni, da je lahko na tekmi povsem drugače: “Za zdaj gre vse po načrtu. Vse je tako, kot smo si želeli, za treninge pa ne vem, kaj naj rečem, kakšnega razočaranja zagotovo ni. Podlaga je zame prelahka, upam, da bo šel zgornji sloj dol in da bo res postala ledena. Pomembno je, da bom dobro smučal, uvrstitvi pa ne dajem velikega pomena. Tu šteje le kolajna,” meni Čater, ki se še najbližje kolajni vidi v alpski kombinaciji: “Tam je možno prav vse.”
Super kombinacija priložnost
Prav zaradi nastopa v super kombinaciji na treningih smuka vozi tudi Štefan Hadalin, ki na smukaške smuči ni stopil že od svetovnega prvenstva v St. Moritzu. “Zaradi tega imam po treningih mešane občutke. A menim, da sem naredil dobro osnovo, na kateri bom gradil in da bom na progi iz vožnje v vožnjo hitrejši. Najtežje mi je na skokih, ki jih je veliko in so dolgi. Trenutno sem z mislimi le pri smuku, po njem bom začel razmišljati, kaj bi lahko v kombinaciji dosegel. Slalom pa tudi treniram, toliko, da ohranim stik z njim,” se zaveda, da bo njegova uvrstitev v alpski kombinaciji v veliki meri odvisna od smuka.
Na treningih so v ospredje že stopili tisti, ki jih strokovnjaki in tudi slovenski tekmovalci uvrščajo med favorite. V prvi vrsti Norvežana Kjetil Jansrud in Axel Lund Svindal, vodilni v smukaški razvrstitvi svetovnega pokala Švicar Beat Feuz, Italijan Christof Innerhofer ter branilec naslova Matthias Mayer.
STA